Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: Czy w Kołobrzegu sprawdzą się bilety okresowe?

Motto: „Prostota jest ostateczną formą doskonałości"
Leonardo da Vinci

Pierwszego czerwca, to nie tylko Dzień Dziecka. To będzie ważna data dla wszystkich kołobrzeżan. Przypomina, że od tego dnia będzie obowiązywać darmowa komunikacja miejska. Oczywiście, nie dla wszystkich. Z darmowych przejazdów autobusami będą mogli korzystać tylko mieszkańcy naszego miasta na podstawie Karty Mieszkańca. Pozostali, turyści i mieszkańcy sąsiednich gmin będą musieli, jak dotychczas, płacić wg dotychczasowej taryfy.

Ideą wprowadzenia powyższego pomysłu, oprócz waloru ekologicznego (jesteśmy przecież uzdrowiskiem), jest zachęcenie użytkowników dróg do przesiadki z samochodów do autobusów. Niektórzy widzą w tym pomyśle sposób na odkorkowanie miasta, zwłaszcza w sezonie letnim. Jak to wyjdzie w praktyce? Przekonamy się jeszcze w tym roku. Ale mniejsza z tym. Przy okazji podczas głosowania nad tym projektem uchwały, już po sesji, spotkałem się z jednym z kołobrzeskich przedsiębiorców, który zadał mi proste pytanie: dlaczego w naszym mieście nie ma biletów czasowych, np. dwudniowych, czterodniowych i tym podobnych, wzorem innych europejskich miast? Już wyjaśniam, o co chodzi. Kiedy turysta przyjeżdża do jakiegoś ośrodka, chciałby swobodnie korzystać z kołobrzeskich autobusów. Mógłby np. na recepcji poprosić o zakup online całodobowego lub kilkudniowego biletu okresowego. Oczywiście po uiszczeniu odpowiedniej opłaty na konto Komunikacji Miejskiej. Po wydrukowaniu takiego biletu i dowodu wpłaty, turysta mógłby swobodnie „śmigać” po mieście, ciesząc się jego atrakcjami. Pozwoliłoby to precyzyjnie zaplanować czas zwiedzania. Mój rozmówca przekonuje, że taka oferta, odpowiednio ogłaszana, może być świetną promocją miasta, zwłaszcza dla zagranicznych gości, którzy są do takiej formuły przyzwyczajeni. Mogą też nie wiedzieć, że za przejazd można płacić kartą płatniczą zaraz po wejściu do pojazdu w specjalnych kasownikach. Zdaniem przedsiębiorcy, podobne zdanie mają też niektórzy inni przedstawiciele branży zajmującej się turystyką. Temat został rzucony.

Postanowiłem to sprawdzić. Faktycznie, są miasta, w których są wprowadzane okresowe bilety za przejazdy. W Polsce bilety czasowe mają między innymi: Gdańsk, Olsztyn, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Toruń, Białystok, Bydgoszcz, Warszawa, Łódź, Lublin, Opole, Katowice i inne. W biletach okresowych jest też ciekawy sposób zarobkowania dla danej komunikacji. Przecież argumenty ekonomiczne powinny być brane pod uwagę. Ja zapoznałem się z jedną wypowiedzią eksperta zamieszczoną na portalu „Portalsamorzadowy.pl”: „A przecież w przypadku biletów jednorazowych nie wiadomo, czy pasażer ten bilet kupi czy nie. W przypadku biletów okresowych z góry wiemy, że jeśli bilet kupił, to będzie z niego korzystać. To tak jak na siłowni - myślę, że analogia jest jak najbardziej zasadna - która woli mieć stałego klienta, który będzie przychodził regularnie, a nie klienta detalicznego – mówi Żabicki.” Marcin Żabicki z Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Trudno się z tym nie zgodzić.

Jeśli chodzi o zagranicę, to też są ciekawe przykłady. W Berlinie na każdy rodzaj publicznego transportu są bilety okresowe. Tam są bilety przykładowo: 24-godzinne, 48-godzinne, 72-godzinne, 4-dniowe, 5-dniowe czy 7-dniowe. Tylko Berlin jest potężnym miastem. Przykłady biletów czasowych w Polsce też dotyczą w zasadzie dużych aglomeracji. Jak by sprawa wyglądała w Kołobrzegu przy wprowadzaniu takiej formy biletowania? Także to sprawdziłem. Pozwoliłem sobie skontaktować się z prezesem Komunikacji Miejskiej w Kołobrzegu Michałem Jaczyńskim. Nie ukrywał swojego sceptycyzmu. Jego zdaniem, średni czas kursu, przeciętnego pasażera wynosi 12 minut. Zatem wprowadzanie biletów okresowych mija się z celem. Kołobrzeg jest zbyt małym miastem. Poza tym, jak zaznaczył, kasowniki do płatności kartą mają też opcje, dla zagranicznych turystów, języka niemieckiego i angielskiego. I żeby była jasność, zgadzam się z tą argumentacją. Kołobrzeg może wydawać się za mały, jeśli chodzi o wprowadzenie takich biletów. Kołobrzeżanie głównie jeżdżą autobusami z punktu A do punktu B. Przypominam, że od 1 czerwca będą jeździć nieodpłatnie. Z drugiej jednak strony, wyobraźmy sobie turystę, który i tak musi za bilet zapłacić, a dzięki biletowi okresowemu w ciągu kilku dni pojedzie w dowolnym czasie, np. do urokliwej dzielnicy zachodniej, potem autobusem w okolicę promenady. Następnie wróci autobusem do centrum na kawę lub będzie chciał po prostu zaoszczędzić czas i jak najszybciej wrócić do swojego ośrodka. Żeby była jasność, nie jestem ekspertem w dziedzinie komunikacji miejskiej, lecz w sytuacji, kiedy darmowe bilety będą kosztować budżet ponad 1 mln zł, może warto zastanowić się nad każdym pomysłem, dzięki któremu firma może zarobić?

Obiecuję, że w imieniu przedsiębiorców złożę interpelację w sprawie przeanalizowania powyższej możliwości. Kołobrzeg może nie jest dużym miastem, ale w sezonie mocno zwiększa się liczba ludności. Bilety okresowe są bardzo wygodne dla turystów, zwłaszcza dla tych, którzy w mieście spędzają tylko kilka dni, a tych zdaniem ekspertów, jest całkiem sporo. Może te argumenty wystarczą? Póki co, zachęcam kołobrzeżan do przesiadki ze swoich samochodów do miejskich autobusów.

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama