Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Ksiądz Słomski w 30-lecie tytułu bazyliki10 czerwca 1986 roku papież Jan Paweł II podniósł kołobrzeską konkatedrę do godności Bazyliki Mniejszej. Dziś obchodzono również wspomnienie wizyty papieża w Koszalinie w czerwcu 1991 roku.


Dziś, ksiądz prałat Józef Słomski odprawił mszę w ornacie, w którym w 25 lat temu odprawiał mszę św. Jan Paweł II. - Zanim przybyłem do Kołobrzegu, przez pięć lat posługiwałem w parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie. To właśnie tej parafii przypadł zaszczyt goszczenia Jana Pawła II w 1991 roku. Po zakończonej eucharystii, którą papież sprawował na ołtarzu polowym tuż przy kościele parafialnym, ksiądz proboszcz Kazimierz Bednarski otrzymał od ojca świętego zielony ornat - jako dar wdzięczności za wspólną modlitwę. Od tej pory ornat, w którym Jan Paweł II odprawiał mszę świętą w naszej diecezji, jest przechowywany w parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie i jeszcze się nie zdarzyło, aby opuścił stolicę diecezji. Wiemy, że w 1991 roku Jan Paweł II bardzo chciał przybyć do Kołobrzegu i praktycznie każde jego przemówienie podczas wizyty koszalińskiej nawiązywało do stolicy pierwszego biskupstwa na Pomorzu. Jestem bardzo wdzięczny księdzu prałatowi Kazimierzowi Bednarskiemu, który jest także kanonikiem prepozytem kolegiackiej kapituły przy kołobrzeskiej bazylice, że w 25 rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do naszej diecezji, pożyczył nam papieski ornat. Chcemy w ten sposób łączyć się z Janem Pawłem II, świętym, papieżem, człowiekiem, honorowym obywatelem Kołobrzegu. Przede wszystkim chcemy, aby ten ornat przypominał nam papieskie nauczanie, o ono niech przybliży nas do Boga - mówi ksiądz Piotr Zieliński, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kołobrzegu.

W tym tygodniu obchodzimy jeszcze jedną uroczystość związaną z Kołobrzegiem i Janem Pawłem II. To nadanie tytułu bazyliki mniejszej naszej konkatedrze. Jak wspomina ksiądz prałat Słomski, w połowie lat 80-tych odbudowa tej największej świątyni diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dobiegała powoli końca. Rozpoczęło się wstawianie witraży, wykonanie dzwonów, wyposażanie wnętrza. I wówczas narodził się pomysł, aby poprosić papieża o wyróżnienie kołobrzeskiego kościoła specjalnym papieskim tytułem. Zaangażował się w to ówczesny biskup ordynariusz Ignacy Jeż, który jako kardynał elekt i pierwszy biskup naszej diecezji, spoczywa w podziemiach bazyliki.

Swoją decyzję, papież Jan Paweł II podjął 10 czerwca 1986 roku. Oto treść breve:

Jan Paweł II, Papież, na wieczną rzeczy pamiątkę.
Jest zapewne rzeczą wrodzoną ludziom, aby od tego, co jako godne podziwu, przekazały przyroda (natura) i sztuka, wznosili się do tego, czego wprawdzie oczyma zobaczyć nie można, można jednak oglądać duchem zrodzonym do rzeczy wiecznych.
Mając to na uwadze, Kościół Święty, do którego należy prowadzić ludzi od spraw śmiertelnych i doczesnych do nieśmiertelnych, zawsze wznosił świątynie, ozdabiał je sztuką, ubogacał obrazami i objaśniał znakami rozjaśnienia umysłów wiernych, dla pogłębienia pobożności, dla wzrostu chwały Boga i świętych, zwłaszcza Najświętszej Maryi Panny w miarę swoich możliwości.
Kiedy więc Czcigodny Brat Ignacy Jeż, Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski, listem już od tejże Stolicy prosił, aby świątynia Matki Bożej Wniebowziętej, która w Jego diecezji się znajduje, wyróżniona tytułem konkatedry, została podniesiona do rangi Bazyliki Mniejszej: albowiem, mówi, wyróżnia się historią, godnością, wielkością i budową, zwłaszcza, że ostatnio została przywrócona do pierwotnego stanu, My, po stwierdzeniu tego, co Kongregacja dla Kultu Bożego, na podstawie udzielonych przez Nas niegdyś uprawnień w tej sprawie postanowiła, na wniesioną prośbę chętnie wyrażamy zgodę.
Postanawia się przeto świątynię wyżej wspomnianą, mianowicie p.w. Matki Bożej Wniebowziętej, znajdującą się w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, zaliczyć do Bazylik Mniejszych z prawami i przywilejami takim świątyniom właściwymi (...).
Wszystko, co zdziałaliśmy, niech będzie błogie, szczęśliwe i błogosławione w skutki oraz niech powoduje wzrost religii chrześcijańskiej.

Dan w Rzymie, u św. Piotra, pod pierścieniem Rybaka, 10 czerwca Pontyfikatu roku Naszego ósmego

Ksiądz Słomski w 30-lecie tytułu bazyliki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama