Clear Sky

17°C

Kołobrzeg

31 maja 2023    |    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
31 maja 2023    
    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Mądrości Woźniaka: O rujnowaniu zaufania do instytucji słów kilka

Od dwóch tygodni redakcja Miastokolobrzeg.pl ujawnia kulisy bulwersującej sprawy, związanej z potencjalnym zanieczyszczeniem rzeki Parsęty, poprzez niekontrolowany zrzut niewiadomych substancji do rowu rolniczego, który swój bieg zaczyna na terenie budowy galerii handlowej w Budzistowie, ale jego najdłuższy przebieg jest już po stronie gminy miasto Kołobrzeg. Czuję się wywołany do tablicy, bo w publikacjach przewija się moje nazwisko. Oto, jak ja to widzę.

Prywatny właściciel, który jest właścicielem rowu po kołobrzeskiej stronie, zaalarmował mnie, że instytucje odpowiedzialne za wydanie pozwoleń i uzgodnień zdecydowały, że wody opadowe z kilkunastu hektarów utwardzonego terenu, mają spływać do jego rowu, a dalej do Parsęty. Popytałem to tu, to tam i dowiedziałem się, że na wstępnym etapie galeria miała mieć zbiornik retencyjny, ale później wyparował on z dokumentacji. Tego typu zbiorniki, przy tego typu inwestycjach przechwytują wodę, kontrolują jej strumień i częściowo oczyszczają z nieczystości stałych. To ważne, bo woda na dużych powierzchniach płaskich zachowuje się nieprzewidywalnie. Wystarczy wylać szklankę wody na blachę do pieczenia, żeby uzmysłowić sobie, o czym mówię. Już wtedy słyszę, że rowem spływa szlam budowlany do Parsęty i faktycznie, stwierdziłem naocznie, że woda wygląda na zabrudzoną, na powierzchni pływają jakieś kawałki worków, styropian.

30 marca 2021 r. składam do Anny Mieczkowskiej oficjalne zapytanie, czy prezydent coś w ogóle o tym wie, informuję o nieczystościach, proszę, żeby jako włodarz miasta zainteresowała się tematem. Już w tym zapytaniu wskazuję: „Proszę o wystąpienie do właściwych instytucji, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości dot. odprowadzenia wód opadowych do rzeki Parsęty, przez teren miasta”. Dwa dni później prezydent odpisuje mi, że nic nie wie i zwróci się o wyjaśnienia do wójta gminy Kołobrzeg. Summa summarum do tematu odnieśli się zarówno wójt, jak dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Koszalinie. 19 maja 2021 r. dostałem uzupełnienie informacji i już z niego widać, że są poważne nieprawidłowości, bo: „wg uzyskanej informacji od Nadzoru Wodnego w Kołobrzegu wynika, że inwestor nie dokonał zgłoszenia wodno-prawnego na odprowadzanie wód z wykopów budowlanych…”. I co? I nico. Dowiedziałem się jeszcze, że urzędnicy sąsiedniej gminy obejrzeli rów i nie stwierdzili nieprawidłowości. Chyba oglądaliśmy różne rowy. Szkoda, że już wtedy pani prezydent nie zawiadomiła Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Może coś by się zadziało.

Jesienią reporterzy TVP poprosili mnie, żebym potwierdził im do kamery, że temat zgłosiłem i co o tym myślę. W trakcie kręcenia materiału zaczepił nas mieszkaniec Budzistowa i powiedział do kamery, że klika razy dziennie beczkowozem jakieś ścieki wylewane są do rowu. Traf chciał, że jak tam staliśmy, to akurat beczkowóz podjechał do rowu, ale jak kierowca zobaczył kamerę, to wycofał się na teren budowy. To był październik, na filmie widać, że nie ma śniegu. To ważne, ale o tym za chwilę.

Program ukazał się na początku grudnia i nie wierzę, że przedstawiciele odpowiednich służb go nie oglądali. Oglądali. Właściciel rowu skontaktował się ze mną i przekazał zdjęcia i nagranie, jak z beczkowozu wylewane są do rowu ścieki. Na filmie i zdjęciach jest śnieg. To ważne, bo w późniejszych postępowaniach przed policją, WP i WIOŚ, wszyscy dali wiarę, że było to zdarzenie jednostkowe. Stoi to w sprzeczności z tym, co widzieliśmy w październiku i tym, o czym mówił do kamery mieszkaniec Budzistowa.

4 stycznia 2022 r. ponawiam zapytanie do prezydent: „Proszę o interwencję u właściwych instytucji, doprowadzenie do wszczęcia postępowania wyjaśniającego…” itp. Załączam film i zdjęcia. 17 stycznia 2022 r dostaję odpowiedź, że prezydent skierowała sprawę do RDOŚ, PINB i prokuratury. Instytucje przekazały też sprawę do Wód Polskich w Szczecinie. 30 marca 2022 r. prezydent informuje mnie, że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. W tym dniu odbyła się sesja Rady Miasta. Razem z Izabelą Zielińską i Bogdanem Błaszczykiem zażądaliśmy kolejnych działań i informacji. 11 kwietnia 2022 r., dopiero po roku od pierwszej interwencji, prezydent kieruje zawiadomienie do WIOŚ. Tego samego dnia informuje naszą trójkę, co zrobiła i deklaruje, że o wynikach zostaniemy poinformowani odrębnym pismem. I amba. Nie dotrzymała słowa. Nic więcej nie dostałem, mimo, że informacje spływały do urzędu. Opisał to portal Miastokolobrzeg.pl, nie będę się powtarzał. Ważne jest to, że faktycznie stwierdzono nieprawidłowości. Mam też wrażenie, że ktoś mataczy, bo znów dowiedziałem się, że to wylewanie z beczkowozu, a potwierdzają to kolejne instytucje, wyłącznie na podstawie oświadczenia inwestora, było jednorazowym incydentem. I tu wracam do zdjęcia beczkowozu na tle śniegu. Bo na zdjęciu, które dołączam poniżej … śniegu nie ma, czyli wykonano je o innej porze roku!

Ktoś mógłby powiedzieć, co się czepiasz, sam mogłeś zgłosić sprawę do Wód Polskich. Sęk w tym, że zgłosiłem. Ostatnio zakończono w Budzistowie inną inwestycję, która odprowadza wody opadowe do tego samego rowu (jestem w posiadaniu ekspertyzy, z której wynika, że rów nie ma parametrów do odbioru takich ilości wód opadowych). Zapytałem więc Zarząd Zlewni Wód Polskich w Koszalinie, czy uzgadniali tę inwestycję i czy wydali pozwolenie wodno-prawne. Poniżej odpowiedź. W wolnym tłumaczeniu, polecono mi oddalić się w bliżej nieokreślonym kierunku. Skandal, to mało powiedziane. Jak tu budować zaufanie obywatela do instytucji?

Jacek Woźniakreklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama