Few Clouds

8°C

Kołobrzeg

25 lutego 2024    |    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd
25 lutego 2024    
    Imieniny: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czołg T34 odzyska dawną świetność [foto, video]Wyprodukowany przez polską fabrykę w Łabędach czołg T34-85 został podniesiony i przewieziony z Muzeum Oręża Polskiego do warsztatu w Gościnie.


"Czołg T34-85 atrakcją Kołobrzegu" to projektu Fundacji Historia Kołobrzegu, który otrzymał dofinansowanie z budżetu gminy Miasto Kołobrzeg. Jego celem jest odrestaurowanie zabytkowego pojazdu, prezentacja mieszkańcom i turystom podczas II Zlotu Zimnowojennego, który odbędzie się w dniach 16-17 lipca b.r., a także promocja Kołobrzegu. Restauracja ma polegać nie tyle na pomalowaniu zabytku, ale jego uruchomieniu i eksploatacji.

Operacja rozpoczęła się w dniu dzisiejszym od podniesienia czołgu, który w relacjach pracowników Muzeum Oręża Polskiego 30 lat temu przyjechał na własnych gąsieniach. Istnieje bardzo duża szansa, że Stanisław Rojek z Gościna, który podjął się renowacji czołgu, zdoła go uruchomić. Swojego zadowolenia nie kryje Aleksander Ostasz, dyrektor muzeum, który pozyska kolejny sprawny zabytek.

Czołg T34-85 z kołobrzeskiego muzeum został wyprodukowany pomiędzy 1951 a 1956 rokiem. Jest wysoce prawdopodobne, że stacjonował w tzw. kompanii fortecznej 32 Pułku Zmechanizowanego w Kołobrzegu. Wycofany z użytkowania w 1986 roku. Czołgi T34-85 wprowadzono do użytku w 1944 roku przez Rosjan. W Polsce produkowano je w ramach licencji.reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama