Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

16 czerwca 2024    |    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
16 czerwca 2024    
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: Przedwyborczy poker

Motto: "Demokracja to jeden z najgorszych ustrojów, ale dotychczas nie wymyślono lepszego"
Winston Churchill

W poniedziałek minął oficjalny termin rejestrowania imiennych list komitetów wyborczych w Miejskiej Komisji Wyborczej. Jeśli to się stało, mamy już naprawdę oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej w mieście i w powiecie. Wyścig o sympatię, a co najważniejsze o głosy mieszkańców, jak widać, po pojawiających się na ulicach naszego miasta banerach, plakatach i ulotkach, nabiera od kilku dni rozpędu. Widzimy uśmiechnięte twarze starające się pozyskać elektorat. W skrzynkach na listy znajdziemy tony materiałów i ulotek. Wytrzymajmy, to jeszcze tylko jeden miesiąc czasu.

A jak wygląda oficjalny krajobraz przed bitwą? Oto siły, które się zetkną już niedługo w przyjacielskim uścisku. O przepraszam, komitety… W mieście nie ma niespodzianek. Zarejestrowane są tylko trzy komitety. Przypomnę, że pięć i pół roku temu było ich 5. Z czego trzy przekonały do siebie kołobrzeżan i przekroczyły rubikon, czyli magiczny próg wyborczy, który wymagany jest, aby wejść do rady miasta. Dodam też, że w mieście także wybieramy prezydenta w wyborach bezpośrednich. Obecnie wygląda to następująco, podaje w kolejności alfabetycznej:
1.KWW Anny Mieczkowskiej Tak dla Kołobrzegu z oficjalną kandydatką na prezydenta Anną Mieczkowską,
2. KWW Centroprawica (dawne Prawo i Sprawiedliwość) z kandydatem, gdzie jak mówią przedstawiciele tego ugrupowania będzie na 99% Czesław Hoc (oficjalna informacja ma zostać podana we wtorek, więc zapewne kilka godzin po pojawieniu się niniejszego felietonu),
3. KWW Jacka Woźniaka Koalicja Samorządowa z oficjalnym kandydatem na funkcję prezydenta Jackiem Woźniakiem.

Ci, którzy śledzą życie samorządowe, widzą jasno, że wielkich niespodzianek nie ma. Na listach do głosowania znajdziecie państwo i starych wyjadaczy, ludzi doświadczonych, którzy już w samorządzie funkcjonują od kilku do kilkudziesięciu nawet lat. Marka sama w sobie. Znajdziecie też debiutantów, ludzi, którzy poprzez swoją działalność zawodową lub w organizacjach społecznych, chcą podjąć wyzwanie pracy w samorządzie. Przypomnę ze względów formalnych, że rada miasta  liczy 21 mandatów. Tyle o mieście. Wybór zapewne nie będzie zbyt zagmatwany.

Bardziej skomplikowała się sprawa w kołobrzeskim powiecie. Przypomnę, dla czystej formalności, że w powiecie nie wybiera się starosty w wyborach bezpośrednich. Starostę, w przeciwieństwie do miasta, wybierają radni powiatowi. Pokuszę się o wskazania liderów komitetów, którzy prawdopodobnie będą później zabiegać o to stanowisko. W powiecie mamy aż 5 komitetów. Zaczynamy:
1. KWW Jacka Woźniaka Koalicja Samorządowa z liderami Bartoszem Kołodziejczykiem i Robertem Kołodziejczykiem,
2. KWW Twój Powiat z liderem i pierwszym miejscem na liście Tomaszem Tamborskim,
3. KWW Prawo i Sprawiedliwość z liderem Henrykiem Bieńkowskim,
4. KWW Wspólnota Samorządowa z liderem Jackiem Kusiem,
5. Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska z liderem Mirosławem Tessikowskim.
Dla porządku i przypomnienia, rada powiatu liczy 19 radnych.

Jak widać, szef kołobrzeskiego Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Kołobrzeg pan Maciej Bejnarowicz będzie ubiegał się o mandat wójta w gminie Kołobrzeg, a więc zmienia jednostkę samorządu. Podobnie, samorząd chcą zmienić i odchodzą z kołobrzeskiej rady miasta do powiatu Wiesław Parus (KO) i Danuta Wilk (Koalicja Samorządowa powiązana z kołobrzeską Nową Lewicą).

Wyraźnie widać, że powyższe komitety w większości zrezygnowały z nazw swoich macierzystych partii politycznych. W mieście mamy trzy „bezpartyjne” komitety, sprawa jasna, prawda? Natomiast wśród kandydatów do powiatu powstał swoisty galimatias. Wydaje się, że na ringu z partii politycznych partia Prawo i Sprawiedliwość oraz ogólnopolski komitet Koalicja Obywatelska. Ale z jakiego komitetu? O ile lewica ma swój żelazny i odrębny elektorat od Prawa i Sprawiedliwości, to pozostałe komitety zazębiają się w swoich programach. Widać to przede wszystkim w komitetach Twój Powiat i Koalicja Obywatelska. Bój będzie się toczył o elektorat Platformy Obywatelskiej. Dlatego trudno przewidzieć procentowo wyniki poparcia. Ogólnopolskie poparcie nie będzie tutaj aż tak widoczne. Dlatego ciężko policzyć ogólnopolskie słupki i przełożyć je na powiat kołobrzeski. Prawdopodobnie i wiele na to wskazuje, że ten elektorat podzieli się na jakieś 50% do 50% poparcia. Bardzo dużo będzie zależało od rodzaju kampanii wyborczej i trzeba też powiedzieć to wprost – determinacji kandydatów. Starostą po wyborach w powiecie zostanie ten, kto przekona do siebie minimum 10 z 19 radnych. Wniosek – będzie koalicja. Tyle powiat.

Wybory są 7 kwietnia. To ważne! Obojętnie kogo państwo popieracie, to zachęcam do uczestnictwa w głosowaniu. Idźcie na wybory!

Dariusz Zawadzki

P.S. Jako wasz skromny felietonista, lubujący się w cytatach ;), ponownie poddaję się weryfikacji i startuję tym razem z komitetu KWW Jacka Woźniaka Koalicja Samorządowa na radnego do rady miasta z okręgu nr 3 i skromnego miejsca nr 2. Liczę na Wasze głosy oraz komentarze pod felietonem.  

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama