Overcast Clouds

9°C

Kołobrzeg

22 lutego 2024    |    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr
22 lutego 2024    
    Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: O nowoczesnym schronisku

Motto: "Los zwierząt zależy od naszej troski i działani."
Albert Schweitzer

Kilka osób na różnych spotkaniach, pytało z niekłamaną ciekawością o dalsze losy i etapy budowania nowego, nowoczesnego schroniska dla zwierząt w Rościęcinie. Dlatego też, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i prośbom środowisk „zwierzolubów” oraz zatroskanych losem bezdomniaków osób, pozbierałem informacje na ten temat.

Jak pamiętamy, w grudniu ubiegłego roku radni Rady Gminy Kołobrzeg podjęli milową w tej sprawie uchwałę. Owa uchwała dotyczyła zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, która pozwoliła zmienić przeznaczenie działki z terenów rolnych na umożliwiające zbudowanie schroniska dla zwierząt. Z chwilą, kiedy zmiana planu zagospodarowania przestrzennego weszła w życie, Urząd Miasta zlecił podział geodezyjny nieruchomości.

Fakt, który przedłuża, niestety, całą procedurę, jest taki, że działka nie jest własnością gminy lecz Skarbu Państwa. W imieniu państwa, działką włada Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, którego oddział w tym konkretnym przypadku mieści się w Koszalinie. Dlatego też, planując wspomniany podział geodezyjny nieruchomości, trzeba było mieć zgodę KOWR. I wszystko ok. W marcu 2023 został zatwierdzony podział rzeczonej nieruchomości. Następnie, po dłuższych „bojach” i wymianie licznej korespondencji między KOWR, a Urzędem Miasta Kołobrzeg, 16 czerwca 2023 roku zostało zawarte stosowne porozumienie między obiema instytucjami. Ponieważ nie ma nic za darmo, porozumienie dotyczy zamiany działek. Miasto oddaje działki położone w Gminie Kołobrzeg, w tzw. obrębie ewidencyjnym Korzystno, w zamian za działkę w Rościęcinie przeznaczoną pod budowę schroniska.

Ponieważ zbycie lub zamiana nieruchomości nie może nastąpić bez zgody radnych, 26 lipca 2023 Rada Miasta Kołobrzeg podjęła uchwałę w sprawie zamiany nieruchomości. Co ciekawe, w tym temacie, rozmowy z KOWR były dość żmudne i trudne. Ale, co urzędnicy z urzędu miasta zgodnie przyznają, mocno w rolę swojego rodzaju mediatora, włączył się radny Sejmiku Zachodniopomorskiego, Henryk Carewicz. Szacunek! Teraz problemem stała się wycena działki pod zabudowę schroniska dla zwierząt. Urząd miasta długo nie mógł znaleźć rzeczoznawcy majątkowego, który zrobiłby taką wycenę. Fachowcy nie byli zainteresowani wyceną na temat schroniska z prostego względu: bo nie ma takich wycen na rynku ogólnopolskim! I to był kolosalny problem! Zazwyczaj samorządy tworzą schroniska dla zwierząt na swoim terenie. Praktycznie nie ma w obrocie handlu nieruchomościami działek pod budowę schroniska dla zwierząt. Z tego właśnie względu, ciężko jest wycenić tego typu działkę. To nie jest działka budowlana czy rolna.

Urząd w końcu znalazł rzeczoznawcę majątkowego w Wałczu, który podjął się tego trudnego i niekonwencjonalnego zadania. Jak obiecał, tak zrobił. Niestety, KOWR zakwestionował wysokość tejże wyceny. Prawdziwa, administracyjna droga przez mękę! KOWR postanowił podać swojego rzeczoznawcę. Po wielu czasochłonnych i jak to usłyszałem „aptekarskich zachowaniach” KOWR, zgodnie z ich polityką i standardami, wycena powstała.

Pikanterii dodaje fakt, że przedmiotem zamiany nieruchomościami mogą być działki nieobjęte obciążeniami. Niestety, działka przeznaczona pod budowę schroniska dla zwierząt, miała obciążenie w postaci umowy dzierżawy z rolnikiem. W związku z tym, trzeba było tę umowę dzierżawy rozwiązać. Prawdopodobnie ze względu na dopłaty, wspomniany rolnik nie był zainteresowany rozwiązaniem umowy. Negocjacje trwały podobno miesiąc. Rolnik, na szczęście dla schroniska, zrezygnował i poszedł na kompromis. Podpisał oficjalną rezygnację z dzierżawy.
Teraz, z tego co usłyszałem, pod koniec listopada ma zostać opracowany operat majątkowy dla schroniska dla zwierząt. Następny krok naprzód w dyskusji z państwową instytucją. Jeśli to nastąpi, wtedy zarówno KOWR, jak i Urząd Miasta muszą opublikować wykaz nieruchomości przeznaczonych do zamiany. Potem, po dokonaniu zamiany, można przejść do meritum, czyli budowy schroniska dla zwierząt. Droga niezwykle żmudna i zawiła.

Osobiście wciąż wkurza mnie, że niektórzy radni, a konkretnie Maciej Bejnarowicz i Izabela Zielińska, oprotestowali miejskie lokalizacje pod budowę schroniska dla zwierząt w Kołobrzegu. Już dawno byłby temat załatwiony, a zwierzęta miałyby godne warunki do życia. Niestety, stało się inaczej. Wszystko wskazuje na to, że nowe schronisko powstanie dopiero w 2025 roku. W wersji optymistycznej oczywiście. Jednakże mimo wszystko cieszy fakt, że robimy wszystko, co możliwe, aby ostatecznie nasi bracia mniejsi mieli godny zastępczy dom. Prawdziwie nowoczesne schronisko, zgodnego ze wszystkimi standardami.

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama