Few Clouds

5°C

Kołobrzeg

4 marca 2024    |    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
4 marca 2024    
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Felieton prezydencki: O zabudowie ulicy Brzeskiej

W miejskiej przestrzeni pojawiły się pytania o zabudowę ul. Brzeskiej. Przy końcu tej ulicy, prawie nad samym morzem są działki, które mają prywatnych właścicieli. Plan zagospodarowania dla tych działek został uchwalony jeszcze w roku 1996 i zezwala na budowę obiektu lub obiektów obsługujących plażę. Co radni i planiści mieli na myśli? Trudno jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć, ale wydaje się, że na pewno nie chodziło im o wysokie apartamentowce.

Od lat właściciel jednej z nieruchomości zabiega o możliwość budowy wysokiego budynku. Radni w 1996 r. zapisali, że właściciel powinien uzyskać od miasta indywidualne warunki na zabudowę każdej działki. Dziś już się takich zapisów nie stosuje – plan szczegółowo określa co można, a czego nie można na danym obszarze zrealizować.

Nowy plan dla tego obszaru jest już w przygotowaniu. Jego wyłożenie do publicznej wiadomości już w najbliższą środę 14 września. Jakie są jego założenia? Proponujemy, aby na tych nadmorskich działkach mogły powstać budynki obsługi plaży takie jak baza obsługi ratowników, obiekty i urządzenia sanitarne, przebieralnie, wypożyczalnie sprzętu plażowego i sportów wodnych, sauny, budynki gastronomiczne oraz pomieszczenia handlowe do 100 m2. Zakładamy wysokość budynków maksymalnie do 7 metrów nad poziomem terenu. To mniej więcej dwie kondygnacje.

Dlatego ze sporym zdziwieniem przyjęłam fakt, iż właściciel wystąpił do Starostwa Powiatowego o pozwolenie na budowę sześciokondygnacyjnego budynku i procedura jest w toku. Starosta – zobligowany do uzgodnienia swojej decyzji wystąpił z wnioskiem do Urzędu Morskiego w Szczecinie. Urząd Morski uzgadnia decyzję – choć ma wątpliwości i zaleca staroście ponowną analizę obowiązującego planu zagospodarowania. Mało tego, Urząd Morski wyraża zgodę na zabudowę po granicy pasa technicznego plaży – choć wcześniej, przy uzgodnieniach z nami nowego planu, nakazuje miastu, aby linia zabudowy była odsunięta od pasa aż o 4 metry. To rażąca niekonsekwencja!

Mój wniosek o unieważnienie wydanego przez Urząd Morski uzgodnienia został pozytywnie rozpatrzony przez ministra infrastruktury. To dobrze, bo uzgodnienie będzie musiało być wykonane jeszcze raz.

A jak ja widzę to miejsce? Lokalizacja sprzyja temu, aby coś tam powstało. Nieduży, może dwukondygnacyjny budynek. Klimatyczna kawiarenka lub restauracja – to miejsce aż prosi się o taką infrastrukturę. Osób wypoczywających w kołobrzeskim Podczelu jest sporo – takie miejsce w pobliżu zejścia na plażę, na pewno miałoby swój urok. Wysoki na sześć kondygnacji budynek to wszystko co najgorsze, a czego mieszkańcy chcieliby uniknąć – rosnące apartamentowce betonujące brzeg naszego pięknego wybrzeża.

Mogę zapewnić, że zarówno ja jak i moi urzędnicy nadal będziemy przyglądać się tej sprawie. Liczę też, że procedura planistyczna zostanie zakończona podjęciem uchwały, a nowy plan rozwieje wszelkie wątpliwości co do przeznaczenia tego terenu.

Anna Mieczkowska

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama