Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2024    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2024    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Wakacyjne zwiedzanie: Gdzie zajrzeć, gdy pada deszcz?

Wakacje są fajne, do momentu, gdy jest pogoda, czyli świeci słońce. Gdy pada deszcz, nie poleżymy na plaży, nie spędzimy czasu na aktywnym wypoczynku. Zaczynamy szukać planu awaryjnego, albo włącza się nam tzw. „szwędacz”, czyli chodzimy tu i tam bez celu – gorzej, wsiadamy w samochód i w Kołobrzegu tradycyjnie stoimy w korkach. A stoimy, bo tysiące ludzie wpadły na taki sam pomysł. A może być inaczej.

Gdy w Kołobrzegu pada deszcz, wyjazd autem potraktuj jako ostateczność. Stracisz humor w korku, a sytuację pogorszy brak miejsc do zaparkowania. Odradzamy. Jeśli nie lubicie moknąć na rowerze, na którym ma się większy zasięg, pozostaje wam spacer. Nic straconego. Więcej można zobaczyć. Ale uwaga. Zła pogoda to czas, gdy do różnych instytucji, restauracji i lokali zmierzają setki turystów, a także mieszkańców. Może się zdarzyć, że traficie w takiej sytuacji do muzeum czy restauracji i albo będziecie musieli zaczekać, albo nie będzie miejsc do konsumpcji. To częsty widok w Kołobrzegu w barową pogodę, zwłaszcza w środku wakacji.

1. Nasz numer jeden w pozycji zwiedzania w centrum miasta, to Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Polecamy z czystym sumieniem największą kolekcję militariów związanych z polską historią oraz terenem Pomorza Zachodniego w naszym regionie. Lokalizacja: ul. Gierczak 5.

2. Ratusz – wydawałoby się, że się go nie zwiedza – fakt. Ale można zobaczyć architekturę autorstwa wybitnego pruskiego architekta Karla Friedricha Schienkla z lat 1829-1832, kulę ziemską unoszącą się na wodzie, a potem skorzystać z oferty ogródków okolicznych restauracji. Lokalizacja: ul. Armii Krajowej 12.

3. Zwiedzenie Bazyliki Mariackiej z XIII/XIV wieku, to dla kogoś, kto jest w centrum, to typowe „must have”. Gotycki kościół jest największą świątynią na Pomorzu Zachodnim po Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. Bazylika kołobrzeska ma prezbiterium, 5 naw i blok wieżowy ze środkowym hełmem o wysokości ok. 76 metrów nad poziom morza. W jej wnętrzu znajdują się wyjątkowe dzieła sztuki: brązy, snycerka i malarstwo tablicowe. Do najciekawszych zaliczyć można świecznik siedmioramienny z 1327 roku czy ołtarz „Ostatnia Wieczerza”. Na pewno zwiedzającym w oczy rzucą się krzywe filary.

4. Jeśli ktoś spragniony jest historii, polecamy zerknąć na Basztę Prochową przy ul. Dubois (4a), mały kościół nad Parsętą z 1852 roku przy ul. Katedralnej (4b), ale także Akademię Rycerską przy ul. Wąskiej (4c), w której od 1655 roku w Kołobrzegu – mieście twierdzy, znajdowała się akademia przeznaczona dla dzieci brandenburskiej szlachty, później zwana Szkołą Kadetów. W części parterowej znajduje się sala sportowa, ale w podziemiach jest klimatyczny klub „Centrala”. Dla spragnionych nieco chmielowych smaków, polecamy odwiedzenie zabytkowej wieży ciśnień przy ul. Budowlanej 6, gdzie znajduje się browar „Colberg” (4d).

5. Jeśli historia jeszcze was nie znudziła, warto zajrzeć do Pałacu Braunschweigów z początku XIX wieku. To ciekawy kołobrzeski zabytek, w piwnicach którego znajduje się Muzeum Miasta Kołobrzeg, z niezwykłą kolekcją eksponatów poświęconych średniowiecznych dziejów miasta, czasów Twierdzy Kołobrzeg oraz rozwoju tutejszego kurortu w XIX i XX wieku. Lokalizacja: Armii Krajowej 13.

6. Jeśli chcecie zanurzyć się w podwodne klimaty, warto odwiedzić kołobrzeskie oceanarium. Są tam piranie, ale także bardziej łagodne czy też niezwykle kolorowe gatunki ryb i innych podmorskich stworzeń. Lokalizacja: Aleja I Armii Wojska Polskiego 6C.

7. Spacerując po mieście, warto zobaczyć malownicze tereny nad Parsętą i Bulwar Żołnierzy Okrętów Pogranicza. Przechodząc przez most kolejowy traficie na źródełko solankowe – samowypływowe i naprawdę słone. Wodę z tego ujęcia kołobrzeżanie wykorzystują do kiszenia ogórków.

8. Z tego miejsca można udać się w kierunku Parku Teatralnego. Szlak Trzech Fortów już polecaliśmy i jedynie go wzmiankujemy (przeczytaj). Dziś proponujemy odwiedzić właśnie Park Teatralny, w którym znajduje się Regionalne Centrum Kultury oraz Park Linowy, a po stronie północnej Lapidarium Żydowskie na starym cmentarzu żydowskim (8a). Po drugiej stronie znajduje się Aleja Grabowa im. prof. Siwickiego i Plac Koncertów Porannych (8b), gdzie w sobotnie poranki odbywają się koncerty kameralne.

9. Stąd już prosta droga do portu. Zachęcamy do odwiedzenia latarni morskiej, a także znajdującego się w jej wnętrzu Muzeum Minerałów z niezwykle ciekawymi okazami. Wchodząc tam od strony portu zobaczycie pomnik kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, zamordowanego w 1952 roku wyrokiem sądowym w tzw. procesie komandorów.

To nasz autorski wybór. Spacerując, na pewno natrafisz na inne ciekawostki i atrakcje. Bawcie się dobrze nawet pomimo kiepskiej pogody.reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama