Wyprodukowany przez polską fabrykę w Łabędach czołg T34-85 został podniesiony i przewieziony z Muzeum Oręża Polskiego do warsztatu w Gościnie.
"Czołg T34-85 atrakcją Kołobrzegu" to projektu Fundacji Historia Kołobrzegu, który otrzymał dofinansowanie z budżetu gminy Miasto Kołobrzeg. Jego celem jest odrestaurowanie zabytkowego pojazdu, prezentacja mieszkańcom i turystom podczas II Zlotu Zimnowojennego, który odbędzie się w dniach 16-17 lipca b.r., a także promocja Kołobrzegu. Restauracja ma polegać nie tyle na pomalowaniu zabytku, ale jego uruchomieniu i eksploatacji.
Operacja rozpoczęła się w dniu dzisiejszym od podniesienia czołgu, który w relacjach pracowników Muzeum Oręża Polskiego 30 lat temu przyjechał na własnych gąsieniach. Istnieje bardzo duża szansa, że Stanisław Rojek z Gościna, który podjął się renowacji czołgu, zdoła go uruchomić. Swojego zadowolenia nie kryje Aleksander Ostasz, dyrektor muzeum, który pozyska kolejny sprawny zabytek.
Czołg T34-85 z kołobrzeskiego muzeum został wyprodukowany pomiędzy 1951 a 1956 rokiem. Jest wysoce prawdopodobne, że stacjonował w tzw. kompanii fortecznej 32 Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu. Wycofany z użytkowania w 1986 roku. Czołgi T34-85 wprowadzono do użytku w 1944 roku przez Rosjan. W Polsce produkowano je w ramach licencji.
UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.
Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.