Light rain

16°C

Kołobrzeg

23 maja 2024    |    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
23 maja 2024    
    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Ekociemnocie trzeba powiedzieć: dośćNiedługo Rada Miasta Kołobrzeg zajmie się kwestią zmian nazw ulic. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem patronów.


Jako prezes Fundacji Historia Kołobrzegu wypowiadałem się na temat zmiany nazwy ulicy Kniewskiego na Stefana Lipieckiego, pierwszego prezydenta Kołobrzegu. W ankiecie magistratu, ta propozycja nie uzyskała największej ilości wskazań. Szanuję wybór mieszkańców, liczę na rozsądek naszych radnych.

Ale obok ulicy Kniewskiego, pozostaje kwestia zmiany nazwy ulicy Walki Młodych. Nie mają racji pracownicy Urzędu Miasta Kołobrzeg, gdy twierdzą, że ulica Walki Młodych wiąże się z nazwą walk młodych w Kołobrzegu. Jest to nieprawda, a nazwa ta dotyczy prężenie działającego w Kołobrzegu Związku Walki Młodych. Nazwa tej głównej ulicy pozostała po dziś dzień i jak się okazuje, mieszkańcy tak do niej się przyzwyczaili, że żadnych zmian sobie nie życzą.

Niestety, zgodnie z przepisami, a także praktyką wojewodów, którzy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej będą oceniać decyzje organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, interpretacja nazw znajdujących się na czarnej liście, a także próba ponownego nazwania ulicy taką samą nazwą, skazana jest na niepowodzenie. Dobrze byłoby więc zająć się sprawą raz, a dobrze. W tym miejscu, wydaje się, że druga już w historii Kołobrzegu próba zmiany nazwy ulicy Walki Młodych na Jana Pawła II jest słuszna. Fakt faktem, w naszym mieście ani tuż po śmierci papieża Polaka, ani teraz, 12 lat po tym zdarzeniu, a dziś właśnie mamy taką rocznicę, Jan Paweł II nie był dobrym faworytem. Tyle, że wówczas wskazywano, że zmiana nazwy nie ma sensu, bo trzeba będzie ponieść znaczne i niepotrzebne koszty. Tym razem, koszty te są mniejsze, a i tak będzie trzeba je ponieść.

Gdy 17 sierpnia 1975 roku do Kołobrzegu przybył kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski, podczas obchodów 975-lecia utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu odprawił uroczystą mszę pod murami odbudowywanej konkatedry, którą osobiście 11 czerwca 1986 roku podniósł do godności bazyliki mniejszej. Podczas swojej pielgrzymki do Polski, która rozpoczął 5 lat później od diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, miał odwiedzić Kołobrzeg - siedzibę prastarego piastowskiego biskupstwa, ale ze względów organizacyjnych nie było to możliwe. W 2004 roku, Rada Miejska postanowiła o nadaniu Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa.

Dziś, pomijając relikwie papieża w małym kościele nad rzeką czy w kościele Krzyża Świętego w Kołobrzegu, o obecności Karola Wojtyły nad Parsętą świadczy brązowa tablica odsłonięta 15 sierpnia 1981 roku na bloku wieżowym bazyliki, w której również znajdują się relikwie papieża. Nie ma osób krystalicznych, z poglądami i czynami których zgadzać będą się wszyscy mieszkańcy. Jest jednak okazja nie tylko do upamiętnienia osoby duchownej, głowy Kościoła katolickiego, bo to wydaje się być przynajmniej dla mnie sprawą drugorzędną. Jest okazja do upamiętnienia jednego z największych Polaków, który przyczynił się do upadku komunizmu i wprowadzenia Polski na drogę transformacji ustrojowej. Takie postaci powinny przypominać nam o naszej historii i tożsamości, także jako patroni ulic, co jest przyjęte w polskich normach. Stąd też właśnie Jan Paweł II to dobra kandydatura, moim zdaniem oczywiście.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama