Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

17 czerwca 2024    |    Imieniny: Albert, Laura, Adolf
17 czerwca 2024    
    Imieniny: Albert, Laura, Adolf

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Schinkel i Akademia RycerskaOkazuje się, że Kołobrzeg zyskał kolejny zabytek, który możemy przypisać projektantowi neogotyckiego ratusza. To wybitny niemiecki architekt Karl Frierdich Schienkel.


Na początku warto zastanowić się, czy to ważna zmiana w naszej wiedzy o Akademii Rycerskiej? Karl Friedrich Schienkel to niemiecki architekt, urbanista i malarz, uważany za wybitnego twórcę klasycyzmu na terenie Prus. Na swoim koncie ma również obiekty neogotyckie, czego przykładem jest kołobrzeski ratusz. Do tej pory jednak, to właśnie ratusz był uważany za jedyny obiekt, zaprojektowany w naszym mieście przez tego architekta.

Warto podkreślić, że w Kołobrzegu nie zrealizowano oryginalnego projektu Schienkla. Pierwotnie, ratusz miał mieć o wiele bogatszą architekturę od strony północnej, obecnie od strony ulicy Plac Ratuszowy. Budowla miała również inaczej otwierać się na wschód, gdzie narożnik północno-wschodni miał kończyć się potężną dominantą w postaci donżonu. Donżon jest w postaci wieżyczki, ale mniejszej niż zakładano. Pierwotnego założenia nie widać również w układzie komunikacyjnym. Na początku XX wieku zamurowano drzwi od strony północnej, wschodniej i zachodniej. Zostały tylko drzwi od strony dziedzińca.

Wróćmy jednak do Akademii Rycerskiej. Powstała ona w 1655 roku, zaraz po utworzeniu Twierdzy Kołobrzeg w państwie Brandenbursko-Pruskim. Początkowo kształciło się w niej 24 kadetów. Naukę w szkole rozpoczynali 15-16-letni chłopcy ze szlachty pruskiej. Nauka była w owych czasach płatna, więc na jej pobieranie mogli sobie pozwolić wyłącznie najbogatsi przedstawiciele szlachty. Były jednak przypadki, że zamiast do kołobrzeskiego liceum, bogate rody mieszczańskie posyłały swoich potomków właśnie do Akademii Rycerskiej. W szkole uczono przedmiotów wojskowych: musztry, jazdy konnej, budowy fortec, szermierki, ale także jeżyka francuskiego, tańca i matematyki. W późniejszym okresie funkcjonowania akademii postawiono większy nacisk na przedmioty wojskowe. Ponieważ nabór do szkoły niemal zanikł, 310 lat temu w 1701 roku Akademia Rycerska została rozwiązana. Podobna instytucja powstała jednocześnie w Berlinie. Ta decyzja spowodowała, że szlachta jednak znowu chciała kształcić swoje pociechy w akademii. Reaktywowano ją w 1703 roku jako Szkołę Kadetów. Z mapy miasta znikła i ona w styczniu 1716 roku. Nauczycieli i kadetów przeniesiono do Berlina.

Sam budynek w stylu renesansu florenckiego zbudowany został na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, podpiwniczony. Dłuższa elewacja jedenastoosiowa, krótsza pięcio. Ściany pokryte pseudorustyką. Silnie wysunięty gzyms koronujący, wsparty na kroksztynach, pomiędzy którymi znajdują się malutkie okienka poddasza. Czy tak obiekt wyglądał w XVII wieku? Tego do końca nie wiemy. W 1807 roku został poważnie uszkodzony. Odbudowano go według projektu właśnie niemieckiego architekta. Na ślad ten natrafiła Ewa Kowalska, Miejski Konserwator Zabytków. Projekt fasady znajduje się w Staatliche Museen w Berlinie.

Robert Dziemba

Schinkel i Akademia Rycerska

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama