Few Clouds

11°C

Kołobrzeg

29 maja 2023    |    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
29 maja 2023    
    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Mądrości Woźniaka: Żłobek w cenie 10 tys. zł za metr?

Tydzień temu magistrat wypuścił informację, że serial pod nazwą rozbudowa Żłobka Krasnal zmierza ku końcowi. Do obecnego obiektu dobuduje się kolejny, dwukondygnacyjny, z łącznikiem. Przybędzie 100 dodatkowych miejsc, czyli 4 oddziały. W sumie żłobek pomieści 220 dzieci. Sporo, jak na warunki kołobrzeskie. Nie przypominam sobie, żeby dotychczasowe nabory osiągały taką liczbę, ale niech tam. Jak będą luzy, to najwyżej przyjmie się dzieci spoza Kołobrzegu. Pod warunkiem, że inna gmina pokryje różnicę w kosztach, co takie oczywiste nie jest.

Otwarto koperty przetargowe i okazało się, że dwie oferty, które wpłynęły, opiewają na kwotę około 5 mln więcej (11,7 – 12,6 mln zł), niż szacowało miasto (7 mln). Duży rozrzut. O 70 procent więcej. Sporo. Zazwyczaj takie przekroczenie oczekiwanej kwoty prowadzi do unieważnienia postępowania. Bo widać, że coś jest nie tak. Albo oferenci przesadzili - może sondują giętkość kręgosłupa inwestora, albo miasto partaczy szacunki. Ale nie tym razem. W miasto idzie przekaz, że jednak zuchy z urzędu chcą ten przetarg rozstrzygnąć, więc przystępują do badania złożonych ofert. Pewnie potrwa to kilka dni. Dziwi mnie tylko przekaz, który do nas dociera. Z jednej strony wice ds. gospodarczych mówi mi w weekend, że w budżecie jest kasa, żeby zwiększyć wydatek, a z drugiej strony dziś, na innym portalu czytam, że jednak będzie potrzebna zgoda Rady Miasta, żeby zwiększyć limit i przetarg rozstrzygnąć (do wiadomości z tego portalu za chwilę nawiążę). Ktoś musiał spodziewać się, że do takiej sytuacji może dojść, bo na koniec ostatniej sesji Rady, w kuluarach poszła informacja, że może być potrzebna szybka sesja w sierpniu. Poczekamy, zobaczymy.

Żłobek to nie pięciogwiazdkowy hotel, ale jego wykonanie musi spełniać szereg norm i warunków, więc trzeba się liczyć z tym, że koszt może być duży. Ale żeby aż 12 mln zł? Zagwozdkę mam nie tylko ja. Dzwoni do mnie zakolegowany urzędnik i mówi: Ty, weź zapytaj ile tam jest metrów powierzchni całkowitej i powierzchni użytkowej, bo wychodzą dziwne kwoty. No to składam przedwczoraj (16.08) zapytanie radnego. Krótkie, bo pytam właśnie o te metry kwadratowe. Prezydent, zgodnie z przepisami ma 14 dni na odpowiedź. Wszystkie zapytania radnych publikuje się w Biuletynie Informacji Publicznej. Moje zostało opublikowane wczoraj (17.08) o godz. 13.36. Urząd pracuje do 15.30. Jakże się zdziwiłem, gdy odpowiedź na moje zapytanie przeczytałem na portalu e-kg.pl. Wczoraj jakoś po 18.00. Ogólny artykuł o tym, że rozbudowa będzie kosztowała ogromne pieniądze. A w treści precyzyjnie podane dane: pow. całkowita 1325 m2, a pow. użytkowa – 1034,79 m2, czyli dokładnie to, o co pytałem. Przypadek, czy rozbrajanie miny? Dane mógł przekazać tylko magistrat, nawet wiem, kto dokładnie. I tak sobie myślę, albo chyże pióro portalu czyta mi w myślach, albo w urzędzie ktoś zaniepokoił się moim zapytaniem i postanowił „upuścić powietrza”, bo a nuż ten Woźniak znów coś knuje, skoro o to pyta? Sprawdziłem pocztę, odpowiedzi na zapytanie nie mam. Dlaczego o tym piszę? A dlatego, że z mojego zapytania płynie prosty wniosek, że przy tych parametrach obiektu, wybudowanie 1 m2 powierzchni całkowitej, będzie kosztować nas między 8,88 a 9,56 tys. zł! Trochę dużo, jak mówi mi kolega budowlaniec.

Za prezydentury Janusza Gromka, zaprzyjaźnione z urzędem biuro projektowe przygotowało dla nas wstępną koncepcję rozbudowy żłobka (szkic poniżej). O to m.in. było spięcie na Komisji Rewizyjnej w maju, o czym media i nie tylko, informowały dość intensywnie. Zakładano dobudowanie parterowego pawilonu, na dwa oddziały (50 dzieci), bo takie były potrzeby wynikające z rokrocznych rekrutacji. W lutym 2019 roku Rada Miasta wprowadziła do budżetu środki na projekt rozbudowy żłobka, właśnie w oparciu o tamtą koncepcję. Od tego czasu minęło ponad 3,5 roku. Mielą te młyny powoli, przez co bardzo kosztownie. W międzyczasie podjęto decyzję, że zamiast parterowego pawilonu, dobuduje się obiekt dwukondygnacyjny i zwiększy się jego „pojemność” dwukrotnie. Jak tłumaczyli mi panowie z Wydziału Inwestycji, badania techniczne gruntu wykazały, że teren jest grząski i trzeba będzie palować. A jak palować, to może zrobić większy obiekt. Panie prezydentki to podchwyciły. Palowanie w tym miejscu to koszt około 1 mln zł. Już to powinno dać do myślenia, czy nie lepiej wybudować nowy obiekt w innym miejscu, parterowy, jak Przedszkole Nr 4 przy Radomskiej, bez kosztownych robót ziemnych, jako filii Żłobka Krasnal, co da oszczędność na administracji. Bo przy zwiększonej pojemności do 220 dzieci będzie ogromny problem z miejscami do parkowania dla rodziców, którzy będą z rana podwozić swoje pociechy na ul. Bogusława X. Filialność ten problem rozwiązuje. Ale nikt o tym nie pomyślał. Jak to mówi moja koleżanka z urzędu – zabrakło chłopa do podjęcia takiej decyzji. Aż tak bym nie powiedział. Ale coś jest na rzeczy, skoro przez ostatnie 3,5 roku nie odnotowałem na poziomie urzędu i Rady Miasta Kołobrzeg choćby krzty wariantowości.

Jacek Woźniak

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama