Few Clouds

-0°C

Kołobrzeg

9 lutego 2023    |    Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl
9 lutego 2023    
    Imieniny: Apolonia, Eryka, Cyryl

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

święta kołobrzeg

Poczytałem trochę świątecznych komentarzy. Doszedłem do wniosku, że potencjał ich nienawiści nie zależy od pory, nawet świątecznej, ale po prostu dlatego, że ludzie mają więcej czasu, więcej czasu być dla innych wrogiem. Gdy przeczytałem hejterski komentarz przeciwko Bronisławowi Komorowskiemu zamieszczony w nocy na naszym kanale Youtube, spojrzałem przez okno na świąteczne ozdoby. Może to brak śniegu i mrozu wyzwala w ludziach taką agresję przeciwko innym? Nie ma atmosfery świątecznej? Nie, nie o atmosferę tu chodzi.

Byłem wczoraj na wigilii Radia Koszalin. Było dzielenie się opłatkiem, tym opłatkiem, który tak bardzo zaszkodził niektórym kołobrzeskim radnym. Nowe standardy w Kołobrzegu zaszły, miłości i kultury, podszytej skrajną pretensjonalnością do każdego, kto ma inne zdanie. Być może to efekt bezstresowego wychowania, po którym wrogów mieć trzeba i trzeba ich utrzymywać przy życiu, żeby miało ono sens. Podzieliłem się opłatkiem na tej wigilii z każdym, bo niemal każdy do mnie podszedł. Ale cały czas patrzyłem, kto mnie omija. To było nawet zabawne, bo gdy podchodziłem w pobliże tych osób, one szły swoją drogą. Zostawiłem sobie ich na koniec. Podszedłem do każdego, podzieliłem się opłatkiem i złożyłem życzenia, szczere, ciepłe i serdeczne, właśnie szczególnie dla tych osób. Radni miejscy takiej szansy nie mieli. Nie naśladujmy takich działań. Nie róbmy sobie w domach w te święta drugiej Rady Miasta Kołobrzeg. Jeśli chcecie je sobie spieprzyć, pytajcie o to, jak zginął leżący na stole karp (może zapytajcie też jutro, gdy już pojawi się szynka, jak żywotu dokonał prosiaczek), na pewno nie będzie wam lepiej smakować. Nie poczujecie się lepiej, gdy będziecie rozmawiać o śmieciach, podwyżkach, sądach, Mieczkowskiej, Woźniaku, Tusku czy Kaczyńskim. To są właśnie sprawdzone metody na to, żeby od stołu wigilijnego wstać podzielonym i porządnie się pokłócić.

Święta Bożego Narodzenia nie służą do tego, żeby zmieniać świat. Święta są od tego, żebyśmy próbowali zmieniać samych siebie. Naszą ludzką właściwością jest wysoki poziom pretensjonalności, ale do innych. Jeśli chcemy, żeby świat wyglądał inaczej, musimy zacząć go zmieniać od siebie, potem zmienić swoje otoczenie. To czas pojednań. Tych po wieloletnich rozłąkach, podziałach, rozwodach. W ogóle, święta to czas. To teoretycznie kilkadziesiąt godzin na zegarku, ale czyż w życiu każdego z nas nie może to być czas opowieści wigilijnej? Czy chcemy czekać z tym, żeby było inaczej, do końca? To oczywiście jest możliwe, ale niepotrzebne. I jeśli są wśród was tacy, którzy mówią, że nie lubią świąt, to są właśnie ci, którzy bardzo potrzebują waszej miłości!

Dziś będzie także Wigilia dla Samotnych. I w tym czasie wielu nie będzie przeszkadzało publiczne dzielenie się opłatkiem, a także to, że przyjdzie ksiądz i pastor. Jeśli komuś przeszkadza opłatek, albo mówi, że to powinno ograniczać się do zamkniętego ścianami domu rodzinnego, to ja się pytam, czy tak samo zakazać całowania na ulicy? Nasze życie to ceremonia zakupów, coraz częściej ograniczona do postoju przed paczkomatem. Życie skróciło się do małego szklanego ekranu, którego jesteśmy władcami i w ten sposób wydaje nam się, że kierujemy światem. Nic bardziej głupszego, równie dobrze tym palcem można powiercić sobie tam, gdzie światło nie dochodzi. Jest tylko jeden świat i ci, którzy są z nami, tu i teraz, bo jutro i nas, i ich może nie być. Święta to chwila, która nigdy się nie powtórzy. Nie ma takich samych świąt. Dlatego życzę wam, abyście na przekór samym sobie, zrobili coś, czego nigdy nie robiliście w Boże Narodzenie. Przestańcie wysyłać masowo te durne życzenia obrazkowe, które pokazują, jak bardzo wam się nie chce. Zadzwońcie do bliskich wam osób, chyba, że uważacie, że ich nie ma. Święta to czas rozmów o nas samych, nie o sprawach innych ludzi. Nie jest wstydem śpiewać kolędy, tak samo jak nie jest czymś złym zapukać do innych drzwi i złożyć życzenia. Ludzie, którzy to krytykują, są w duchu bardziej samotni, niż samo o sobie uważają, nawet gdy są duszą towarzystwa. Opowiadała mi Krystyna Gawlik, szefowa Klubu Pioniera, jak w 1945 roku w Kołobrzegu święta obchodzili ze sobą ludzie z całych budynków. Oni po prostu chcieli być ze sobą, bo tak ludzie zmienia wojna. I tego właśnie wam życzę. Żebyście chcieli być ze sobą, żebyście we wspólnocie z innymi, a nie z gotowaniem, telewizorem, prezentami, samochodem, a już na pewno nie ze smartfonem, żebyście spędzili czas wspólnie. I gdy usłyszycie, że w to Boże Narodzenie bliscy wam ludzie mówią ludzkim głosem, wiedzcie, że dzieje się. Jesteście w domu.

Robert Dziemba

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama