Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Historia: kołobrzeska propagandaZakończyły się prace związane z remontem i dopuszczeniem do ruchu zabytkowej Nysy 522, tzw. "propagandy". Dzięki temu, kolejny pojazd z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu uzyskał pełną sprawność.


Podczas tegorocznej Nocy Muzeów (14 maja), zwiedzający wystawę w oddziale przy ul. E. Gierczak mogli zobaczyć grupę rekonstrukcyjną – GRH Kołobrzeg. Grupa rekonstruuje 28 pułk zmechanizowany, który stacjonował w Garnizonie Kołobrzeg. Dodatkowym  atutem GRH  jest wojskowa Nysa, która została użyczona przez Muzeum Oręża Polskiego. Samochód poddany naprawie dzięki staraniom członków grupy, Fundacji Historia Kołobrzegu, pracowników muzeum i zaprzyjaźnionym osobom, w tym Henryka Carewicza oraz Mechanice Pojazdowej Orlińscy, przywrócono do stanu jezdnego, dzięki czemu muzeum zyskało  kolejny sprawny zabytek.

Nie jest to zwykła wojskowa Nysa. Mamy tu do czynienia z wersją 522/5 zwaną „Propaganda” lub „Kinowóz” z oryginalnym  unikatowym wyposażeniem. Samochód trafił do muzeum w 2012 roku z jednostki wojskowej w Mrzeżynie. Formalnie, został przekazany przez Departament Wychowania i Promocji Ministerstwa Obrony Narodowej.

Auto wyprodukowano w 1984 roku w Fabryce Samochodów Dostawczych w Nysie. Opracowane na bazie Warszawy, auto ma wspólne z nią podwozie, silnik (początkowo M-20, później S-21), układ jezdny oraz elementy nadwozia. W tym przypadku zamontowano silnik górnozaworowy S-21 o pojemności 2120 cm3 i mocy 51,5 KW. Zważywszy na to, iż jest to były wojskowy samochód, przebieg ma niewielki – nieco powyżej 16 tys. kilometrów.

Kabina jest standardowa, pomijając niewielki lufcik w dachu - coś na zasadzie „szyberdachu”, za to zabudowa jest już unikalna. Z tyłu znajduje się urządzenie rozgłośnieniowe ALT II / 2 zmontowane w Wojskowych Zakładach Łączności w Zegrzu. W tych zakładach zostało również skompletowane wyposażenie, ponieważ część elementów nosi tabliczki znamionowe WZŁ oraz innych firm. Podczas wycofywania pojazdów ze stanu, dekompletowano wyposażenie zabudowy, dlatego tego rodzaju sprawny pojazd, gdyż sprzęt nagłośnieniowy również działa, ma charakter unikatowy.

Z elementów wyposażenia możemy wyróżnić:
- Monitor Unitra MS-2331,
- Projektor filmowy dla taśm 16 mm - Prexer AP-44 wyprodukowany przez Łódzkie Zakłady Kinotechniczne,
- Kamera telewizji przemysłowej TP-K16, producent Unitra, konstrukcja oparta o podzespoły importowane z dobrą optyką Carl Zeiss,
- Przenośny magnetofon kasetowy Unitra MK-232P Automatic
- Wzmacniacze produkowane przez WZŁ Czernica.
- Magnetowid VCR (prawdopodobnie ZRK MTV-20 produkowany przez Kasprzaka)
- Telewizor Rubin – polska produkcja na licencji ZSRR

Na dachu zamontowano dwa głośniki, które nieużywane można było zdemontować i schować w tylnej części samochodu, gdzie jest wyodrębniony przedział pomocniczy. W tym samym miejscu gdzie chowano głośniki został zamontowany zespół spalinowo elektryczny PAB 21/230 o mocy 2 KW i natężeniu 10.8A. Jest on przeznaczony do zasilania prądem przemiennym jednofazowym małych sieci oświetleniowych, lub urządzeń elektrycznych małej mocy – w tym przypadku całej aparatury znajdującej się w samochodzie.

Do czego wykorzystywano Nysę 522/5 „Propagandę”? Z wielu rozmów z byłymi żołnierzami można dowiedzieć, że tego typu pojazdy wykorzystywano głównie na poligonach do krzewienia żołnierskiego ducha – wyświetlano kroniki filmowe, filmy o charakterze propagandowym oraz jako ruchomy punkt nagłośnienia na różnych ceremoniach wojskowych lub uroczystych apelach. Wchodząc do użytku na przełomie lat 70/80, Nysa zastąpiła wyeksploatowane pojazdy typu Żuk i Star 25.

Po sprowadzeniu do Kołobrzegu, Nysę poddano wstępnej naprawie, skompletowaniu niektórych elementów wyposażenia, jak kierunkowskazy, a także piaskowaniu i malowaniu. Dzięki staraniom GRH Kołobrzeg pojazd poddano naprawie i wdrożeniu do ruchu, łącznie z rejestracją w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego, dzięki czemu będzie mogła ona być wykorzystywana jako atrakcja historyczna i edukacyjna. W sobotę 28 maja będzie można ją zobaczyć na festynie dla pogorzelców we Włościborzu, a w niedzielę 29 maja na Mundurowym Dniu Dziecka w Gościnie.

Tomek Łowkiewicz


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama