Broken Clouds

26°C

Kołobrzeg

19 sierpnia 2022    |    Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
19 sierpnia 2022    
    Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Międzynarodowe Spotkania z Folklorem "Interfolk" tradycyjnie rozpoczęły się barwnym korowodem ulicami centrum miasta. Przyjechało 7 zespołów.


Zespoły z Polski, Izraela, Rumunii, Słowacji, Kazachstanu, Turcji i Francji, goszczą od wtorku w Kołobrzegu. W korowodzie folkloru, zaprezentowały się mieszkańcom i turystom, wzbudzając ogromne zainteresowanie. Barwne stroje, tradycyjne tańce i melodie z różnych zakątków świata, będą gościły nad Parsętą do końca tygodnia. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Program XX Międzynarodowych Spotkań z Folklorem INTERFOLK

16 sierpnia 2011 WTOREK

16.00 – KOROWÓD FOLKLORU – parada zespołów folklorystycznych ulicami miasta (Armii Krajowej, Dworcowa, Pl. 18 Marca, Walki Młodych, Łopuskiego)
20.00 – Koncert inauguracyjny – amfiteatr

17 sierpnia 2011 ŚRODA
10.00 – spotkanie delegacji zespołów folklorystycznych z władzami samorządowymi – Regionalne Centrum Kultury
11.00 – NA LUDOWO – animacje gier i zabaw ludowych – Turcja „Marmara University”, Francja „Lous Toustem Amics”, Polska „Beskid” – scena plenerowa RCK
16.00 – NA LUDOWO – koncert kapel zespołów interfolkowych – Słowacja „Vranovčan”, Izrael „Jerusalem” – scena plenerowa RCK
19.00 – FOLKLOR CZTERECH STRON ŚWIATA – Turcja „Marmara University”, Francja „Lous Toustem Amics”, Polska „Beskid” – amfiteatr

18 sierpnia 2011 CZWARTEK

11.00 – NA LUDOWO – animacje gier i zabaw ludowych Rumunia „Doina Timişului”, Kazachstan „Araily Aktobe” – scena plenerowa RCK
16.00 – NA LUDOWO – koncert kapel zespołów interfolkowych – Polska „Beskid”, Słowacja „Vranovčan”, Francja „Lous Toustem Amics”
19.00 – FOLKLOR CZTERECH STRON ŚWIATA – Rumunia „Doina Timişului”, Kazachstan „Araily Aktobe” – amfiteatr
22.00 – BIESIADA POLSKA – internat

19 sierpnia 2011 PIĄTEK
11.00 – „Spotkanie nadbałtyckich piratów” (zwiedzanie obozowiska, Bitwa Piratów, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych) – plaża przy molo
19.00 – FOLKLOR CZTERECH STRON ŚWIATA – Słowacja „Vranovčan”, Izrael „Jerusalem” – amfiteatr

20 sierpnia 2011 SOBOTA
18.00 – KOROWÓD FOLKLORU – parada zespołów folklorystycznych dzielnicą uzdrowiskową (ul. Rodziewiczówny)
20.00 – KONCERT GALOWY z pokazem sztucznych ogni – plaża przy molo

WSTĘP NA WSZYSTKIE IMPREZY BEZPŁATNY

Imprezy towarzyszące:

„Złocieniecki Interfolk” 17-19.08.2011– Złocieniec
17 sierpnia – Rumunia „Doina Timişului”, Kazachstan „Araily Aktobe”
18 sierpnia – Turcja „Marmara University”, Izrael „Jerusalem”
19 sierpnia – Polska „Beskid”, Francja „Lous Toustem Amics”
19 sierpnia – Koncert zespołu z Rumuni „Doina Timişului” w Pyrzycach
19 sierpnia – Koncert zespołów z Turcji „Marmara University” i Kazachstanu „Araily Aktobe” w DźwirzyniePOLSKA
Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” powstał w 1954 roku. W programie zespołu znajdują się artystycznie opracowane tańce, przyśpiewki i melodie ludowe, prezentujące folklor żywiecki, śląski, cieszyński, krakowski, sądecki, rzeszowski, łowicki oraz tańce narodowe. „Beskid” na swoim koncie ma niezliczone ilości koncertów w Polsce, Czechach i Słowacji, w Szwajcarii, Austrii, Belgii, Francji, Bułgarii, Finlandii, Rosji, Niemczech, Grecji, Turcji, Włoszech, byłej Jugosławii i na Węgrzech, uzyskał wiele nagród i wyróżnień na krajowych i zagranicznych festiwalach folklorystycznych. Podczas Interfolku zespół zaprezentuje charakteryzujące się dużą dynamiką wykonania, tańce i przyśpiewki górali żywieckich, kujawiaka z oberkiem oraz tańce sądeckie.

IZRAEL
Zespół folklorystyczny „Jerusalem” powstał w 1956 dzięki studentom Uniwersytetu Hebrajskiego, Akdemii Muzycznej Rubin oraz Akademii Sztuki Bazalel. W krótkim czasie zespół stał się jedną z najlepszych grup folklorystycznych w kraju. Program zespołu „Jerusalem” składa się z wyselekcjonowanych tańców, pieśni i melodii izraelskich i żydowskich. Występ daje przekrój przez folklor społeczności żydowskich z Jemenu, Persji, Turcji, Północnej Afryki, Bałkanów, Rumunii, Polski i Rosji. Ważnym elementem programu są stroje, z wyraźnym akcentem środkowowschodnim. Grupa do tej pory wystąpiła na licznych festiwalach folklorystycznych w Azji, Afryce, Europie i obu Amerykach, podczas których zdobyli wiele międzynarodowych nagród i medali (jak choćby „Le Collier D'or” w Dijon, Francja).

RUMUNIA
Młodzi ludzie z Timisoary z miłości do pieśni ich przodków z regionu Banat w Rumunii, postanowili odtworzyć na scenie radość, jaką od zamierzchłych czasów dostarczała ta muzyka.  Tak w 1959 roku powstał zespół „Doina Timisului” – czyli grupa składająca się ze studentów niemal wszystkich kierunków Uniwersytetu w Timisoarze. Wysoka jakość występów grupy „Doina Timisului” gwarantuje zgodność przedstawianych pieśni i tańców z dawnymi obyczajami. Te wspaniałe pokazy sprawiły, że „Doina Timisului” w krótkim czasie zdobyła sławę zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Choreografia grupy doskonale współgra z płaszczyzną muzyczną, którą tworzy orkiestra składająca się z takich instrumentów jak: skrzypce, klarnety, akordeon, wiolonczela, gitara, saksofon, oraz typowych dla Rumunii instrumentów tradycyjnych: flet, okaryna, drimba. Podczas występu zespół przywołuje stare, bardzo melodyjne, różnorodne i energiczne pieśni, wyrażające charakterystyczne dla ludzi z tej części świata, radość życia i optymizm.

SŁOWACJA
„Vranovcan” to jeden z najlepszych słowackich zespołów folklorystycznych. Grupa zajmuje się ochroną oraz propagowaniem bogactwa folklorystycznej spuścizny, typowej dla wschodnich regionów Słowacji: Saris i Zemplina. Od momentu powstania, grupa wystąpiła już ponad 1450 razy podczas różnych festiwali folklorystycznych, świąt, parad i konkursów w kraju i zagranicą: zarówno w Europie, jak i Azji, Afryce i Ameryce. Obecnie do grupy należy 55 osób. Są to młodzi ludzie, między 14 a 30 rokiem życia. Dzięki ich talentowi i entuzjazmowi zespół „Vranovcan” występuje na całym świecie, dzieląc się z publicznością nie tylko tańcem i śpiewem, ale przede wszystkim radością. 

KAZACHSTAN
Zespół folklorystyczny „Araily Aktobe” powstał w 2005 roku. Repertuar zespołu składa się z utworów skomponowanych przez kazachskich kompozytorów muzyki tradycyjnej, folklorystycznych melodii oraz pieśni pochodzących z tego regionu. Mimo, że zespół jest jednym z młodszych wśród tegorocznych zaproszonych gości, to „Araily Aktobe” już zdążyli zdobyć kilka nagród podczas festiwalów w takich państwach jak: Rosja, Turcja czy Syria. Grupa zachwyca etnograficzną wiernością oryginalnym narodowym tańcom, tradycyjną muzyką i wspaniałymi strojami.

TURCJA
Uniwersytet Marmary z ponad 3 tysiącami kierunków i niemal 60 tysiącami studentów kształci Turków od 124 lat. Uniwersytet Marmary jest jedynym wielojęzycznym uniwersytetem w Turcji. Nic dziwnego, że tak zasłużona placówka edukacyjna stworzyła zespół pieśni i tańca. Grupa Uniwersytetu Marmary składa się z wielu profesjonalnych tancerzy i muzyków obecnie studiujących na Uniwersytecie. Decydując się na współtworzenie grupy, młodzi ludzie zaczynają zgłębiać folklor tureckiego tańca, zarówno praktycznie jak i teoretycznie. Dzięki doświadczonym przełożonym, obsłudze technicznej oraz przewodniczącemu grupy Mustafie Uslu, zespół Uniwersytetu Marmary ma możliwość trenowania różnych rodzajów tańców tradycyjnych m.in.: Kirklareli, Izmir, Trabzon, Artvin, Bolu, Urfa, Van, Mardin itd., każdego dnia starając się poszerzyć i urozmaicić repertuar.

FRANCJA
Tancerze, szczudlarze i muzycy z grupy „Lous Toustem Amics” starają się zachować ciągle żywe, jak i wskrzesić już zapomniane tradycje regionu Landes. Grupa została założona w 1979 roku przez młodych ludzi z Chalosse chcących kultywować tradycję regionu i kulturę przodków.  Zespół jest tak barwny i interesujący, że od początku swojej działalności zdążył po wielokroć wystąpić niemal na każdym kontynencie. Ta grupa folklorystyczna jest naprawdę ważna dla młodych ludzi z regionu Landes, czego dowodem może być nadrzędna wartość zespołu, wpisana już w ich nazwę –  „Toustem Amics”, czyli „Przyjaciele na zawsze”.

Polecamy więcej zdjęć w naszej bazie fotogalerii na informacje kołobrzeg


Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama