Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

28 maja 2023    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2023    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

pomnik,fullriede,kołobrzegPod pomnikiem poświęconym żołnierzom w walkach o Kołobrzeg, nieznane osoby złożyły wieniec poświęcony Fritzowi Fullriede - zbrodniarzowi wojennemu.


O sprawie poinformował nas nasz czytelnik. Wydawała się ona dość abstrakcyjna, dopóki nie dostrzegliśmy wieńca poświęconego pułkownikowi Fritzowi Fullriede, ostatniemu komendantowi Twierdzy Kołobrzeg. Wiązanka z szarfą doceniającą oddanie oficera w udaną ewakuację 75 tysięcy Niemców w marcu 1945 roku z Kołobrzegu, znalazła się na pomniku poświęconym żołnierzom poległym w walkach o miasto, ale nie żołnierzom niemieckim, tylko polskim.

Fritz Fullriede (1895-1969) brał udział w agresji III Rzeszy na Polskę w 1939 roku oraz w walkach na froncie wschodnim, gdzie został ciężko ranny i awansowany na podpułkownika. Następnie służył w szeregach Afrika Korps. W Afryce otrzymał Krzyż Rycerski i awans na pułkownika. Brał udział w kampanii włoskiej jako dowódcza spadochronowego pułku grenadierów pancernych "Hermann Göring". Od 1 do 18 marca był komendantem Twierdzy Kołobrzeg. Kierował obroną miasta przed wojskami polskimi,  w którym dopuszczano się zbrodni wojennych. Twierdza została oddana bez kapitulacji poprzez ucieczkę części załogi. 23 marca 1945 roku za obronę Kołobrzegu otrzymał liście dębu do Krzyża Rycerskiego i awans na generała-majora. W kwietniu na krótko został dowódcą 3 Dwyizji Piechoty. 2 maja dostał się do niewoli amerykańskiej, skąd zwolniono go "na słowo honoru". Aresztowany 4 grudnia 1945 roku. Przekazano go stronie holenderskiej. Został skazany na 12 lat więzienia. Ułaskawiony 3 lutego 1949 roku.

KOMENTARZ
Przyjmowana nadal często w historiografii niemieckiej obrona Kołobrzegu w marcu 1945 roku jako ewakuacja ludności cywilnej i jej ochrona przed hordami Rosjan, bo o Polakach mówi się w niej dopiero od pewnego czasu, jest niezgodna z faktami historycznymi i stanowi powojenny mit bohaterskich czynów obrońców niemieckiego Kołobrzegu. Fritz Fullriede osobiście ponosi odpowiedzialność za zniszczenie miasta i śmierć setek ludzi, bo ogólna liczba ofiar nigdy nie zostanie ustalona. Także liczba osób ewakuowanych z Kołobrzegu nie ma swojej jakiejkolwiek obrony w źródłach historycznych. Obrona miasta-twierdzy to symbol wojny totalnej prowadzonej przez Adolfa Hitlera i III Rzeszę, walki do ostatniego żołnierza za wszelką cenę, a nie dbałości o cywilów. Jakiekolwiek gloryfikowanie osób zaangażowanych w wysiłek wojenny III Rzeszy, zwłaszcza tu, w polskim Kołobrzegu, to psucie stosunków polsko-niemieckich i prowokacja o podłożu politycznym. Na pewno na jakąkolwiek gloryfikację, a już na pewno nie na polskim pomniku, nie zasługuje pułkownik Fullriede.

Robert Dziemba

 

pomnik,fullriede,kołobrzeg

pomnik,fullriede,kołobrzeg

pomnik,fullriede,kołobrzeg

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama