Clear Sky

14°C

Kołobrzeg

6 czerwca 2023    |    Imieniny: Dominika, Laura, Norbert
6 czerwca 2023    
    Imieniny: Dominika, Laura, Norbert

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Wakacyjne zwiedzanie: Szlak Trzech Fortów i Solna Beer Festiwal

W okresie wakacyjnym mamy dla was kilka propozycji wycieczek i dobrego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale nie tylko. Można spacerem, można rowerem, można samochodem.

Na początek wakacji coś łatwego i przyjemnego: Szlak Trzech Fortów. Powstał w ubiegłym roku i łączy trzy portowe fortyfikacje: Fort Ujście z latarnią morską, Redutę Morast w Porcie Jachtowym i Redutę Solną w Porcie Rybackim. Można go zacząć od końca i od początku - nie stanowi to żadnego problemu. Dodatkowo, szlak można zwiedzać od strony wody, bo kursuje na większości odcinka tramwaj wodny.

My proponujemy zacząć od Portu Pasażerskiego. Znana wielu latarnia morska wznosi się na nowożytnym Forcie Ujście, którego historia sięga XVII wieku. Pierwotnie, był o wiele większy, a jego celem było ufortyfikowanie ujścia Parsęty. Kilkukrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W 1899 roku na jego stoku wzniesiono ryglową latarnię morską, przebudowaną w 1909 roku. Latarnia została zniszczona w 1945 roku. W listopadzie 1945 roku oddano do użytku nową wieżę latarni, która zachowała się po dziś dzień.

Z latarni morskiej kierujemy się ulicą Morską w kierunku Parku Nadmorskiego. Szlak jest oznakowany i znaki będą nas prowadzić do samego końca. Szlak biegnie ścieżką rowerowo-pieszą. Jadąc w parku, po lewej stronie będziemy mijać Pomnik Zaślubin autorstwa Wiktora Tołkina, odsłonięty w 1963 roku. Kierując się ścieżką, docieramy do skrzyżowania z ul. Mickiewicza przy Sanatorium Muszelka. Przechodzimy skrzyżowanie, bo po drugiej stronie jest kontynuacja ścieżki rowerowej. Docieramy do Ronda Wielkie Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Kołobrzegu nazywanego Rondem Biszkoptowym. Ta ostatnia nazwa się przyjęła, ale radni postanowili ją zmienić, więc jest Rondo WOŚP, które z orkiestrą nie ma nic wspólnego. Przekraczamy skrzyżowanie z ul. Zdrojową i po lewej stronie mamy Lapidarium Żydowskie, powstałe w 2000 roku na starym cmentarzu żydowskim z XIX wieku. Znajdują się tam macewy i tablica pamiątkowa. Po prawej stronie znajduje się natomiast Bindaż im. prof. Siwickiego, zwany także aleją grabową. Całość z fontanną znajduje się na Skwerze Koncertów Porannych.

Przemieszczamy się dalej w kierunku ulicy Portowej, a właściwie Ronda Honorowych Krwiodawców. Po lewej stronie mijamy kościół św. Marcina, który poprzedzał przed wojną protestancki kościół św. Mikołaja. Po przejściu na drugą stronę ulicy i minięciu Szkoły Podstawowej Nr 1, wchodzimy na most portowy. Idąc częścią północną (tu jest ścieżka rowerowa), znajdziemy kapsułę czasu w nawierzchni mostu, gdzie znajdują się pamiątki związane z Kołobrzegiem z jego budowy. Kapsuła ma być otwarta za 100 lat. Jeśli zdecydujemy się na spacer stroną południową, mamy przepiękną panoramę portu. Najpierw zobaczymy dwa zabytkowe elewatory portowe z 1929 roku (przeczytaj). Chwilę później naszym oczom ukazuje się Port Jachtowy na cyplu Wyspy Solnej. Kołobrzeg ma swoją wyspę. Na jej zakończeniu, od północnego-zachodu znajduje się Reduta Morast. Powstała podczas rozbudowy Twierdzy Kołobrzeg w latach 1770-1774. Zaprojektowana została przez francuskiego inżyniera Madeleina Tourous hrabiego d’Heinze. D’Heinze najpierw opracował szkic nowych fortyfikacji, a po tym, gdy pomysł spodobał się królowi Fryderykowi II, dostał czas na opracowanie szczegółowego projektu. To król pruski postawił na konieczność lepszego ufortyfikowania portu. Tu czekają na was atrakcje. Dziś, w sobotę 25 czerwca, ma miejsce drugi dzień Solna Beer Festiwal (od 12 do 22). W ten weekend w reducie będzie można także zobaczyć Salut Bracki w wykonaniu Kołobrzeskiego Bractwa Kurkowego. Strzał z armaty ma miejsce w sobotę i niedzielę o godz. 19.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia w porcie jest bezpłatny.

Z Reduty Solnej ul. Warzelniczą opuszczamy Salzberg, czyli Wzgórze Solne. Tu przez setki lat warzono sól. Zbliżając się do skrzyżowania z ul. Solną, miniemy Mariana - słynną kołobrzeską mewę, podobną do wrocławski krasnali, która jedzie rowerem po desce na wodzie. Taka impreza co roku odbywa się w Porcie Jachtowym 15 sierpnia. Przy skrzyżowaniu z ulicą Solną, po lewej znajduje się Karczma Solna na warzelni soli, a dalej, nad rzeką, wypływa źródełko solankowe - można osobiście sprawdzić, czy woda jest słona. Rowerzyści muszą przejść skrzyżowanie, bo ścieżka rowerowa kontynuowana jest po drugiej stronie ulicy, skąd widać Stadion im. Sebastiana Karpiniuka. Ci, którzy wybiorą pierwotny kierunek marszu, po prawej stronie będą mieli kolejną panoramę portową i zobaczą Skansen Morski, należący do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Po dotarciu do skrzyżowania z ulicą Bałtycką, przekraczamy linię kolejową do Szczecina i zmierzamy do Portu Rybackiego. Przy wejściu do Harcerskiego Ośrodka Morskiego, po lewej stronie zobaczymy Pomnik Rybaka i Rybaczki - koniecznie warto tam zrobić pamiątkowe zdjęcie. Wchodząc do HOM-u, widzimy już dwa wyslipowane okręty: ORP Fala oraz ORP Błyskawica. Są one do zwiedzania - można zajrzeć nawet do przedziału silnikowego.

Na końcu szlaku znajduje się Reduta Solna, wybudowana podczas ostatniej modernizacji Twierdzy Kołobrzeg w latach 1832-1836. Znajduje się tam "Piracka Przygoda".

Szlak ma długość ok. 2,5 km. Czas zwiedzania to nieco ponad zegarowa godzina, jeśli wybierzemy się spacerem. Jeśli skorzystanie ze zwiedzania i innych atrakcji, spędzicie tu więcej czasu, ale przecież o to chodzi w wakacje, żeby ten czas mijał beztrosko! Więcej informacji na www.twierdzakolobrzeg.pl.reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama