Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

16 czerwca 2024    |    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
16 czerwca 2024    
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: W 2040 r. będzie nas 37 tysięcy mieszkańców...

Motto: „Najlepsze przywództwo zaczyna się od słuchania potrzeb społeczności lokalnej i podejmowania działań zgodnie z ich oczekiwaniami"
Bill Clinton

Wielu kołobrzeżan, a przede wszystkim wszyscy kibice, żyje awansem piłkarskiej Kotwicy do pierwszej ligi. Niebywały sukces! Jest to bez wątpienia historyczna chwila! Historia dzieje się na naszych oczach, i to bez względu na to, czy jesteś kibicem, czy nie. O tym mówi cała Polska! Na razie emocje górą. Niedługo jednak trzeba będzie uświadomić sobie jedno: wraz z bezprecedensowym awansem Kotwicy będziemy musieli pomyśleć w budżecie miejskim o większej puli finansowej na kołobrzeski sport. Trzeba będzie też uwzględnić walory promocyjne Kołobrzegu w rozgrywkach pierwszoligowych. To już jest najwyższa półka. Moim zdaniem - warto! Warto z prostej przyczyny: promocja miasta w ogólnopolskich, sportowych transmisjach i tak będzie tańsza niż komercyjne wykupowanie spotów reklamowych w telewizji, itp.

To jednak pieśń przyszłości, nad którą będzie musiała pochylić się prezydent miasta wraz z radnymi. Ci ostatni od dnia dzisiejszego pochylają się nad przeszłością. Też nad miejskim budżetem, a dokładniej nad jego wykonaniem w roku 2023.

16 czerwca mamy tzw. sesję absolutoryjną. Na tej sesji radni będą głosować w sprawie zrealizowania, a dokładniej wykonania budżetu w roku 2023. Z tego tytułu radni będą głosować nad udzieleniem bądź nie absolutorium prezydentowi. Co to jest absolutorium? Otóż absolutorium jest instytucją służącą radzie do sprawowania kontroli wykonania budżetu przez prezydenta. Mówiąc wprost, radni udzielają lub nie z tego tytułu prezydentowi wotum zaufania. W tym celu przed sesją otrzymujemy przygotowany przez urząd miasta „Raport o stanie Gminy Miasto Kołobrzeg za 2023 rok”. Raport, jest szczegółową informacją na temat kondycji i stanu Kołobrzegu. Zawarte są w nim szczegółowe informacje na temat rynku pracy, demografii, turystyki, inwestycji, polityki edukacyjnej, miejskiej ekonomii, pomocy społecznej, bezpieczeństwa publicznego, kultury itp. Zaznaczę przy okazji, że mnie osobiście martwi spadek liczby mieszkańców Kołobrzegu. Zgodnie z danymi statystycznymi przewiduje się, że w roku 2040 będzie nas niewiele ponad 37 000 obywateli – czyli spadek o 13% w porównaniu z rokiem bazowym (2022). Raport ten będzie omawiany właśnie na sesji 16 czerwca. Dlaczego o tym piszę? Odpowiedź jest prosta. W powyższej debacie nad raportem od 5 już lat na sesji mogą głos zabierać mieszkańcy miasta. Konkretnie, najpóźniej w dzień poprzedzającym sesję, czyli w naszym przypadku do dnia 15 czerwca, każdy, kto chce, może przyjść do Biura Rady Miasta Kołobrzeg i zgłosić do przewodniczącego rady chęć zabrania głosu w dyskusji i poruszyć ważne sprawy. Ale uwaga, ilość jest ograniczona do 15 osób (chyba, że radni zgodzą się na większą liczbę). Zatem zachęcam zainteresowanych do aktywności.

Co prawda, sytuacja polityczna w mieście wskazuje jasno, że udzielenie wotum zaufania prezydentowi to czysta formalność, to zastanówmy się, co groziłoby, gdyby jakakolwiek rada, gdziekolwiek na terenie naszego kraju, takiego wotum nie udzieliła. Otóż w myśl znowelizowanej kilka lat temu ustawy o samorządzie gminnym rada miasta może (ale nie musi) w takim przypadku podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta. Wcześniej nie wiązało się to żadnymi konsekwencjami. Tyle w teorii.

Jak będzie na sesji 16 czerwca? Nie przewiduję większych niespodzianek z bardzo prostej przyczyny. Nowa rada, z nowymi radnymi, prawdopodobnie nie będzie dzielić włosa na czworo i „znęcać” się nad minioną kadencją. Tym bardziej, że przez pierwsze dziewięć miesięcy po wyborach prezydent jest pod swoistą ochroną i nawet, jeśli – w co wątpię – radni nie udzieliliby wotum zaufania, to nie miałoby to żadnych skutków prawnych. Przez pierwsze dziewięć miesięcy po wyborach, nie można wnioskować o referendum w sprawie odwołania prezydenta. W następnym roku, teoretycznie już tak. Wniosek jest taki, że najbliższa sesja absolutoryjna to tak naprawdę czysta formalność. Ale zgodnie z prawem odbyć się musi. Zresztą, każdy przecież potrafi liczyć do czternastu…

Dariusz Zawadzki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama