Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Jak to „mieszkańcom” niby coś przeszkadza...

Jako dziennikarz pracuję już niemal ćwierć wieku. Jeszcze w latach 90-tych, ludzie pisali listy, dzwonili podczas dyżurów redakcyjnych, prosili o interwencję i pomoc. Gdy pracowałem w Telewizji Kablowej Kołobrzeg miałem cykl reportaży pt. „reporter dziemba przedstawia”. Tam prezentowałem absurdy działań władzy wobec mieszkańców. Po tylu latach mogę już chyba powiedzieć, że czasy się zmieniły i to brutalnie. Coraz rzadziej widzi się interes wspólny. Coraz częściej wykorzystuje się media do zrobienia afery z niczego. W Kołobrzegu i okolicy wytrwanym do tego polem jest szeroko rozumiana budowlanka. Nasza redakcja poświęca całe dnie na wyjaśnianie zawiłych niby patologii i przekrętów. 94 procent przypadków to „widzimisię” czytelników, którym po prostu coś się nie podoba i my mamy reprezentować ich punkt widzenia, bo niby to punkt widzenia mieszkańców. I tak oszczędnie gospodaruje się prawdą…

Ostatni przykład z omawianego cyklu „niby mi się”. Bodajże jeszcze w marcu otrzymaliśmy zgłoszenie, w którym czytelnik pisze tak: „Występując w imieniu swoim oraz sąsiadów próbujemy ustalić jak to możliwe, że właściciel działki otrzymał pozwolenie na budowę”. Chodzi o miejscowość Zieleniewo. Wątpliwości czytelnika w zakresie działania Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego wysłaliśmy do rzeczniczki starosty kołobrzeskiego, Marleny Wachowskiej. Temat został jeszcze raz skontrolowany, a następnie otrzymaliśmy odpowiedź: „Jako organ administracji architektoniczno-budowlanej nie mamy prawa wnikać w przyjęte rozwiązania projektowe, za które odpowiada projektant. Inwestor spełnił wszystkie wymagane prawem przepisy, jak i ustalenia obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu Zieleniewo. W związku z tym nie możemy odmówić wydania pozwolenia na budowę. Po wydaniu takiego pozwolenia kończą się nasze kompetencje, a zaczynają kompetencje organu nadzoru budowlanego. Kontrola zgodności wybudowanego obiektu budowlanego z zatwierdzonym projektem budowlanym, jak i użytkowanie budynku zgodnie z przeznaczeniem należy do kompetencji organu nadzoru budowlanego”.

Czytelnik postawił całe mnóstwo pytań. Według niego, w Zieleniewie powstaje hala magazynowa, a nie domek jednorodzinny. Według urzędników, opisane w planie rozwiązania zostały spełnione przez autora projektu i na taką realizację zgodę otrzymał inwestor. Trudno mi dyskutować z urzędnikami i przyjętymi rozwiązaniami w zakresie łącznego spełnienia wszystkich wymogów planu. Według mnie, w Zieleniewie powstaje hala, ale to mój prywatny pogląd. Ale jeśli ktoś chce w czymś takim mieszkać… I teraz uwaga: do tej pory nikt inny z Zieleniewa nie skarżył się na tę inwestycję, nie zadzwonił i nie twierdził, że obniży to wartość działek, że się z tym nie zgadza. Ale niedawno czytelnik zadzwonił informując, że już nie czeka, że już zawiadomił telewizję. Przyjadą. Zrobią materiał. Wcześniej, sprawą zajmowali się już m.in. dziennikarze TKK. Budowy nie przerwano. Czytelnik powiedział, że on chętnie pod imieniem i nazwiskiem wystąpi i powie o bezprawiu budowlanym w Zieleniewie. Zapytany o to, jak mu to przeszkadza i czy tam mieszka, stwierdził, że nie mieszka, ale mu to przeszkadza. To przeszkadza to mieszkańcom czy komu to przeszkadza? Niedawno fundacji z południa Polski przeszkadzała duża inwestycja w Kołobrzegu. Tylko czyj interes ona reprezentowała? Mieszkańców? Ale których? W takich przypadkach zawsze zastanawiam się, kto skorzysta na naszej interwencji i czy to będą aby na pewno mieszkańcy. Dlatego teraz zapytałem mieszkańców, czy im budowa przeszkadza. Otrzymałem odpowiedź, że nikt uwag nie wnosił Czy to nie dziwne?

W sprawie, wypadałoby, aby Zieleniewem zainteresował się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w zakresie zgodności realizowanej inwestycji z planem. Ostatnio głośno było o budynku przy ul. Młyńskiej i parkingu na skraju miasta. Sprawa trafiła dwukrotnie do wojewody. I dwukrotnie wojewoda podtrzymał stanowisko starosty, który wydał pozwolenie na budowę… Problem często leży w tym, co zawiera plan zagospodarowania przestrzennego. Warto też pamiętać o tym, że nie jest sztuką nie wydać pozwolenia na budowę czy działać na szkodę inwestora, jeśli nie ma co do tego przesłanek. Jeśli urząd nie wyda stosownych pozwoleń w określonym terminie, zapłaci odszkodowanie. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest już inna sprawa w związku z działalnością prezydenta i radnych w zakresie planistycznym. I być może urząd zapłaci wielomilionowe odszkodowanie. Czytaj: my zapłacimy…

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama