Scattered Clouds

11°C

Kołobrzeg

29 maja 2024    |    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
29 maja 2024    
    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy warto żyć nadal razem, ale w biedzie?PiS retorycznie dąży do powstania Środkowopomorskiego, które byłoby najbiedniejsze w Polsce. Swoje przemyślenia w temacie biedy zgłasza Jerzy Kotlęga.


Z dniem 1.01.2016 roku minie 16 lat od dużych zmian administracyjnych  w Polsce. Powstało wówczas 16 województw oraz 380 powiatów. W świadomości Polaków utrwaliło się, że zlikwidowano 33 województwa w tym zwłaszcza koszalińskie.

Województwo koszalińskie to dawna, ale jeszcze nie zapomniana jednostka podziału administracyjnego Polski której stolicą był Koszalin - powołana do życia w myśl reformy administracyjnej z 6 lipca 1950 roku. Województwo koszalińskie w 1998 roku podzielone było na 18 miast i 35 gmin.

Z dniem 1 stycznia 1999 roku kolejna reforma wróciła do rozwiązań z przed 1975 roku z jedną jedyną zmianą – bez województwa koszalińskiego!. Ta decyzja rządzącej  wówczas koalicji AWS – UW była dla większości mieszkańców województwa koszalińskiego mocno niezrozumiała. Zabrakło publicznego, merytorycznego dialogu ze społeczeństwem. „Puste” argumenty nie mogły uspokoić atmosfery. Nic więc dziwnego, że likwidacji województwa koszalińskiego sprzeciwiali się prawie wszyscy mieszkańcy, postulujący utworzenie województwa środkowopomorskiego.

Z chwilą utworzenia województwa zachodniopomorskiego pojawiły się całkiem nowe problemy do rozwiązania. W strukturę  województwa zachodniopomorskiego weszły jst z 5 „małych” poprzednich województw. Mamy więc bogaty pas nadmorski i biedne pozostałości po PGR – ach. Nie mamy kompatybilnego systemu komunikacyjnego. Wałcz dopiero od 2 lat ma połączenie kolejowe ze Szczecinem. Nie mamy jednolitej TV regionalnej, ani jednorodnej dla województwa zachodniopomorskiego prasy regionalnej. Medialnie mieszkańcy regionu nadal mają „ciągotki” i media: z Poznania - Wałcz, ze Słupska – Sławno, z Gorzowa - Myślibórz i oczywiście media z Koszalina dla Koszalina i okolic. Mieliśmy i mamy nadal różne prefiksy telefoniczne (aż 5 w woj. zachodniopomorskim). Pozytywną polityczną praktyką województwa zachodniopomorskiego stało się to, że sprawy kadrowo - personalne nie miały decydującego znaczenia. One nigdy nie „wadziły” w sposób zanadto dokuczliwy. Nie przeszkadzało to, że tzw. „elity” polityczne w naszym województwie pochodzą z innych „geograficznie” bajek.

Nadal jednak główne problemy województwa są nierozwiązane. Myślę tu o budowie infrastruktury drogowej. Owszem zbudowana zostanie droga ekspresowa S6, której dzisiaj, mam nadzieję, że nic i nikt nie jest już w stanie powstrzymać. Problemem jest jednak brak decyzji dotyczących budowy dróg: S10 i S11, tunelu w Świnoujściu, obejścia północnego Szczecina oraz wielu tak potrzebnych obwodnic. Niestety nie mamy także rozsądnej polityki dla wsi popegeerowskich, walki z bezrobociem czy też polityki morsko – stoczniowej. Nie udaje się także zatrzymać ludzi młodych. Oni „nogami” wybierają swoją, ale i naszą przyszłość.

Nie byłoby pomysłów na podziały gdyby nie było problemów nierozwiązanych. Koszalin nie zyskał absolutnie nic na programie którego nigdy nie uruchomiono: „Dla miast które utraciły status miasta wojewódzkiego”.

Trudności, moim zdaniem, wynikają ze znalezienia wspólnego „mianownika” jakim jest wspólnota interesów całego regionu czyli problem równomiernego rozwoju województwa zachodniopomorskiego. Problem  ten do dzisiaj jest nierozwiązany.

Nasz region – województwo zachodniopomorskie jest najwolniej rozwijającym się województwem w kraju. Ponawiam więc pytanie sprzed roku: czy warto nadal żyć razem ale w biedzie.

Jerzy Kotlęga

Czy warto żyć nadal razem, ale w biedzie?

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama