Scattered Clouds

11°C

Kołobrzeg

29 maja 2024    |    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
29 maja 2024    
    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

rajd kołobrzeg

W minioną sobotę pasjonaci najnowszej historii wojskowej oficjalnie rozpoczęli nowy sezon. Na szlaku z Białogardu do Podborska trwał Zimowy Rajd Pieszy Rekonstruktorów „Winter Warz 2020”, którego organizatorem było Muzeum Oręża Polskiego.

Ponad 30 osób w mundurach z okresu zimnej wojny i początku lat dziewięćdziesiątych, wyposażonych i uzbrojonych zgodnie z realiami epoki pieszo pokonało kilkanaście kilometrów dzielących Białogard i zamiejscową ekspozycję MOP – Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001 w Podborsku. Zimowy Rajd Pieszy Rekonstruktorów „Winter Warz 2020” to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w regionie, a jednocześnie premierowe w rozpoczętym niedawno roku wydarzenie z odtwórstwem historycznym XX w. w tle, w kraju.

- Postanowiliśmy przekuć w czyn ideę aktywnego wypoczynku, która towarzyszy Muzeum Zimnej Wojny od początku jego funkcjonowania. Połączyliśmy elementy związane z popularyzacją najnowszych dziejów militarnych – historyczne mundury, ekwipunek oraz broń z niemal sportową, lecz koleżeńską rywalizacją – mówi dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Aleksander Ostasz. Zaznacza jednocześnie, że wszystkim uczestnikom udało się pokonać 14 km szlaku w mniej niż 3 godziny. – To świetny wynik zważywszy na obciążenie wyposażeniem bojowym oraz typową w ostatnich latach dla Pomorza, styczniową aurę – wysoką wilgoć oraz temperaturę powietrza nieprzekraczającą 5 stopni Celsjusza – uzupełnia.

Poza integracyjnym i edukacyjnym charakterem sobotni rajd miał również na celu promocję Białogardu, Tychowa, Podborska oraz najbliższej okolicy. Jak zaznaczają muzealnicy, większość uczestników wydarzenia, w tym na przykład reprezentacja rekonstruktorów z Warszawy czy Poznania, nigdy tej części województwa zachodniopomorskiego nie odwiedzała. Z tego względu w programie wydarzenia, oprócz marszu w terenie, zaplanowano zwiedzanie poradzieckiej bazy atomowej, białogardzkich koszar artylerii przy Szosie Połczyńskiej czy muzeum w tzw. Starym Ratuszu. – Liczymy, że miłe wspomnienia naszego przedsięwzięcia sprawią, że uczestnicy będą tutaj wracać z rodzinami i przyjaciółmi nie tylko w sezonie – kończy dyrektor Ostasz.

Zimowy Rajd Pieszy Rekonstruktorów „Winter Warz 2020” został dofinansowany ze środków Miasta Białogard.

Zdjęcia: Bartosz Janiczek/Rekografia.pl


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama