Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2024    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2024    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

hoc kołobrzeg

„Pustka inwestycyjna, spadek dochodów majątkowych, brak pozyskiwania środków unijnych, bez wizji rozwoju Powiatu Kołobrzeskiego – choć Zarząd Powiatu Kołobrzeskiego w liczbie 5 (pięciu) osób ma się dobrze i będzie miał „pełne ręce roboty”.

Oto, moja opinia odnoszącą się do budżetu Powiatu Kołobrzeskiego na rok 2019.

Budżet na przetrwanie. Bez wizji. Bez podmiotowości prorozwojowej! Totalna stagnacja! Bez podania wartości indywidualnego wskaźnika zadłużenia, wyliczanego w oparciu o art. 243 ustawy o finansach publicznych!
Zatem, następujące kwestie, do wyjaśnienia:
1/ Jak budżet Powiatu ma się do Strategii Rozwoju Powiatu Kołobrzeskiego, czy w ogóle takowa Strategia jest aktualna i czy jest poddawana stałej ewaluacji?!

2/ Skandaliczne niskie wydatki inwestycyjne - z 7,7 mln zł w 2017 r. do 1,6 (!) mln zł w 2019 r. i wręcz upokarzające Zarząd Powiatu, pozyskiwanie środków z innych źródeł – z 5,6 mln zł w 2017 r. do 3,5 mln zł w 2019 r.
Gdzie plany na pozyskiwanie środków unijnych Powiatu i poszczególnych jednostek organizacyjnych Powiatu? Takie środki istnieją, Panie Starosto Kołobrzeski. Warto o tym wiedzieć!

3/ 19 października podpisał Pan Starosta wraz z kandydatem na Prezydenta Anną Mieczkowską umowę na budowę nowoczesnego Centrum Diagnostyczno - Obrazowe na 22 mln zł w naszym kołobrzeskim Szpitalu - realizacja koniec 2020 r.! Jakiejkolwiek wzmianki w budżecie nie ma, chociażby kwoty symbolicznej (np. kilku-kilkudziesięciu tys. złotych) na promocję i aktualne informacje dla pacjentów i mieszkańców z etapów jego realizacji!

4/ Na konferencji przedwyborczej ogłosił Pan Starosta, że „zabrał” z subwencji Zespołowi Szkół Morskich w Kołobrzegu 3 mln zł. Zatem, jaką kwotę w tym roku budżetowym, Pan Starosta zamierza „zabrać? Gdzie i w jakiej wysokości te środki Zarząd Powiatu zamierza rozdysponować?
W jakiej kwocie budżet Powiatu zostanie zasilony środkami ze szkół z tytułu działalności własnej? Ile i w jakim dziale zaprogramowano takie środki? Dlaczego liczba uczniów spada w roku 2019 r.? (pomimo większej liczby uczniów  w wyniku reformy oświaty i pojawienia się czwartej klasy w szkołach średnich). Czy aby na pewno chodzi tylko o demografię, czy też, np. atrakcyjniejszą ofertę dla uczniów w innych miastach (vide – ZS Morskich w Świnoujściu)?

5/ Dlaczego nie zarezerwowano żadnych środków na podwyżkę dla pracowników administracji i obsługi w Szkołach, dodatek za wychowawstwo i dodatek motywacyjny dla Nauczycieli?

6/ Dlaczego Zarząd nie ujął w planach budżetu środki z tytułu sprzedaży Ośrodka „Gryf”? Jeśli Zarząd Powiatu nie zamierza go sprzedać, to gdzie są środki na zarządzanie nim i jaka jest koncepcja (strategia) jego funkcjonowania?

7/ Dlaczego aż tak drastycznie spadły dochody majątkowe – z 9,13 mln zł w 2016 r. aż do 3,8 mln zł w r. 2019 r.?

8/ Jakie są całkowite koszty 5 (pięcio-) osobowego składu Zarządu Powiatu Kołobrzeskiego i jakie było merytoryczne uzasadnienie takiej ilości osób (w sytuacji, gdy Powiat nie jest organem prowadzącym dla Szpitala Kołobrzeskiego, a to jest główną „bolączką” Starostów, którzy odpowiadają za Szpitale w powiatach) oraz w przypadku marazmu inwestycyjnego i braku inicjatywy w pozyskiwaniu środków z zewnątrz)?

To tylko niektóre kwestie, wymagające szczegółowego wyjaśnienia w trosce o rozwój naszego Ziemi Kołobrzeskiej i  dobro jej mieszkańców, a także o kontrolę społeczną działalności Zarządu Powiatu i Rady Powiatu Kołobrzeskiego.

Czesław Hoc
Poseł do PE

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama