Light rain

14°C

Kołobrzeg

4 października 2023    |    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
4 października 2023    
    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Okiem Zawadzkiego: Gramy z Orkiestrą!

„Gdybym węszył w ludziach szwindel i złe intencje, nic bym mądrego w życiu nie zrobił”
Jurek Owsiak

Jedna z kołobrzeżanek, wieloletnia wolontariuszka, mama, na swojej stronie w mediach społecznościowych napisała: „Oglądam Orkiestrę i łezka w oku mi się kręci... Wszystkie moje dzieciaki korzystały ze sprzętu zakupionego przez WOŚP - jedna córeczka była przewożona karetką '' N" do Łodzi, synek, pierwsze echo serca miał wykonane ''orkiestrowym'' aparatem, że nie wspomnę o badaniach słuchu i o inkubatorach, w których leżały moje dziewczynki. Wszędzie były serduszka... Jestem niesamowicie wdzięczna za to, że znalazł się Ktoś, kto pomógł nie tylko moim dzieciakom. I wdzięczna za to będę do końca świata i o jeden dzień dłużej...”. Mnóstwo takich informacji można przeczytać w mediach regionalnych i ogólnopolskich.

Orkiestra gra dla wszystkich. Dla Ciebie i Twoich bliskich. Nieważne czy jesteś „za”, czy nie. Ona łączy. W tym roku zagra nie tylko dla dzieci. Zagra dla wszystkich. Takie są fakty. Dlaczego to piszę? Otóż już za kilka dni, bo 29 stycznia, mamy trzydziesty pierwszy finał WOŚP. W tym roku odbędzie się on pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!” Drugie hasło: „Żyj zdrowo w zdrowym świecie!”.

Dlaczego akurat sepsa? Na oficjalnym profilu WOŚP można przeczytać, że sepsa to zespół objawów wywołanych  przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wiemy, Kołobrzeg, a wraz z nim ludzie dobrej woli, również czynnie przyłączają się do tej akcji. Jak zwykle przed kołobrzeskim ratuszem wystawi się mnóstwo wolontariuszy. Będzie, jak zawsze, POSW Tryton, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kołobrzeg, WOPR i SAR Kołobrzeg, Drift Team Kołobrzeg, Muzeum Oręża Polskiego, Kołobrzeskie Bractwo Kurkowe i wielu innych. Na ulicy Mariackiej będzie niezastąpiona Basia i Przyjaciele ze swoimi pysznościami. Przy molo, kołobrzeskie morsy kwestują od 11.30, a na kąpiel, herbatę i wspólne zdjęcia z morsami zapraszają już od 12:00. Z kolei Regionalne Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Biblioteka Miejska w Kołobrzegu, filia na Ogrodach, oprócz ciepłego napoju dla każdego, zadbają także o kulturalne atrakcje dla wszystkich mieszkańców. MOSiR przygotował bogaty program, i tak np. dla fanów serialu „Gambit Królowej”, będzie prawdziwa gratka. Podczas finałowej niedzieli będzie można rozegrać partię z kołobrzeską arcymistrzynią szachową Julią Antolak. Jeśli ktoś nie może wziąć osobiście udziału w Orkiestrze i wesprzeć kwestujących, to zachęcam do udziału w licytacjach Kołobrzeskiego Sztabu Licytacje znajdziecie pod adresem: https://allegro.pl/uzytkownik/WOSP_Kolobrzeg, każdy znajdzie coś dla siebie. Dla fanów znakomitego jedzenia vouchery na kolację lub na warsztaty kulinarne. Dla pasjonatów koszykówki, będzie możliwość oglądania meczu wprost z ławki Sensation Kotwica Kołobrzeg. Będzie również wiele atrakcyjnych ofert dla dbających o zdrowie i urodę, np. tlenoterapia, masaże dalekiego wschodu i różne rytuały SPA.

Nie sposób pominąć tutaj wolontariuszy. Oni to wychodzą z domu i idą kwestować w teren, nie zważając na pogodę. Mróz, chlapa, czy deszcz... Po prostu robią to z wielką radością i zaangażowaniem, bo sprawa ta, a nie jest to górnolotne określenie – łączy miliony serc w Polsce i na świecie. Nie chcę bawić się w śmieszne, moim zdaniem, polemiki  z przeciwnikami WOŚP. Uważam, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Tak samo jak wielu przede mną, że ten kto przyczyni się do uratowania choć jednego życia, to tak jakby w pewnym sensie uratował cały świat. Zwłaszcza w dzisiejszych, ciężkich czasach, empatia jest niezwykle ważna. I tyle w temacie.

Kołobrzeżanie to wiedzą i z roku na rok oddają na ten cel więcej datków. Przykładowo:
- 27 finał rok 2019, kwota opiewała na 174.436,02 zł, w tym licytacje 31.902,50 zł,
- 28 finał rok 2020 już 265.145,75zł w tym licytacje 24.70,54 zł,
- 29 finał rok 2021 zebrano kwotę 186.500, 59 zł w tym licytacje 35.638,00 zł,
- 30 finał rok 2022, zebrano rekordową kwotę 303.321,37 zł. Do tego doszły aukcje z Allegro - aż 118.119,51 zł, z czego tematem nr 1 był maluch przekazany do licytacji przez kołobrzeski Gang Malucha.

Moje pokolenie pamięta początek tej akcji. Program młodzieżowy w TVP 2 (!) „Róbta co Chceta” i młodego faceta w żółtej koszuli i czerwonych oprawkach okularów, który razem z Agatą Młynarską organizował zbiórkę, wtedy bodajże na rzecz dzieci w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Zbiórka odbywała się podczas koncertu w Jarocinie i poza nim. Świetny hymn muzyczny grupy Voo Voo uatrakcyjnił muzycznie przekaz... Tyle pamiętam. Wtedy WOŚP-u nikt nie próbował upolityczniać, ani politycznie zwalczać. Takie czasy były!

To najwspanialsza akcja na świecie. Dlatego do puszek zawsze wrzucałem trochę grosza. Jako wolontariusz zacząłem kwestować przypadkowo. Niemalże w trakcie obowiązków wynikających z Bractwa Kurkowego lub Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kołobrzeg. A że poznałem przy tym wielu wspaniałych pasjonatów i ludzi naprawdę pozytywnie zakręconych, przy których się fantastycznie czułem, to tak już zostało. Nieważne jak mocno się zmarzło i ile razy odchorowywało - nie wyobrażam sobie, że mógłbym nie grać razem z Orkiestrą. Teraz czułbym się źle, siedząc w tym samym czasie, w domu. Będąc w terenie, nigdy nie spotkałem się z jakimś negatywnym przyjęciem, lub złymi emocjami. Pomimo, że obóz rządzący, nawet i w tym konkretnym przypadku, skrajnie podzielił Polaków, ja proszę, aby w tym przypadku odstawić politykę na bok i zagrać kolejny raz. Razem rozbijamy przysłowiowy bank i pobijmy kolejny rekord.

Kończąc, zapraszam wszystkich, tych dużych i tych małych, na spacer w niedzielę, 29 stycznia. Można będzie wtedy spotkać wolontariuszy, na terenie całego miasta. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą ten symboliczny grosz i wrzucić go do puszki. Na pewno będzie to zrobienie dobrego uczynku!

Ps. Szczegółowe informacje znajdziecie na wosp.org.pl, oraz na kołobrzeskim fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/wospkolobrzeg

Każdy, kto chce wesprzeć WOŚP oraz sztab WOŚP Kołobrzeg przekazując przedmioty lub usługi na aukcje, może skontaktować się z Maciejem Mądrowskim  maciej.madrowski@gmail.com lub 502 123 192.

GRAMY DO KOŃCA ŚWIATA I JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ

Dariusz Zawadzki

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama