Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

16 czerwca 2024    |    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
16 czerwca 2024    
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Okiem Zawadzkiego: Wyludniający się Kołobrzeg

"Dzieci są żywymi wiadomościami, które wysyłamy w czas, którego nie zobaczymy"
John F. Kennedy

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy opracowanie pt. „Raport o stanie Gminy Miasto Kołobrzeg za rok 2023”. Osobiście lubię czytać ten dokument, bo pokazuje on jak w soczewce, kondycję naszego miasta w minionym roku. Jest to forma podsumowania najważniejszych procesów, wydarzeń i działań odbywających się w minionym roku. Między innymi ujęte tam są informacje dotyczące naszej demografii, rynku pracy i gospodarki lokalnej. Ponieważ po moim ostatnim felietonie ktoś w komentarzu zażyczył sobie bardziej szczegółowych informacji na temat kołobrzeskiej demografii, dzisiaj czuję się zobowiązany delikatnie pochylić się nad tym tematem.

Nie jest tajemnicą, że liczba mieszkańców Kołobrzegu sukcesywnie maleje. Przyczyn tego jest wiele. Jednakże warto zaznaczyć, że zmiany demograficzne, jakie zachodzą w mieście, częściowo są odzwierciedleniem przeobrażeń dokonujących się w całej Polsce. Możemy być takim swoistym papierkiem lakmusowym polskiej rzeczywistości. Mam tu na myśli choćby wskaźnik urodzeń. A ten nie wygląda zbyt różowo. U nas, przykładowo, w minionym roku według danych ewidencji ludności Urzędu Miasta urodziło się tylko 170 osób. Niestety, było to o 24 osoby mniej niż w roku 2022. Prognozowany jest wyraźny spadek liczby urodzeń, co związane będzie przede wszystkim ze spadkiem liczby kobiet w wieku prokreacyjnym (diagnoza opracowana na rzecz projektu Strategii Rozwoju Miasta).

Skoro mowa o urodzinach, nie można pominąć zgonów. W minionym roku zmarło 551 osób, było to o 14 osób więcej niż w roku 2022. Gołym okiem widać rażącą dysproporcję. Rodzi się nas mniej niż umiera. Innym dodatkowym czynnikiem zmniejszenia liczby mieszkańców jest migracja. Według „Prognozy ludności dla gmin na lata 2023 – 2040” przewiduje się dalszy wzrost migracji. I wbrew pozorom nie chodzi tylko o przeprowadzki ludzi do większych miast. Jednym z istotniejszych czynników jest postęp suburbanizacji, czyli odpływ mieszkańców na tereny podmiejskie. Cały proces nie postępuje gwałtownie, ale widać wyraźny trend.

Co ciekawe, dane ewidencyjne na temat ludności według ewidencji urzędu miasta różnią się od danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według tego pierwszego, Kołobrzeg zamieszkiwało 40 159 mieszkańców. Według tego drugiego – 43 426 osób. Mając na uwadze fakt, że tylko w minionym roku na stałe oficjalnie wymeldowało się 826 osób, wniosek jest prosty: nie każdy mieszkaniec widnieje w ewidencji urzędu miasta. Nie każdy mieszkaniec oficjalnie się melduje. Dane Głównego Urzędu Statystycznego są moim zdaniem bardziej wiarygodne. Chociaż znam takich urzędników, którzy twierdzą, że liczba mieszkańców Kołobrzegu jest dużo wyższa niż mówią to wszystkie oficjalne statystyki.

Jedno, co mnie mocno niepokoi, to drastyczne zmiany w strukturze wiekowej kołobrzeżan. Konkretnie mam na myśli zmniejszanie się liczby ludzi do 14. roku życia oraz od 15 do 29 roku życia. Zwiększa się natomiast (i ten trend możemy już obserwować od lat 90. ubiegłego wieku) liczba ludności w wieku 60 – 65 lat i więcej. Według danych Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Kołobrzeg w roku 2023 ponad połowę mieszkańców, bo 61,67%, stanowiły osoby powyżej 41 roku życia. Tyle statystyka!

Ogólnie, wszystkie prognozy rozwoju demograficznego wskazują niestety na dalsze pogłębianie się powyższych zmian w kolejnych latach. Czyli wzrost liczby ludności w wieku poprodukcyjnym przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby ludności w wieku przedprodukcyjnym, co spowodowane jest niskim poziomem przyrostu naturalnego oraz, co warto zaznaczyć, wzrostem przeciętnego dalszego trwania życia. Spadek liczby osób w wieku przedprodukcyjnym, w wieku produkcyjnym oraz istotny wzrost liczby osób w wieku poprodukcyjnym w dużym stopniu determinować będzie przyszły obraz demografii Kołobrzegu oraz sposób jego funkcjonowania. Mówiąc wprost, wszystkie prognozy wskazują na to, że proces, powiedzmy to jasno, starzenia się ludności będzie postępował. Oznacza to wzrost liczby osób powyżej 65 roku życia w następnych latach oraz duży spadek liczby dzieci i młodzieży. Tyle statystyka i oficjalne prognozy. Od razu rodzi się pytanie, co możemy zrobić, aby ten trend zatrzymać? Ciężko tu jednoznacznie znaleźć receptę na odwrócenie trendu. Na pewno to temat nie tylko na odrębny felieton, ale nawet na całe wypracowanie. Na pewno trzeba zwiększyć ofertę dla ludzi młodych. Należy stworzyć warunki do zatrzymania ludzi z tego pokolenia. Podstawą są mieszkania i praca. Mieszkania na Witkowicach to krok w dobrym kierunku, lecz to kropla w morzu potrzeb. To też jest temat rzeka. Wiemy, że Kołobrzeg jest bardzo drogim miastem. To, że po godz. 22 miasto zamiera, też nie sprzyja, aby młodzież chętniej myślała o tym, aby tutaj zostać. Poszerzenie granic administracyjnych miasta, stworzenie tam dodatkowych gałęzi gospodarczej i preferowanie lokalnego, zwłaszcza młodego biznesu, jest niezbędne dla rozwoju Kołobrzegu. Tyle tytułem podsumowania.

Dariusz Zawadzki

P.S. Wczoraj Główny Urząd Statystyczny oficjalnie ogłosił, że w ubiegłym, 2023 roku poziom dzietności w Polsce wyniósł 1,16 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym, co daje najgorszy wskaźnik w powojennej historii Polski.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama