Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy opozycja ma szansę wygrać wybory w Kołobrzegu?

Za półtora roku rozpocznie się wyborcza gorączka. To trudny czas dla polityków, bo do niektóry może właśnie docierać, że wraz z wypadkową wydarzeń miejskich, odległość dzieląca ich od politycznego korytka może się potencjalnie zwiększać. To źle. Jeśli towarzyszy temu strach, to wiąże się to z różnymi decyzjami. Na koniec tej kadencji, taka atmosfera może towarzyszyć tak politykom koalicji, jak i opozycji. No właśnie, co słychać po stronie tych ostatnich?

Kilka dni temu, radny Jacek Woźniak, obecnie szef Klubu Radnych Niezależnych, a były przewodniczący Rady Miasta i  kandydat na prezydent w poprzednich wyborach, awansował na szefa koszalińskiego Sanepidu. Do tej pory, Woźniak był głównym krytykiem prezydent Anny Mieczkowskiej i Kołobrzeskich Razem. Powstaje pytanie, czy spocznie na laurach i zajmie się poszukiwaniem salmonelli? Maciej Bejnarowicz kontroluje jeszcze miejską władzę o tyle, ile szefuje Komisji Rewizyjnej Rady Miasta. Jest szefem Klubu PiS w Radzie Miasta i byłym kandydatem tej partii na prezydenta Kołobrzegu. Ogranicza go praca na stanowisku dyrektora Sanatorium MSWiA. Ten sam problem dotyczy wielu działaczy Kołobrzeskich Razem, zajętych, zapracowanych, często na politycznych fuchach. Nie inaczej jest w opozycji, o czym piszemy na naszych łamach.

Powstaje wszakże pytanie, jak będzie wyglądało najbliższe 18 miesięcy. Jeśli prawdą jest, jak głosi się w kuluarach, że jednak kandydatem zjednoczonej opozycji na prezydenta miasta miałby być Jacek Woźniak, to przed nim bardzo dużo pracy. Wielu ludzi mówi, że na Woźniaka już nie zagłosuje, ale wybory to nie mówienie, ale to stawianie krzyżyka. Woźniak potencjał ma duży, zakładając, że może poprzeć go PiS, co więcej, że PiS nie wystartuje pod swoim szyldem. Być może PiS i ekipa niezależnych działaczy samorządowych zrozumie, że 3 lata temu miała potężne poparcie, które sami roztrwonili. Konkurowali z trzema partiami politycznymi, z ich zapleczem i pieniędzmi. Przegrali o włos, choć przez pewien czas mieli większość w Radzie Miasta.

Nie wiadomo, jak będzie wyglądała atmosfera wokół samorządu w 2023 roku. Obecna inflacja, wzrost cen, być może bezrobocie potęgowane sytuacją gospodarczą i epidemiczną, mogą wywoływać niezadowolenie. To zawsze fundament działań opozycji. Ale jeśli to będzie niezadowolenie wobec obozu rządzącego, w którym opozycja miejska ma źródła? Różnie może się to układać. Powstaje też pytanie, czy wnioski z jednoczącej się opozycji wyciągnie Platforma i Nowa Lewica, zarówno w zakresie jej decyzji personalnych, ale także jakości pracy na rzecz mieszkańców. Sukcesy, tak to już jest, roztrwania proza dnia codziennego, ale niedociągnięcia, albo problemy, mogą dać mieszkańcom do myślenia. Powstaje jednak pytanie, czy kołobrzeska opozycja do takich działań jest zdolna? Kto miałby się z nią identyfikować? Czy ci ludzie mają jakiś pomysł na Kołobrzeg? Wreszcie, czy swoją ofertę są w stanie atrakcyjne zapakować, aby przekonać wyborców? Trudno dać na to odpowiedź, patrząc, jak jeden radny siedzi w Szczecinie a trzech na stołkach dyrektorskich. Powstaje też pytanie, czy obciążony lokalnymi podziałami PiS jest w stanie przeprowadzić skuteczną kampanię wyborczą, która dałaby mu większość w Radzie Miasta. A może jednak większy ciężar postawiony zostanie w wyborach do Rady Powiatu, biorąc pod uwagę, że jeszcze w ubiegłym roku PiS miał świetne poparcie na wsi, także w naszym powiecie? To może jednak okazać się trudne w realizacji. W tych wyborach będziemy wybierać także parlamentarzystów. Czy na wybory zdecyduje się Czesław Hoc? A jeśli tak, to czy znowu każe swoim działaczom rozwijać żagle w świetle kamer, a potem gdy dziennikarze sobie pójdą, dmuchać w nie, bo partia ma problem ze złapaniem lokalnego wiatru, albo z dmuchaniem w tym samym kierunku, a nawet gorzej, żeby samemu się nie zdmuchnąć z pokładu...

Do wyborów pozostało jeszcze trochę czasu. Pytania można, a nawet trzeba stawiać, bo może się okazać, że odpowiedzi na nie uzyskamy szybciej, niż byśmy się spodziewali.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama