Scattered Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 września 2023    |    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
30 września 2023    
    Imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

wołyń,wystawa,kołobrzegNa Skwerze Pionierów pojawiła się wystawa plenerowa poświęcona zbrodni wołyńskiej, zatytułowana: "Wołają z grobów, których nie ma".


Zbrodnia wołyńska, zwana również rzezią wołyńską, to temat wystawy, która pojawiła się w naszym mieście za sprawą Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej oraz szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Na planszach znajdują się zdjęcia omawiające ten trudny rozdział stosunków polsko-ukraińskich. Są również zdjęcia drastyczne - te można obejrzeć przez specjalne wizjery.

Wydawać by się mogło, że taki temat jest trudny na wakacje, ale z drugiej strony, w okresie letnim w Kołobrzegu będzie mogło zapoznać się z nim wiele osób. Zbrodnia wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na mniejszości polskiej dawnego województwa wołyńskiego, popierane a nawet wspierane przez część ludności ukraińskiej, w latach 1943-44. Różne źródła podają różne szacunki zamordowanych osób: od 50 do 130 tysięcy. Polacy próbowali brać odwet na Ukraińcach. W ten sposób zamordowano ok. 3 tys. osób narodowości ukraińskiej.

 

wołyń,wystawa,kołobrzeg

wołyń,wystawa,kołobrzeg

wołyń,wystawa,kołobrzeg

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama