Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

28 maja 2023    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2023    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, komentarz, dziemba, muzeum, rada muzeumCo ja tutaj k… robię?! Dlaczego odmawiamy turystom atrakcji militarnych w Kołobrzegu? Lepiej niech wdychają sobie jod pod hotelem z betonu...


Po moim ostatnim felietonie, w którym wskazywałem na „Bastion” jako lokalny produkt turystyczny, spotkałem się ze pewnym odzewem ze strony niektórych przedstawicieli branży turystycznej. Pomijając już żenująco niskie odzywki menadżerów pod krawatami, którzy tyłka nigdy sobie w błocie nie umoczyli, zdziwiła mnie jakże płytka argumentacja ludzi, którym wydaje się, że turyści przyjechali leżeć na plaży, bulić szmal na SPA, a w wolnych chwilach podziwiać przeurbanizowaną i zabetonowaną strefę uzdrowiskową. Jeśli rzeczywiście przeszkadza transporter opancerzony, który rzekomo turystów odstrasza, to ja osobiście ufunduję pomnik turysty wzdychającego do betonowej ściany, z podpisem: co ja tutaj k… robię?! Pacyfiści będą też mogli przy okazji wnieść o zasłonięcie wystawy plenerowej w muzeum, znam kilku takich, którzy twierdzą, że propaguje przemoc i zabijanie – akurat nie mają swojego przedstawicielstwa w RSTU czy w Radzie Miasta, a to przecież niezwykle ważny głos w dyskusji. Tę – moim zdaniem głupotę - możemy stopniować do woli.

Teraz sam jestem turystą, wypoczywam sobie na południu Polski, ale postanowiłem, że zajrzę tu i tam po drodze. Wyjeżdżając, nie załapałem się do świetnej kompanii zmierzającej na zlot do Bornego Sulinowa. Widziałem zdjęcia – było fantastycznie. Podobny zlot ma Darłowo, to również udana impreza. Militaria sprzedają się rewelacyjnie, jako połączenie wolnego czasu z przygodą i odrobiną historii.

Jadąc na południe w okolicy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, regularnie spotykałem odniesienia do imprez o charakterze militarnym. XI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych w Wałbrzychu – niedawno zakończony jeden z największych zlotów w Polsce i w województwie dolnośląskim. Przejeżdżając w okolicy poligonu w Skwierzynie załapałem się na zlot MASH 2013. Jak tam, tak i wszędzie, tysiące ludzi, sprzęt, w Kołobrzegu nazywany popularnie złomem, pasjonaci, turyści. Pod Świdnicą zwiedzam Muzeum Broni i Militariów. Tam cieszą się z pozyskania kolejnego złomu – T-72. Wątpię, aby z tej okazji odpalono piosenkę o zbieraniu złomu, jak to zrobiono na sesji w Kołobrzegu. Kowary: tu mamy ślady potęgi atomowej ZSRR i kopalnię uranu. Mnóstwo złomu, kamieni, a do kasy ustawiają się kolejki.

Kołobrzeg pokazał, że również potrafi zorganizować świetne imprezy o charakterze militarnym. Lecące na niskim pułapie odrzutowce przeszkadzały. Czołgi przecież rozjeżdżają borowinę. Sprzęt wojskowy, to tylko złom. Nawet rekonstrukcje historyczne współorganizowane przez Muzeum Oręża Polskiego mają swoich przeciwników, bo to nie tak było, a przecież czy nie przyświeca temu zasada: poległym ku pamięci, żywym ku przestrodze? Niestety, w tym samym muzeum, historii Twierdzy Kołobrzeg, która funkcjonowała 220 lat, poświęcono jedną gablotę, mapę i mundur – w skrócie rzecz ujmując.

Gdy tak usiadłem i chwilę nad tym się zastanowiłem, doszedłem do wniosku, że to możliwe jest tylko w Kołobrzegu. Gdy gdzie indziej militaria ludzi cieszą i są ich powodem do dumy, służą do promocji, nad Parsętą przeszkadza transporter opancerzony na skrzyżowaniu, ale już haubica na Gierczak czy kuter rakietowy w porcie – nie, a przynajmniej nie słyszałem o proteście branży turystycznej przeciwko propagowaniu w tle Portu Jachtowego złomu z czasów Układu Warszawskiego. Gdy szedłem sztolnią w Kowarach, uśmiechnąłem się na myśl, że gdyby coś takiego było w Kołobrzegu, to ekolodzy protestowaliby przeciwko rabunkowemu odprowadzeniu wód gruntowych z kopalni, ktoś jeszcze wieszczył zawalenie się chodnika, a na sesji rady gminy, bo to wymarzone miejsce do pieprzenia głupot, jeden z radnych przestrzegałby przed roznoszeniem po lesie radioaktywnego pyłu. Taka ilość promieniotwórczości ma prawo budzić obawy, bo przecież nikt nie zrobił niezależnych badań, a potem będą uranowe kurki i dziki giganty w takim lesie. A tak, mamy tylko SKOT-a straszącego na trawie. Trochę szkoda...

Robert Dziemba


reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama