Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

28 maja 2024    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2024    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Dla radnych, co Niemca nie chcieli [video]Kołobrzescy radni po raz kolejny zaskoczyli. Tym razem okazało się, że sprawa oczywista, uhonorowanie zasłużonego dla Kołobrzegu ogrodnika poprzez nazwanie jego imieniem placu, nie powinna być dla rajców problemem. Ale była.


Heinrich Martens urodził się 25 lutego 1856 roku, zmarł 22 września 1926 roku. Pochodził z Meklemburgii. Był wybitnym ogrodnikiem, specjalistą do spraw miejskich terenów zielonych. Od 1881 roku współpracował z Kołobrzegiem. W latach 1887-1926 pełnił funkcję dyrektora miejskiego ogrodnictwa. Był twórcą ogrodu różanego, bindażu na Placu Koncertów Porannych (obecnie bindaż im. prof. Siweckiego), Parku 18 Marca i wielu innych wybitnych dzieł sztuki ogrodniczej. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym na Załężu, który sam zakładał. Po wojnie, cmentarz został zlikwidowany, ale pozostały tam wspaniałe drzewa. Obecnie jest to Park Jedności Narodowej, wpisany do rejestru zabytków. Martens jest jednym z najbardziej znanych kołobrzeżan w Europie. Do 1945 roku miał swój obelisk w parku nad morzem (w okolicy muszli koncertowej).

Padła propozycja, aby skwer przy ul. Solnej, Zwycięzców i Kniewskiego nazwać właśnie imieniem Martensa. Sprawą zajęła się Komisja Komunalna Rady Miasta. W czwartek, sprawa stanęła na sesji, ale niektórym radnym stanęła kością w gardle. Projekt zdjęto z porządku obrad, de facto ośmieszając organ uchwałodawczy, bo zrobiono to pod pozorem braku przepracowania projektu w innych komisjach. Jest to bzdura na biegunach, albowiem Statut Miasta wyraźnie wskazuje kompetencje komisji.

Zobaczymy, co teraz zrobią radni, a przyglądać będą się temu wszyscy. Przy okazji, warto pokazać, jak kiedyś radnym nie podobała się przedwojenna nazwa miasta - Kolberg. Tak bardzo, że kazano ją zakleić... Może dzięki temu, niektórzy przejrzą na oczy...

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama