Scattered Clouds

22°C

Kołobrzeg

14 sierpnia 2022    |    Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
14 sierpnia 2022    
    Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama


Będąc w Kołobrzegu, warto odwiedzić Muzeum Oręża Polskiego. Ma ono 3 stałe wystawy i jedną zamiejscową w Podborsku. Strona: www.muzeum.kolobrzeg.pl.

ZOBACZ KOŁOBRZESKIE ZABYTKI (KLIKNIJ).

DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO to ekspozycja ułożona chronologicznie, prezentująca zbiory militariów od okresu średniowiecza do współczesności. Znajduje się tu broń drzewcowa, sieczna, kolna, obuchowa i strzelecka, uzbrojenie ochronne, ubiory wojskowe i odznaczenia a także zabytki techniki, ze słynną maszyną szyfrującą „Enigmą” oraz motocyklem „Sokół 600” na czele. Oddział to kompleks wystawienniczy znajdujący się przy ul. Emilii Gierczak 5. Obejmuje wystawę stałą znajdującą się w pawilonie, ekspozycję plenerową sprzętu ciężkiego oraz kamienicę kupiecką pełniącą rolę sali wystaw czasowych.

MUZEUM MIASTA KOŁOBRZEG działa w zabytkowym Pałacu Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13. Znajduje się tam największa w Kołobrzegu kolekcja omawiają historię miasta nad Parsętą od średniowiecza, przez okres Twierdzy Kołobrzeg, po powstawanie i funkcjonowanie kołobrzeskiego uzdrowiska. W ramach zwiedzania, możemy zobaczyć także film o historii miasta w okresie funkcjonowania twierdzy, uzdrowiska, następnie walk o miasto w marcu 1945 roku i odbudowę przez polską administrację. W pałacu, zobaczymy również wystawę stałą poświęconą metrologii, z wagami i miarami z różnych okresów i epok.SKANSEN MORSKI został uroczyście otwarty w sierpniu 2013 roku, jako obiekt Muzeum Oręża Polskiego. Koncepcja jego powstania zrodziła się już cztery lata wcześniej i była związana z brakiem miejsc postojowych przy nabrzeżach kołobrzeskiego portu oraz z wysokimi kosztami utrzymania muzealnych okrętów na wodzie. W skansenie można zwiedzić dwa wyslipowane okręty: ORP FALA i ORP WŁADYSŁAWOWO, czyli stojące obecnie na lądzie, obejrzeć jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza”, liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej.MUZEUM ZIMNEJ WOJNY W PODBORSKU. To najnowszy obiekt, w oddalonej około 50 km od Kołobrzegu miejscowości Podborsko. Udostępniony zwiedzającym we wrześniu 2016 r. schron nr 17 stanowił cześć tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich. Przeznaczony pod działalność wystawienniczą, edukacyjną i popularyzatorską obiekt zachował się w niemal nienaruszonym stanie. W jego wnętrzu obejrzeć można komplet instalacji zapewniających możliwości bezpiecznej służby załodze, pomieszczenia magazynowe, halę przeładunkową z nadal sprawnymi urządzeniami służącymi do przemieszczania wózków z głowicami. Na gości czeka wykwalifikowana kadra przewodnicka, która z nieskrywaną pasją przybliża nie tylko dzieje samej bazy, ale też zimnej wojny na terenie Pomorza Zachodniego i całego kraju. Wśród wszystkich państw Układu Warszawskiego jedynie Armia Radziecka mogła posiadać w stałym arsenale głowice atomowe. W lutym 1967 r. w Moskwie podpisana została umowa, między władzami ZSRR i PRL, o stworzeniu na terytorium Polski trzech baz-magazynów tego rodzaju broni.MUZEUM PATRIA COLBERGIENSIS. Znajduje się w piwnicach kołobrzeskiego ratusza. To zbiory prywatne, prezentujące zasadniczo wydarzenia z okresu Twierdzy Kołobrzeg i czasów rozwoju niemieckiego uzdrowiska. Znajdziemy tam ciekawe zabytki i eksponaty z kilku epok, sporo planów miasta i twierdzy oraz kołobrzeskich pocztówek. Aby dobrze zwiedzić obiekt, trzeba to robić z przewodnikiem. Strona. www.colbergiensis.pl.


informacje kołobrzeg, bazylika, wieża, zwiedzanie
WIEŻA BAZYLIKI. W wieży Bazyliki Mariackiej znajduje się Muzeum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Można wejść na taras widokowy i podziwiać panoramę miasta, czy zobaczyć, jak wygląda dzwonnica.


WIOSKA WIKINGÓW. Znajduje się w Pomerania Funpark w Pyszce w gminie Dygowo. Zobacz jak żyli i mieszkali Wikingowie. W prawdziwej wiosce wikingów będziesz mógł się dowiedzieć jak wyrabia się broń, przygotowuje jedzenie czy lepi garnki. Poznasz wojów, którzy przeszkolą Cię w sztuce wojennej i innych mieszkańców wioski. Dzięki wizycie w sali multimedialnej przeniesiesz się w czasie i poznasz historię wikingów oraz troli z Pomeranii. Strona: www.parkpomerania.pl.


TWIERDZA KOŁOBRZEG. Kołobrzeskiej twierdzy się nie zwiedza, albowiem jej relikty są rozrzucone po całym mieście. Do najważniejszych obiektów należy Fort Ujście z latarnią morską, Reduta Bagienna w Porcie Jachtowym oraz Reduta Solna w Porcie Rybackim. Warto zobaczyć także inne relikty w ramach Szlaku Miejskich Fortyfikacji. Więcej: www.twierdzakolobrzeg.pl.
Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama