Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2024    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2024    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

22 i 23 maja 2005 roku w Kołobrzegu odbyły się obchody 750-lecia lokacji miasta na prawie lubeckim. 22 maja w Bazylice Konkatedralnej odbyła się uroczysta msza dziękczynna, a następnie w Hali Milenium odbyła się specjalnie z tej okazji zwołana sesja Rady Miejskiej.
Zobacz fotografie:


Jednym z akcentów obchodów 750-lecia lokacji Kołobrzegu była uroczystość związana z wprowadzeniem do obiegu przez Narodowy Bank Polski monety 2-łotowej. Z tej okazji do miasta nad Parsętą przybył ówczesny prezes banku Leszek Balcerowicz.
Kołobrzeska moneta została wykonana w stopie Nordic Gold. Awers, obok orła, przedstawia stylizowany fragment muru miejskiego z blankami oraz bramą o rozwartych wrotach. Rewers monety przedstawia wizerunek latarni morskiej w Kołobrzegu. Nakład to 1 100 000 sztuk.
W piątek, 21 października o godzinie 11.30, odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa Narodowego Banku Polskiego Leszka Balcerowicza i prezydenta miasta Henryka Bieńkowskiego. Balcerowicz, obok przedstawienia informacji o monecie, odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące polityki NBP, siły polskiego pieniądza, sytuacji sektora bankowego. Nie chciał się odnosić do słów Andrzej Leppera: „Balcerowicz musi odejść”.
O godzinie 12.30 w hali widowiskowo-sportowej odbyła się promocja nowej monety. Uroczystość uatrakcyjnił spektakl "Ziarno ziemi praojców" w reżyserii Marii Dudek. Następnie 2 złote zostało odsłonięte przez prezesa Balcerowicza, a potem pamiątkowe monety rozdano zaproszonym gościom i mieszkańcom.
Emisję nowej serii monet "Historyczne miasta w Polsce" Narodowy Bank Polski rozpoczął we wrześniu 2005 r. Serię otworzyła moneta poświęcona Gnieznu, kolejną jest moneta kołobrzeska. W ramach tej serii NBP wyemituje monety upamiętniające łącznie 32 miasta. Wyboru dokonał zespół historyków, któremu przewodniczył prof. Henryk Samsonowicz. Celem emisji serii "Historyczne miasta w Polsce" jest popularyzacja wiedzy o historii polskich miast, ich bogactwie kulturowym i różnorodności.
Zobacz fotografie:

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama