Light rain

17°C

Kołobrzeg

28 maja 2024    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2024    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

heyde,kołobrzegSigismund von der Heyde dowodził Twierdzą Kołobrzeg podczas wojny siedmioletniej. 16 grudnia 1761 roku podpisał akt kapitulacji przed Rosjanami.


Wojna siedmioletnia, przez niektórych nazywana pierwszą wojną światową, to jeden z najtragiczniejszych konfliktów o zasięgu globalnym. W jej trakcie, Kołobrzeg był oblegany trzykrotnie przez wojska rosyjskie. O samym pułkowniku von der Heyde pisaliśmy jakiś czas temu (dowiedz się więcej: przeczytaj). Co warto podkreślić, choć samo miasto z wojny tej wyszło mocno zniszczone, to jednak nie doszło tu do pogromu, jaki miał miejsce w 1807 roku. Tzw. kołobrzeski mit, jakim jest obrona zorganizowana przez Nettelbecka i Gneisenaua, to obrona kosztem ogromnych strat materialnych i ludzkich. Nieliczenie się z tym to barbarzyństwo. Niestety, wielu pomija kwestie wręcz fanatyzmu tych postaci, podkreślając jedynie to, że miasto nie zostało zdobyte. Von der Heyde zapisał się w historii jako komendant, który w obliczu głodu i bezsensu dalszej obrony, za trzecim oblężeniem twierdzę poddał. Nastąpiło to 16 grudnia 1761 roku. Zaoszczędziło to zrównania miasta z ziemią.

I choć komendant twierdzy otrzymał order "Pour le Merite" oraz tytuł "Colberger Defensor", na jego cześć wybito medal, a jego postać znajduje się na pomniku króla Fryderyka Wielkiego w Berlinie, to jednak historia o nim nieco zapomniała. Po zakończeniu okupacji rosyjskiej z powrotem objął urząd komendanta twierdzy. Zmarł 4 maja 1765 roku. Jego nazwiskiem nazwano nowy szaniec, wybudowany vis a vis Fortu Ujście. 250 rocznicę śmierci pułkownika von der Heyde upamiętniliśmy salwą armatnią na forcie.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama