Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

28 maja 2023    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2023    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, kujaczyński, odpowiedźPo tekście Mariana Sieradzkiego, burmistrza Gościna w sprawie MWiK (przeczytaj), odpowiedź nadesłał rzecznik prezydenta Michał Kujaczyński.


Postanowiłem odnieść się do wypowiedzi Burmistrza Gminy Gościno, ponieważ informacje w nich zawarte mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną.

Rzeczywiście, w zawieranym porozumieniu międzygminnym brak jest Gminy Gościno. Burmistrz celowo lub poprzez krótką pamięć obarcza winą za ten stan rzeczy wszystkich, tylko nie siebie. Prawda jest taka, iż w dniu 30 października 2012 r. na spotkaniu udziałowców MWiK ustalono, iż warunkiem zmniejszenia kwoty dopłat wynikających z uchwał miało być wycofanie się przez Gminę Gościno ze sporu sądowego toczącego się od dwóch lat przeciwko Spółce. Na spotkaniu tym został też ustalony terminarz prac nad porozumieniem obejmującym wszystkie Gminy w tym również Gminę Gościno i tylko niedotrzymanie słowa przez pana Burmistrza było przyczyną zmiany ustaleń.

Nieprawdziwa jest informacja, że Prezes MWiK pomylił się, czy jak sugeruje Burmistrz oszukał Gminy ustalając wspólne koszty dla Gmin na poziomie 8,36 zł, a dla Miasta Kołobrzeg 6,58 zł. Strony porozumienia zastrzegły w nim, iż w pierwszym roku obowiązywania koszty przypadające do pokrycia przez Miasto Kołobrzeg i Gminę Kołobrzeg (za wyjątkiem podatku od nieruchomości) nie przekroczą 82% ogółu kosztów na wodzie i ściekach. Stąd wynika ta różnica.

Ponownym mijaniem się z prawdą Burmistrza jest żonglowanie wartością netto i brutto wzrostu ceny wody i ścieku dla miasta. Prezydent broniąc interesu mieszkańców nie zgodził się na podwyżkę sięgającą kilku złotych, jak by to miało miejsce gdyby przyjąć propozycję Burmistrza ustalenia jednej wspólnej ceny wody i ścieku (wraz z podatkiem od nieruchomości). Miasto znalazło kompromis zadawalający Wójtów Gmin (z wyjątkiem Gościna), planując podwyżkę dla gospodarstwa domowego o 0,50 zł brutto (tj. 0,46 zł netto) jednego metra sześciennego łącznie wody ze ściekiem.

Na koniec dodam, że Wojewoda nie przyznał racji Gminie Gościno w zakresie odmowy przyjęcia wniosków taryfowych przedkładanych przez Spółkę, jak próbuje sugerować Burmistrz. Rozstrzygniecie nadzorcze nie dotyczy tego zakresu. Jak czytamy w odpowiedzi na pismo Prezesa MWiK, Wojewoda w toku postępowania nadzorczego nie badał taryf, lecz uchwałę Gminy.

Michał Kujaczyński
Rzecznik Prasowy Prezydenta

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama