Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

28 maja 2023    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2023    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Wakacyjne zwiedzanie: Szlakiem najstarszych dębów w Polsce

Na koniec pierwszego miesiąca wakacji, mamy dla was propozycję powrotu do Podczela. Top nie dlatego, że odbywa się tam Sun Festival, ale dlatego, że to najlepszy szlak prowadzący do najstarszych dębów w Polsce.

Ruszamy spod "Arki" w Kołobrzegu. Ekoparkiem Wschodnim kierujemy się do Podczela, a następnie lotniskiem zmierzamy na wschód do drogi prowadzącej na południe w kierunku drogi krajowej nr 11 w miejscowości Bagicz. To już tereny gminy Ustronie Morskie. Jadąc rowerem, niedługo przed skrzyżowaniem, będziecie mijać dawny cmentarz niemiecki w Bagiczu. Warto tam chwilę zatrzymać się i poddać zadumie. Są tam pozostałości nagrobków, a także zieleń i architektura cmentarna. Przechodząc drogę nr 11, kierujemy się dalej na południe. Po lewej stronie będziemy mieli nieczynną dziś stację Bagicz. To szlak kolejowy z Kołobrzegu do Koszalina. Dalej idziemy prosto, a do celu prowadzić nas będzie oznakowany już szlak, wykonany przez Nadleśnictwo Gościno.

Pierwszy na naszej trasie będzie Dąb Bolesław. Ma ponad 800 lat i został zasadzony około 1200 roku. Imię Bolesław nadano najstarszemu dębowi w Polsce 19 sierpnia 2000 roku na cześć pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego, który przyczynił się do powstania biskupstwa w Kołobrzegu w roku 1000. Obwód Bolesława mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosił 691 cm, wysoki był na 32 m, a średnica jego korony miała 20 m. Niestety, drzewo to runęło podczas wichury, prawdopodobnie 31 maja 2016 roku.

Nieco dalej znajduje się Dąb Warcisław, nazwany na część księcia pomorskiego Warcisława III, który lokował Kołobrzeg w 1255 roku. Wiek drzewa szacuje się na 640 lat. Obwód to 720 cm, a wysokość wynosi 37 metrów.

Wycieczki do Lasu Kołobrzeskiego, w którym znajdują się te wspaniałe pomniki przyrody, odbywają się od ponad stu lat. Jeszcze przed II wojną światową była to atrakcja wypraw pieszych i rowerowych. Jeśli ktoś nie chce jechać rowerem, samochód można zostawić przy stacji w Bagiczu. Kiedyś, w tej okolicy znajdowała się nawet lokalna restauracja, czekająca na turystów. Dziś nie ma tam nic. Więcej o historii Bagicza: przeczytaj. Długość trasy w jedną stronę: 12 km.


reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama