Overcast Clouds

11°C

Kołobrzeg

30 maja 2023    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2023    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

cmentarz,żydzi,kołobrzegCzy nowy cmentarz żydowski przy ul. Koszalińskiej będzie wreszcie chroniony literą prawa? Na to liczą wyznawcy judaizmu, dla których cmentarz to świętość.


Gdy pod koniec lat 70-tych XIX wieku trwała w Kołobrzegu dyskusja nad nowym cmentarzem dla ludności żydowskiej, zaproponowano im Cmentarz Centralny przy obecnej ul. Wiosennej. Wiązało się to z likwidacją cmentarza przy ul. Zdrojowej i Mickiewicza, w Parku Teatralnym. Tam nie było już miejsc grzebalnych. Żydzi nie mogli się zgodzić na taką propozycję. Dla nich, ekshumacja jest nie do przyjęcia. Postanowiono, że stary cmentarz zostanie zamknięty, a nowy powstanie przy ul. Koszalińskiej, na obrzeżach miasta. Powstał tam dom pogrzebowy. Na nowym cmentarzu jako pierwszy, pochowany został wybitny kołobrzeski lekarz-balneolog dr Herman Hirschfeld. Nekropolia była wykorzystywana do 1938 roku, kiedy to podczas Nocy Kryształowej została zdewastowana (dowiedz się więcej: przeczytaj).

Po wojnie, częściowo na cmentarzu, powstała stacja redukcyjna gazu. Część grobów zniszczono. Po dziś dzień, zachowała się zieleń o charakterze cmentarnym, a także jedna macewa, wszystko wskazuje, że właśnie z tego cmentarza. Stała ona na grobie Michała syna Samuela, zmarłego 29 stycznia 1903 roku.

Podczas ostatniego spotkania przedstawicieli gmin z powiatu kołobrzeskiego z wojewódzkim konserwatorem zabytków, poruszono m.in. kwestię związaną z ochroną tego cmentarza. Apeluje o nią od dawna społeczność żydowska związana z Kołobrzegiem. Niedawno, w tym miejscu planowano inwestycję ciepłowniczą. Konserwatorzy są zdania, że takie miejsca powinny być chronione, również ze względu na zasady wyznaniowe. Jest szansa, że i to miejsce zostanie uporządkowane, wpisane do rejestru, ale także upamiętnione. Na razie, obok stacji redukcyjnej gazu, jest to również miejsce częstego spożywania alkoholu.

cmentarz,żydzi,kołobrzeg

cmentarz,żydzi,kołobrzeg

cmentarz,żydzi,kołobrzeg

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama