Few Clouds

11°C

Kołobrzeg

29 maja 2023    |    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
29 maja 2023    
    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, marcinczak, dzielnica zachodniaJesteśmy po spotkaniu mieszkańców Dzielnicy Zachodniej z prezydentem, a przed sesją Rady Miasta, na której będą ważyły się losy studium...


Położenie geograficzne Dzielnicy Zachodniej, jej bogactwo naturalne oraz mieszkańcy, którzy każdego roku dają przykład swoją przedsiębiorczą postawą, czynią Dzielnicę Zachodnią miejscem o unikalnym potencjale rekreacyjnym. Duża część mieszkańców żyje m.in. z wynajmu pokoi w trakcie sezonu letniego. Warto by było, aby o długości sezonu nie decydowała jedynie pogoda, ale przede wszystkim to, co dane zaplecze noclegowe oferuje swoim potencjalnym klientom w palecie możliwości rekreacyjnych. W czasach, kiedy słoneczne zagraniczne wczasy są coraz tańsze, musimy wymagać od siebie jeszcze więcej. Osiedle Nr 6, powszechnie znane jako „Dzielnica Zachodnia”, to dzielnica o unikalnej charakterystyce. Park im. Jedności Narodowej oraz plaża i bliskość do niej to atuty, które musimy wykorzystać. Dzielnica Zachodnia to świetne miejsce! Warto żeby ludzie nie tylko tu nocowali, ale także spędzali swój wolny czas.

Przy całym potencjale rekreacyjnym Dzielnicy Zachodniej, uderzająca jest uboga oferta rozrywkowa i uzdrowiskowa. Potrzebny jest rozwój infrastruktury zachęcającej ludzi do wyjścia z domu i aktywnego spędzenia czasu. Dzielnica Zachodnia nie potrzebuje kolejnych supermarketów, ale elementów infrastruktury społecznej i gospodarczej tworzącej żywą dzielnicę uzdrowiskową, a nie jedynie przysłowiową sypialnie. W mojej opinii, poprawa warunków życia mieszkańców i gości Dzielnicy Zachodniej jest koniecznością o znaczeniu strategicznym dla całego miasta.

Dlatego korzystając z możliwości wniesienia uwag do projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Kołobrzeg, Rada Osiedla Nr 6 zaproponowała listę szczególnie istotnych dla rozwoju Dzielnicy działań, w tym m.in.:
- przedłużenie zejścia głównego z terenu ZP-1 z Parku im. Jedności Narodowej na plażę, tak by powstał taras widokowy o długości 250 m w stronę zachodnią do wysokości Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu,
- budowa ścieżki zdrowia w „Parku Kasztanowym” na terenie ZL-1 (czyli w parku pomiędzy Szkołą Podstawową Nr 5 a Zespołem Szkół Morskich) – tzw. outdoor fitness,
- budowa całorocznego „domu zdrojowego” wraz z parkiem rozrywki i aquaparkiem przy ul. Wylotowej vis-a-vis hotelu Baltic Plaza na terenie TO-1 – umożliwiłoby to wykorzystanie wód solankowych znajdujących się na tutejszej ziemi w postaci budowy tężni,
- budowa mini mola wychodzącego z zejścia na plażę na terenie ZL-1 na wysokości starej prochowni wojskowej,
- usadowienie miejsc parkingowych wzdłuż ul. Wylotowej (od wysokości ul. Jodłowej do wysokości ul. Wczasowej) i przy wjeździe na ul. Wylotową 80A.

Część z wyżej wymienionych przedsięwzięć to działania długoterminowe, nie do zrealizowania ad hoc w dwa tygodnie, jednak już dziś przed wystartowaniem nowej perspektywy finansowej budżetu unijnego warto sobie postawić konkretne cele.

Elementarnymi kwestiami mającymi wpływ na jakość życia mieszkańców jest bezpieczeństwo i komunikacja. Zdarza się w sezonie letnim, że oświetlenie w Parku im. Jedności Narodowej i to na zejściu na plażę od strony tegoż parku ulega awarii i kilka dni z rzędu w tych miejscach jest ciemno. Podobnie przydatne byłoby zwiększenie patroli straży miejskiej czy policji w sezonie letnim, a także podłączenie ulic Dzielnicy Zachodniej do systemu monitoringu miasta. Ponadto, istotnym jest kapitalny remont ul. Wylotowej (na odcinku od ul. Jedności Narodowej do ul. Wczasowej) oraz ul. Wiosennej. Również ze względów bezpieczeństwa i poszanowania dziedzictwa naturalnego ważna jest ochrona brzegu morskiego i wydm na szerokości całej Dzielnicy Zachodniej, a nie jedynie na wysokości Zespołu Szkół Morskich.

Bez względu czy tego chcemy czy nie, Dzielnica Zachodnia nie jest wolna od procesów starzenia się społeczeństwa. Dlatego nie wolno zapomnieć o ludziach starszych, którzy aby żyć również muszą być aktywni. I chociaż problematyczną kwestią byłoby posadowienie ławek wzdłuż ul. Wylotowej (nikt nie lubi jak mu młodzież pluje słonecznikiem pod domem…), warto poczynić starania mające na celu poprawę ciągu komunikacji miejskiej między Dzielnicą Zachodnią, a centrum miasta (!) – oczywista wydaje się być potrzeba ustanowienia trasy przejazdu autobusu wzdłuż całej ul. Wylotowej. Przed tym jednak musiałaby być ona poddana remontowi.

Od dawna mówi się o niewystarczającym połączeniu pomiędzy Dzielnicą Zachodnią a centrum miasta i portem głównym. Ponieważ właścicielem gruntu pomiędzy Dzielnicą Zachodnią a portem jest Wojsko Polskie, idea budowy mostu łączącego obydwie strony miasta jest w chwili obecnej wątpliwa. Jednakże warto jest poważnie zastanowić się nad budową mini mola w Dzielnicy Zachodniej, umożliwiającego cumowanie tam niewielkich jednostek pływających, które w okresie letnim mogłyby pełnić funkcję tzw. „taksówek wodnych”. Budowa mini mola jest częścią uwag, jakie Rada Osiedla Nr 6 wniosła do projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kołobrzeg.

Rozważając kwestię rozwoju Dzielnicy Zachodniej warto wspomnieć, że Rada Osiedla Nr 6 we współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 5 zorganizowała konkurs dla dzieci pod nazwą „Dzielnica moich marzeń. Zaufajcie dzieciom bo to one są twórcami przyszłości”, w którym opisywano jak ich zdaniem powinno wyglądać Osiedle Nr 6. Konkurs cieszył się dużą popularnością wśród dzieci, a częstą ich wspólną potrzebą było osiedlowe centrum rekreacji i kultury, czyli również to co dla dojrzałych mieszkańców Dzielnicy Zachodniej jest istotne.

Istnieją również potrzeby, które wymagałyby mniejszych nakładów finansowych, a które warto rozwiązać jeszcze przed sezonem letnim 2013 r., jak chociażby położenie nawierzchni na ścieżkę prowadzącą z ul. Arciszewskiego do zejścia na plażę przy Zespole Szkół Morskich, usadowienie całorocznej toalety przy zejściu na plażę z Parku im. Jedności Narodowej czy też prześwietlenie drzew i rewitalizacja drzewostanu oraz budowa ścieżki zdrowia w parku nadmorskim na terenie ZL-1.

Te wszystkie rzeczy służyłyby nam wszystkim, bez względu na wiek, a także naszym gościom, którzy chcieliby zauważyć, że zachodnia część miasta również się rozwija i jest częścią oferty rekreacyjnej miasta Kołobrzeg. W mojej opinii, Dzielnica Zachodnia jest żywą częścią perełki regionu Morza Bałtyckiego, Kołobrzegu.

Łukasz Marcińczak
Przewodniczący Rady Osiedla Nr 6

 

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama