Clear Sky

15°C

Kołobrzeg

25 maja 2024    |    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
25 maja 2024    
    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Mądrości Woźniaka: Po pieniądze trzeba chcieć się schylić...

Kiedy pod koniec 2022 r. składałem do prezydenta miasta zapytanie, w jaki sposób aktualizowane są opłaty za użytkowanie wieczyste, jeszcze nie wiedziałem, że poruszę lawinę, która dziś ma swój finał w prokuratorskim postępowaniu wyjaśniającym. Bo okazało się, że w przypadku ponad 130 nieruchomości opłata nie była aktualizowana przez ponad 10 lat, a w niektórych przypadkach nawet od 20 lat. A rynek nieruchomości przez lata gnał do przodu. Mieliśmy zatem takie przypadki, gdy opłata, która przypomina w swojej istocie czynsz dzierżawny, liczona jako 3% od wartości nieruchomości rocznie, była pobierana w wysokości ustalonej ponad 10 lat wcześniej. Wewnętrzna kontrola w urzędzie potwierdziła zaniedbania i straty budżetu miasta. Dziennikarze portalu E-kg.pl napisali nawet, że „do miejskiego budżetu nie trafiały więc miliony” oraz „że miasto za zaniedbania odpowiedzialnych za te kwestie urzędników traciło miliony złotych rocznie”, a wyniki audytu „wskazują na wiele kosztownych dla miasta zaniedbań”. Ja z tymi twierdzeniami jestem skłonny zgodzić się, z tą różnicą, że nie obarczałbym winą wyłącznie urzędników niższego i średniego szczebla. Wykorzystałbym ich wiedzę do szybszego uporządkowania sprawy.

Urząd przystąpił do aktualizacji opłat. Zlecono nowe wyceny, trochę to trwało, ale już są. Są też pierwsze decyzje i odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jak dla mnie to tylko gra na czas, bo to, że większość nieruchomości zyskało na wartości, to nie ulega żadnej wątpliwości. Ja pewne wątpliwości, co do wyceny niektórych nieruchomości mam. Nie jestem pewien, że akurat metr kwadratowy nieruchomości inwestycyjnej w pierwszej linii brzegowej wynosi jedynie 2 tys. zł z groszami. Ale niech na razie tak będzie. Okazało się, że zdecydowana większość wycen wskazała wzrost wartości nieruchomości, a zatem również wzrost opłaty za użytkowanie wieczyste. Od dwukrotności, do nawet dziesięciokrotności. Wycena jednej z działek przy Bulwarze Zacisze wskazała nawet dwudziestokrotność wartości! Jest przypadek, że dzięki nowej wycenie opłata roczna z 700 tys. zł wzrosła do 3 mln zł, albo z 80 tys. zł na 800 tys. zł. czyli coś jest na rzeczy, gdy dziennikarze twierdzili, że straty szły w miliony. Na przestrzeni lat mogło więc to być kilkadziesiąt milionów.

Straty poniosło miasto. Ale cała ta sprawa działała na szkodę przedsiębiorców. Przez lata płacili nieadekwatnie do wartości nieruchomości. Teraz mają skok opłat kaskadowy. Stąd odwołania, które tylko w czasie odkładają egzekucję. Dziś obowiązują nowe przepisy mówiące o tym, że to rada miasta (w dużym uproszczeniu) decyduje, za jaką kwotę można to użytkowanie wieczyste przekształcić w prawo własności. Uchwaliliśmy, że będzie to aktualna wycena, co w mojej opinii jest uczciwym postawieniem sprawy. Dlatego tak ważne są wyceny. Stąd wątpliwości dotyczące tych 2 tys. zł, o których pisałem powyżej. Przy Morawskiego miasto wyceniło wąski pasek nieruchomości przeznaczonej na polepszenie warunków na… 2,4 tys. zł za metr kwadratowy. A bliżej plaży tylko 2 tys. zł? Kiedyś pewnie to sobie wyjaśnimy.

Opłata za użytkowanie wieczyste to dochód bieżący budżetu miasta. Pozyskane środki można wykorzystać na utrzymanie miasta, oświatę, sport, kulturę, pomoc społeczną. Nawet na regulację wynagrodzeń pracowników samorządowych, a ewentualną nadwyżkę dochodów bieżących, w kolejnym roku można przeznaczyć na inwestycje. W tej kadencji poziom stawek podatków lokalnych osiągnął niemal w każdym obszarze maksymalny poziom. Jak nigdy wcześniej. A tu wyraźnie widać, że rokrocznie sporo środków przelatywało przez palce. Ktoś kiedyś powiedział, że pieniądze leżą na ziemi, wystarczy tylko po nie się schylić. Ciekawe, do jakich wniosków dojdzie prokuratura. I kogo zechce przepytać…

Jacek Woźniak

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama