Scattered Clouds

22°C

Kołobrzeg

14 sierpnia 2022    |    Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
14 sierpnia 2022    
    Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

plaża kołobrzeg

Pobyt nad Morzem Bałtyckim nierozerwalnie wiąże  się z plażą, a długość kołobrzeskich plaż to niemal 12 km.

Aby zapewnić bezpieczeństwo przebywającym nad wodą tworzy się kąpieliska strzeżone. Kąpielisko strzeżone stanowi 3 oddzielne i oznakowane akweny (baseny) przy plaży centralnej, 4 oznakowane akweny (baseny) przy plaży zachodniej oraz jeden oznakowany akwen (basen) przy plaży w Podczelu. W sezonie letnim w Kołobrzegu łącznie jest ich 8, a bezpieczeństwa strzeże 49 ratowników WOPR wyposażonych w nowoczesny sprzęt ratowniczy, w tym łodzie motorowe. Pamiętajmy, aby zaczynać kąpiel od lekkiego schłodzenia wodą ciała, a potem stopniowo zanurzać się, zwłaszcza po długim plażowaniu. W przeciwnym razie można doznać przykurczu uda, łydki czy też szoku termicznego. Nie należy kąpać się bezpośrednio po posiłku, a przede wszystkim po spożyciu alkoholu. Telefon alarmowy WOPR to 601 100 100 – jeśli widzimy kogoś w niebezpieczeństwie nie zawahajmy się go użyć.

Poszczególne baseny strzeżone oznakowane są bojami:
- strefy dla osób umiejących pływać w kolorze żółtym o głębokości wody do 4 metrów,
- strefy dla osób nie umiejących pływać w kolorze czerwonym o głębokości wody nie większej niż 1,2m.
Na wprost każdego oznakowanego basenu, w odległości ok. 10 m od linii brzegowej na plaży usytuowana jest obserwacyjna wieża ratownicza. Informacje o dyżurze ratowników na kąpielisku przekazuje się poprzez wywieszenie flag.

Oznakowanie kolorów flag:
a) flaga biała – kąpiel dozwolona
b) flaga czerwona – zakaz kąpieli
c) brak flagi – kąpielisko niestrzeżone przez ratowników.
Flagę czerwoną wywiesza się na kąpielisku strzeżonym przez ratowników gdy:
a) temperatura wody wynosi poniżej 14°C
b) widoczność jest ograniczona do 50 metrów
c) szybkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta
d) występuje fala powyżej 0,7metra z pojawiającymi pienistymi białymi grzywami
e) występuje zanieczyszczenie wody na  terenie kąpieliska
f) prąd wody przekracza 1m/sek g) inne sytuacje niebezpieczne stanowiące zagrożenie dla kąpiących się (burza, meduzy, zakwity, sinice itp.).


DLA LUBIĄCYCH SPORT

Parsęta jest niezwykle popularną rzeką wśród kajakarzy.

Już kilka kilometrów pod Kołobrzegiem rozlewa się leniwie i nie stanowi problemu nawet dla początkujących. Jest kilka opcji dla tych, którzy mają ochotę na wakacyjną przygodę. Można popływać miejskim odcinkiem rzeki, od mostu na ul. Kamiennej do mostu na ul. Solnej. Przepłynięcie tego odcinka zajmuje nieco ponad 30 minut. Dla tych, którzy chcą wiosłować trochę dłużej, polecamy spływ z Ząbrowa (ok. 3 godziny) lub całodzienny spływ z Daszewa. Można również spróbować swoich sił na morzu, wymaga to jednak już pewnego doświadczenia i umiejętności, zwłaszcza przy większej fali, za to dostarcza więcej adrenaliny.


 

W Kołobrzegu na Parsęcie przy ul. Szpitalnej funkcjonuje wypożyczalnia kajaków, łódek i rowerów wodnych (www.kajaki.kolobrzeg.pl). Można wypożyczyć sprzęt lub zaplanować dłuższą wyprawę Kajakową. Można zastanowić się na przykład nad weekendowym spływem kajakowym do Kołobrzegu. Parsęta to rzeka malownicza, pozwala mile i aktywnie spędzić wolny czas. dla tych, którzy chcą zwiedzić Wyspę Solną, polecamy rejs Od wypożyczalni Kanałem Drzewnym. Mijamy most na ulicy Kamiennej oraz Klub Drzazga. Opływamy Wyspę Solną, na której wschodnim cyklu znajduje się market Kaufland. Przepływamy przez most na ulicy Młyńskiej i zmierzamy w kierunku szpitala. Następnie przepływamy most na ulicy Łopuskiego, a zaraz po lewej stronie kanału znajduje się betonowe nabrzeże kajakowe – można tam zatrzymać się na chwilę. Płyniemy dalej wzdłuż obiektów sportowych MOSiR w kierunku mostu na ulicy Solnej. W tym miejcu trzeba wyjąć kajak i przenieść go do Parsęty. Nie jest to trudny zabieg, ale uwaga! Nie wolno pływać kajakiem po kanale portowym, gdyż grozi to kalectwem lub śmiercią. Kajak przenosimy do Mariny Solnej i wodujemy w basenie portu jachtowego. Stąd wypływamy na Parsętę. Przepływamy pod mostem kolejowym na ulicy Solnej i płyniemy wzdłuż bulwaru nad Parsętą. Następnie przepływamy pod historycznym mostem na ulicy Łopuskiego z 1900 roku i powoli zmierzamy w kierunku wypożyczalni, gdzie możemy zdać kajak. Czas przepływu w zależności od pogody 1-1,5 h. UWAGA! Nie płyniemy z prądem rzeki Parsęty w kierunku mostu na ulicy Kamiennej. Są tam pozostałości zabytkowej śluzy Batardeu i niezwykle silny prąd rzeki. Może on spowodować wywrócenie kajaka, a jego pokonanie jest bardzo trudne.

W ogóle, warto pamiętać, że rzeka to świetna zabawa i relaks, ale to też żywioł. Dlatego płynąc w kajaku należy być ostrożnym, mieć obowiązkowo ubraną kamizelkę ratunkową, dobrze przymocowaną do ciała. To gwarantuje, że nasz spływ zakończy się bez zbędnych przygód i będziemy mieli fajne wspomnienia z wakacji.

Raz do roku, na Parsęcie odbywają się wyścigi drachenbotów. Drachenboty przybyły do Kołobrzegu w roku milenijnym z zaprzyjaźnionego z naszym miastem i powiatem kołobrzeskim niemieckiego miasta Barth. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.PIESZO

Przez miasto przebiegają trzy piesze szlaki.

Nadmorski, który stanowi część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E-9 wiodącego od Oceanu Atlantyckiego, wzdłuż Morza Północnego do Morza Bałtyckiego. Na terenie Polski to 542 km, a kołobrzeski odcinek 12 km i wiedzie on niemal całkowicie ścieżką nadmorską, poza tym, że trzeba obejść ujście Parsęty ulicą Bałtycką, Jedności Narodowej i Portową.

Historyczny Szlak Solny prowadzi z Kołobrzegu do Czaplinka. Całkowita długość to 152 km. Kołobrzeski początek tego czerwonego szlaku wiedzie od Baszty Prochowej i po czterech kilometrach ma koniec w Budzistowie.

Szlak zielony im. Jana Frankowskiego biegnie od latarni morskiej do kościółka w Budzistowie. Ten krótki szlak upamiętnia pierwszego powojennego kołobrzeskiego przewodnika i pozwala poznać piękno miasta.

Zachodniopomorska Droga Św. Jakuba
Szlak popularnego w średniowieczu świętego, wiodący do Santiago De Compostella. Ostatnio, na terenie północy Polski przeprowadzono rewitalizację tego szlaku. Jego zachodniopomorska część liczy 641 km. Szlak z Gdańska zmierza przez Słupsk do Koszalina, a stamtąd do Kołobrzegu prowadzą dwie ścieżki: przez Nowe Bielice, Dobrzycę, Rusowo i Stramnicę, albo przez Dunowo, Bobolice, Karlino, Kłopotowo, Włościbórz, Bardy, Czernin, Dębogard, Obroty, Budzistwo. Szlak dociera do kołobrzeskiej bazyliki, a stamtąd do kościoła św. Marcina przy ul. Portowej, skąd odchodzi ulicą Solną i Żurawią do Radzikowa i przez Korzystno, Drzonowo dociera do Trzebiatowa, a dalej – do Szczecina. Szlak Jakubowy, obok walorów kulturowych, ma także walor sakralny – dociera do najważniejszych świątyń, szczególnie kościołów historycznych Pomorza.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama