Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

28 maja 2023    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2023    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, komentarz, dziembaNie to tamto, tylko tamto tamto... Kołobrzeska demokracja widziała już różne manewry, ale ten był bardzo osobliwy. I niepotrzebny. Ale ciekawy.


Jest sobie sesja Rady Powiatu. Prosta uchwała, o której opinię wyraziła Komisja Spraw Społecznych. Okazało się, że jest to opinia negatywna. Nie ma znaczenia co i dlaczego negatywnie zaopiniowano, ale jak to zrobiono. Było sobie 11 radnych. 5 zaopiniowało projekt pozytywnie i 5 miało zdanie odmienne, a 1 radny wstrzymał się od głosu. W takim przypadku, decyduje głos przewodniczącego. Przewodniczącym komisji jest radny opozycji, konkretnie PiS. Nie mają dla sprawy znaczenia motywy, radny był przeciwko i formalnie jego głos zaważył. Tylko formalnie.

Na sesji, część radnych zdziwiło się, że komisja zaopiniowała projekt uchwały negatywnie. Według radnej PO, komisja po prostu nie wypracowała stanowiska. A tu się ukłonił pięknie statut, z którego wynika, że nie nie, nie to tamto, tylko tamto tamto. Nie ma niewypracowania stanowiska, tylko jest głos przewodniczącego. Na to inny radny czyta tamto tamto i głośno myśli, że równa liczba głosów to nie 5:5, bo było 5:5 i głos wstrzymujący. Gdyby było 5:5:5, to byłaby równa liczba głosów. Tamto to tamto robi wrażenie. Ulega mu nawet prawnik, który twierdzi, że faktycznie tamto to tamto to jest dobre. O rozsądek apeluje radny PiS, ale robi to dość słabo. Radny SLD robi to jeszcze bardziej nieudolnie. Polityka nigdy nie zastępuje zdrowego rozsądku.

Nie ulega wątpliwości, że zapis stanowiący o tym, że w przypadku równej ilości głosów, decyduje głos przewodniczącego, ma charakter porządkowy i służy usprawnieniu pracy radnych. Komisja zawsze wypracuje stanowisko. Problem w tym, że stanowisko komisji nie robi na stronach demokratycznej dyskusji żadnego wrażenia, tak w Radzie Miasta, jak i w Radzie Powiatu. Stąd dążenie do obsadzania komisji przez tych, którzy mają większość, bo w demokracji w końcu większość ma rację. Ewenementem w samorządzie tej kadencji jest, że PiS ma szefa jednej komisji w powiecie. A ponieważ głosy rozłożyły się, jak się rozłożyły, wyszło, jak wyszło. Nie ulega wątpliwości, że w przedmiotowym przypadku powinien zadecydować głos przewodniczącego komisji. I nie ulega wątpliwości, że mająca większość w radzie PO, mogła sobie z tym zrobić, co chciała. Szkoda, że zrobiła to, jak zrobiła. Głupio wyszło, a takie majstrowanie przy statucie jest niebezpieczne. Na początku kadencji zaczęło PiS i SLD, gdy nie spodobał im się sposób wyboru Zarządu Powiatu. W liczbie grzechów: 1:1.

Takie majstrowanie w systemie może mieć niedobre skutki dla jego funkcjonowania. Nawiązując do znanej reklamy, pomyślmy o sytuacji, w której spotykają się radni. Jeden się spóźnia: - Zdążyłem zagłosować? - pyta. - Tak - słyszy odpowiedź. - A wy? - docieka. - Nie...

Robert Dziemba

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama