Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

26 września 2023    |    Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
26 września 2023    
    Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Dziś zakończył się V Zlot Zimnowojenny w Podborsku. Impreza trwała de facto od piątku. Rekonstruktorzy uczestniczyli w rajdzie o długości 20 kilometrów, a następnie pojawili się w Białogardzie, promując sobotnią część imprezy. Przyjechali rekonstruktorzy wojsk radzieckich, brytyjskich, amerykańskich, no i oczywiście polskich. Do Podborska dotarło niemal 70 żołnierzy, a wraz z nimi zabytkowy sprzęt: pojazdy, wyposażenie i broń. W sobotę, zwiedzający mogli zobaczyć poszczególne stanowiska, ale także zwiedzić Muzeum Zimnej Wojny oraz jedyny zachowany w Polsce schron typu granit, który dla publiczności otwarto po raz pierwszy. Rekonstruktorzy z GRH Kołobrzeg oraz GRH Wybrzeże, przypomnieli również w krótkiej rekonstrukcji, że w 1969 roku, a więc 50 lat temu, Wojsko Polskie zakończyło budowę obiektu 3001 w Podborsku i przekazało go armii radzieckiej.

Część rekonstruktorów obozowała na zlotowisku do niedzieli. Natomiast rekonstruktorzy z GRH Kołobrzeg i GRH Wybrzeże przejechali trasą atomową z Podborska przez Kołobrzeg do Grzybowa. Tam, na parkingu, odbywało się wesele w nucie PRL, więc koledzy z wojska odwiedzili pana młodego. Było dużo zabawy, a uczestnicy imprezy mogli zwiedzić pojazdy i stanowiska rekonstrukcyjne. Następnie, żołnierze udali się do Rogowa, gdzie powstaje Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej, gdzie po 70-kilometrowym rajdzie rozbili obóz i zakończyli dziś imprezę. Rogowo idealnie nadaje się na tego rodzaju imprezy, bo zarówno tamtejszy hangar jak i okolica ma ogromny potencjał, zarówno turystyczny jak i militarny. W przyszłym roku, obchodzona będzie 35 rocznica sformowania 78 Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej, a także 10 rocznicy powstania 36 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Mrzeżynie. Jest to dobra okazja do tego, aby więc zlot, który omawia tradycje zimnej wojny zakończyć w Rogowie, gdzie stacjonowały jednostki w tej wojnie, a właściwie w gotowości do je wybuchu uczestniczące.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama