Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

16 czerwca 2024    |    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
16 czerwca 2024    
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czas na historię polskiego KołobrzeguOd połowy lat 90-tych trwa popularyzacja niemieckiej historii miasta. Fascynowała nas Twierdza Kołobrzeg i budowa uzdrowiska, wojny, ale także szkolnictwo i kultura. Czy polska historia ma być gorsza?


Niestrudzonym promotorem powojennej historii Kołobrzegu był ś.p. Jerzy Patan. Gdy rok temu zakładaliśmy Fundację Historia Kołobrzegu, jej celem było m.in. promocja historii i edukacja. Gdy rozmawialiśmy z panem Jerzym o tym projekcie, zapewniał, że gdy będzie gotowy, na pewno przekaże nam najważniejsze zdjęcia dokumentujące miasto. Projekt wraz ze stroną internetową został opracowany, niestety, Jerzy Patan zmarł. Będzie to również hołd oddany dla jego bezinteresownej pracy na rzecz opisywania dziejów Kołobrzegu.

Celem postawionego przed nami zadania jest opisywanie historii Kołobrzegu, szczególnie w okresie PRL, ale także w ostatnich latach. Obecnie, posiadamy zbiór kilkudziesięciu materiałów gotowych do publikacji. Fundacja chce zbierać również zdjęcia, ilustracje i inne materiały, a także ich kopie, celem bezpłatnego udostępnienia w internecie wszystkim zainteresowanym. Obecnie, w naszych zbiorach znajduje się ponad 3 tysiące takich materiałów, a ich liczba rośnie. W ubiegłym roku udało nam się zabezpieczyć zdjęcia jednej z kołobrzeskich rodzin, które trafiły na śmietnik. Okazało się, że mieszkanka Kołobrzegu zmarła, a jej wnuki nie widziały potrzeby przechowywania niektórych materiałów. Są bardzo cenne, jak każdy materiał z historią. Zdjęcia posiadają nie tylko widoki miasta, ale ilustrują również życie i wkład pracy mieszkańców w odbudowę i funkcjonowanie Kołobrzegu. Nie pozwólmy, aby te rzeczy zbierały kurz w szufladach, albo wylądowały na wysypisku. Kolejny przykład - kilka dni temu udało nam się zabezpieczyć album z ponad setką zdjęć żołnierzy Garnizonu Kołobrzeg z lat 50-tych. Na zdjęciu tytułowym widzimy żołnierzy na pomniku w Parku 18 Marca.

Projekt właśnie się zaczyna, trwa powstawanie strony internetowej. Rozpoczynamy także digitalizację naszych zbiorów, którą prowadzimy w siedzibie Fundacji w ratuszu. Zachęcamy do współpracy, pomocy i przekazywania rodzinnych zbiorów, celem dokonania ich digitalizacji. Pełen zbiór ilustracji zostanie przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, powiększając zbiory o historii naszego miasta. Dostęp, na podstawie ustawy o muzeach, będzie miał do nich każdy zainteresowany. Więcej informacji już wkrótce.

Nasz projekt otrzymał wsparcie ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg.

Robert Dziemba
Fundacja Historia Kołobrzegu

Czas na historię polskiego Kołobrzegu

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama