Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

GRH Kołobrzeg rekonstruuje 28 Pułk28 Pułk Zmechanizowany, stacjonujący w Kołobrzegu i wyróżniony nazwą "Sudecki", przestał istnieć w 1990. Po 25 latach, pułk rekonstruuje Grupa Rekonstrukcji Historycznych Kołobrzeg.


Kołobrzeg, to miasto o bogatej historii. Niestety, do tej pory działania rekonstruktorów miały charakter pionierki. Warto tu podkreślić działania Daniela Lipskiego i osób związanych z 1 Kołobrzeską Brygadą Kolekcjonerską. Niedawno udało się wystawić pluton żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego podczas obchodów 71 rocznicy walk o Kołobrzeg. A co z dalszą historią? - Kołobrzeg stał po wojnie wojskiem. Ale znaleźć dziś o tym jakieś ważniejsze i cenniejsze informacje jest bardzo trudno. Nadal przebywają one w prywatnych rękach - mówi Tomasz Łowkiewicz, szef Rady Fundacji Historia Kołobrzegu, który podjął się zadania zrekonstruowania poszczególnych jednostek, które stacjonowały w Kołobrzegu po wojnie.

W ubiegłym roku powstała GRH Kołobrzeg. Postanowiono, że rekonstruowany będzie 28 Pułk Zmechanizowany, dość popularny w Kołobrzegu. - Służyło w nim wielu kołobrzeżan. Istniał przez niemal pół wieku, ale dziś wiele śladów znajduje się w domowych archiwach. Udało nam się pozyskać kilka zdjęć i pamiątek. Liczymy na to, że odezwą się dawni żołnierze i podzielą się zarówno wspomnieniami, jak i materiałami, które będzie można pokazywać mieszkańcom i turystom - mówi Łowkiewicz.

Z zebranych pieniędzy oraz środków z projektu "Militarny Kołobrzeg", dofinansowanego przez Województwo Zachodniopomorskie, udało się zakupić mundury. - Broń i dodatkowe wyposażenie zakupiliśmy z pieniędzy prywatnych, a nie są to małe wydatki - rozkłada ręce Tomasz Łowkiewicz. Koszt jednego umundurowanego rekonstruktora z bronią to ok. 3 tysięcy złotych. Powstała drużyna liczy cztery osoby, wyposażenie piątej jest obecnie kompletowane. GRH Kołobrzeg występuje w mundurach wzór 58, tzw. deszczyk.

Wszelkie informacje o GRH Kołobrzeg można znaleźć na stronie www.twierdzakolobrzeg.pl. Grupę będzie można zobaczyć podczas sobotniej Nocy Muzeów 14 maja na wystawie przy ul. E. Gierczak, a także podczas Dni Kołobrzegu na latarni morskiej. Pełna prezentacja nastąpi wraz z innymi kołobrzeskimi rekonstruktorami pod dowództwem Daniela Lipskiego na II Zlocie Zimnowojennym w dniach 16-17 lipca (dowiedz się więcej: przeczytaj).

GRH Kołobrzeg rekonstruuje 28 Pułk
GRH Kołobrzeg rekonstruuje 28 Pułk
GRH Kołobrzeg rekonstruuje 28 Pułk
GRH Kołobrzeg rekonstruuje 28 Pułk

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama