Clear Sky

14°C

Kołobrzeg

6 czerwca 2023    |    Imieniny: Dominika, Laura, Norbert
6 czerwca 2023    
    Imieniny: Dominika, Laura, Norbert

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, załęże, park, PolskaW ubiegłym roku pisaliśmy o najstarszym kołobrzeskim parku pod nazwą Załęże. Teraz padła propozycja, aby wpisać go do rejestru zabytków lub zabezpieczyć.


W 2012 roku minęło 400 lat od założenia parku Załęże (dowiedz się więcej: przeczytaj). Dziś, pomimo tego, że jest to miejsce niezwykle piękne, z bogatą historią, jest niedostępne dla zwykłych ludzi. Jest to teren Marynarki Wojennej, teren specjalny. Gdyby choć część udało pozyskać się dla miasta, byłaby to historyczna rewolucja. Załęże to bowiem najstarszy park w Polsce. Dziś, najstarszy park znajduje się w Kalisz- został założony dopiero w 1798 roku.

Załęże, przed wojną nazywane Maikuhle, powstało w 1612 roku. Akcję sadzenia drzew rozpoczął radny Lorentz Heitke, potem przedsięwzięcie to kontynuował jego syn. Po lewej stronie rzeki rosły, dęby, buki, jesiony i brzozy, a z czasem inne szlachetne gatunki drzew. W ten sposób, pod twierdzą wyrósł najpierw park, a potem lasek, który mieszkańcy nazywali Maikuhle. W historiografii polskiej miejsce to nazywa się Załęże. Natomiast znaczenie słowa "Maikuhle" przedstawił dr Andrzej Chludziński w książce "Nazwy terenowe lądowe i wodne Powiatu Kołobrzeskiego", wskazując, że jest to jedyny niemiecki toponim nawiązujący do obrządku chrześcijańskiego: "Maikuhle - wzniesienie, na z. Kołobrzegu: May-Kuhle 1824, Maikuhle. Nazwa jest złożona z appelativum Mai 'maj' i ap. Kuhle 'jama, dół' i jak widać wiąże się z majowymi ceremoniami - w miejscu tak nazywanym obchodzono Zielone Świątki" - czyli uroczystość zesłania Ducha Świętego.

Podczas spotkania w sprawie zabytków w Urzędzie Miasta, postulowano, aby spróbować wpisać drzewostan do rejestru zabytków. Znajdują się pomnikowe okazy drzew, jakie nie występują w żadnym innym miejscu w Kołobrzegu. Niestety, jest to teren Marynarki Wojennej i nie będzie łatwo przekonać wojskowych do ochrony drzewostanu, który nie jest pielęgnowany i ulega coraz większemu zniszczeniu. Być może coś w tej kwestii uda się zmienić.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama