Broken Clouds

26°C

Kołobrzeg

19 sierpnia 2022    |    Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
19 sierpnia 2022    
    Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, uczniowie, ćwiczeniaUczniowie wzięli udział w pokazie działań AT i ratowniczych na wodach Zatoki Gdańskiej. Zostali osaczeni na statku. Pomoc przybyła na czas.


To tylko ćwiczenia. Zorganizowane zostały w ramach Konferencji NATCON Balt Military - Expo 2012. Uczestnikami pokazu były siły Marynarki Wojennej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Formozy, Izby Celnej, Portowej Straży Pożarnej i Urzędu Morskiego w Gdyni.

W pierwszej części nasi uczniowie wcielili się w role urzędników wysokiego szczebla Unii Europejskiej zaproszonych na międzynarodową konferencję, odbywający rejs po zatoce. W morzu na pokład wdarła się grupa uzbrojonych osobników, która dokonała abordażu z szybkiej łodzi. Z odsieczą statkowi Urzędu Morskiego, który został opanowany przez terrorystów, jako pierwszy ruszył okręt rakietowy Marynarki Wojennej ORP "Orkan". Dalej jednostka pływająca Straży Granicznej wprowadziła do działań superszybkie łodzie FORMOZY. Żołnierze jednostki specjalnej bez problemu unieszkodliwili napastników zajmujących statek. Pokład skontrolowali również funkcjonariusze Służby Celnej, a nad całością pokazowej operacji antyterrorystycznej czuwał krążący nad portem śmigłowiec Black -  Hawk (taki sam jak w filmie ,,Helikopter w ogniu”).

Z kolei drugą część widowiska zdominowały pokazy ratownictwa: śmigłowiec Marynarki Wojennej Anakonda zawisł nad statkiem i po kolei podejmował rannych, a statek Portowej Straży Pożarnej dał pokaz możliwości gaśniczych. Ewakuacji poszkodowanych (uczniów ZSM) dokonywano zarówno drogą powietrzną jak i morską. Na nabrzeżu rozstawiony został szpital, gdzie ratownicy medyczni zaopatrywali rannych.

Udział naszych uczniów w tak prestiżowych pokazach odbył się dzięki współpracy z Urzędem Morskim w Gdyni i zaproszeniu do ich udziału przez jego dyrektora kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego. 

Marek Padjas
Zdjęcia: Marek Padjas, Tadeusz Żukowski

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama