Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

28 maja 2023    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2023    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

armata,bateria,kołobrzegJedyna zachowana w 19 Baterii Artylerii Stałej armata, której właścicielem jest Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, przechodzi remont.


BAS 19 powstał w latach 50-tych minionego stulecia w okresie zimnej wojny. Bateria została wyposażona w armaty B-13 które zostały zamówione w ZSRR jeszcze jesienią 1949 r. W 1951 r. przywieziono je koleją na stację Bagicz. Tam zostały rozładowane i przywiezione na teren baterii z zachowaniem tajemnicy wojskowej. Po zamontowaniu ich na stanowiskach, 28 czerwca 1951 r. przeprowadzono strzelania techniczne w obecności specjalnej komisji.

BAS przestał być użyteczny już w latach 70-tych. Wyparła go technologia rakietowa. Dwie armaty zezłomowano, jedna trafiła do muzeum. Ostatnia, po dziś dzień znajduje się na stanowisku i jest sprawna. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało ją w ubiegłym roku Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Piotr Piwowarczyk obiecał kołobrzeskim pasjonatom militariów, że nie będzie jej stąd zabierał. Słowa dotrzymał i obecnie rozpoczął jej konserwację na stanowisku bojowym. Na razie, pasjonaci zajęli się samą armatą, ale wkrótce rozpoczną prace zabezpieczające na BAS.

armata,bateria,kołobrzeg

armata,bateria,kołobrzeg

armata,bateria,kołobrzeg

armata,bateria,kołobrzeg

armata,bateria,kołobrzeg

armata,bateria,kołobrzeg
Fot. Muzeum Obrony Wybrzeża

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama