Broken Clouds

10°C

Kołobrzeg

13 czerwca 2024    |    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
13 czerwca 2024    
    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Budynek obecnego Starostwa, dawny "Dom Partii", uzyska iluminację. Przy okazji rozpoczęła się dyskusja o historii obiektu, podobno zwykłej kamienicy.


W "Głosie Koszalińskim" można przeczytać o kontrowersyjnym pomyśle podświetlenia Starostwa Powiatowego. "Budynek nie jest zabytkiem. Jedyne, co podnosi jego wartość, to sąsiedztwo ratusza". Gdy czytam takie teksty, to nie ich bohaterowie, ale sama zawartość staje się kontrowersyjna. Bo czasami trzeba wiedzieć, o czym się pisze. Owszem, w przypadku Starostwa sytuacja jest o tyle skomplikowana, że konserwator ma ten obiekt w nadzorze ze względu na sąsiedztwo ratusza. Zanim jednak zmieniła się w 2003 roku ustawa, samo gmach Starostwa podlegał ochronie konserwatorskiej jako obiekt przedwojenny, pełniący w późniejszym okresie ważne funkcje.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy budynek Starostwa został zbudowany. Najprawdopodobniej miało to miejsce na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku, w okresie zbliżonym do rozbudowy Domu Towarowego Gustava Zeecka. Przedtem, w XIX wieku vis a vis obecnego Urzędu Miasta, a ówczesnego Królewskiego Gimnazjum Katedralnego i Królewskiego Gimnazjum Realnego, znajdowały się kamienice mieszczańskie. W jednej z nich, urodził się wybitny krytyk literacki, tłumacz poezji, profesor logiki i sztuk pięknych, dyrektor teatru narodowego, poeta i literat, nazywany także bardem Fryderyka Wielkiego - Karl Wilhelm Ramler (1725-1798). Zasłynął przede wszystkim z "Pieśni Nimfy Parsęty", która napisał na cześć obrońców miasta z oblężenia twierdzy w 1760 roku w wojnie siedmioletniej, a także ze "Śmierci Jezusa" - sławnego oratorium pasyjnego K. H. Grauna, skomponowanego do jego tekstu. Tak oto właśnie nikomu niemal dziś w Kołobrzegu nieznany, w swoim czasie wielki artysta, przyszedł na świat 25 lutego 1725 roku w Kołobrzegu. Są tacy, którzy uważają, że Ramler urodził się w budynku, który poprzedza Starostwo. Nie brakuje jednak i takich, którzy uważają, że był to budynek tuż obok. Nie mniej, było to miejsce ważne, na którym w 1898 roku zawieszono specjalną tablicę, upamiętniającą tę wybitną postać. Stan ten prezentują dwa pierwsze zdjęcia.

W XX-leciu międzywojennym ten kwartał miasta przy dzisiejszym Placu Ratuszowym uległ całkowitemu przeobrażeniu. Powstał dom handlowy i 4 wysokie budynki, dekoracją zbliżone do wszystkich innych, które realizowano w ówczesnym czasie, z prostą, geometryczną dekoracją, i rytmicznie wykonanymi blendami. Budynek Starostwa został jednak zakończony inaczej niż jest to obecnie. Każda z części kamienicy była zwieńczona ozdobną attyką, nawiązującą formą do attyki ratusza (foto nr. 3, 4, 5). Podsumowując, była to reprezentacyjna kamienica, zbudowana w duchu niemieckiego modernizmu.

W czasie walk o miasto w 1945 roku, budynek ten tak jak ratusz i część zabudowy centrum, przetrwał w bardzo dobrym stanie. Na fotografii nr 6 widać również, że przetrwały kamienice obok Starostwa, bliżej Urzędu Miasta, ale już w II połowie lat 40-tych zostały rozebrane (fot. 7). Na początku lat 50-tych, w centrum miasta zachował się ratusz, ruina Domu Towarowego Gustava Zeecka oraz Starostwo, wraz z budynkiem łączącym je z domem handlowym (z fatalną elewacją zachował się do dziś), co przedstawia zdjęcie nr 8. Zdjęcie nr 10 prezentuje natomiast, jak na ruinie obecnego gmachu urzędu powiatowego, ćwiczą sobie strażacy, gasząc markowany pożar.

W drugiej połowie lat 50-tych, wraz z planami rozwoju miasta, swoją nową siedzibę otrzymała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, która do tej pory mieściła się w budynkach PSS przy obecnej ul. Dworcowej. Początkowo, to PSS miał się przenieść na Plac Ratuszowy, nawet rozpoczęto prace remontowe. Ostatecznie, w 1959 roku, budynek stał się siedzibą KP PZPR. Kołobrzeżanie nazywali go potocznie "Domem Partii". W tym gmachu zapadały najważniejsze dla miasta decyzje i strategie. Dla nikogo nie jest bowiem tajemnicą, że wszelkie organy kolegialne były jedynie atrapą w stosunku do władzy partii, która rządziła, a przynajmniej decydowała o kierunkach i procesie decyzyjnym władz miasta. Na zdjęciu 16 widać, jak z gmachu PPRN alejkami do budynku Studium Nauczycielskiego maszeruje minister rolnictwa i członek KC PZPR Mieczysław Jagielski w towarzystwie I sekretarza KP PZPR Jana Barczyka. W auli studium odbyła się wówczas konferencja partyjna.

Poprzedni starosta, Artur Mackiewicz, znany ze swojego zamiłowania do historii, wyposażył swój gabinet na wzór pierwszego sekretarza. Owszem, wygodny on nie był i standardami odbiegał od osiągnięć gospodarki kapitalistycznej, ale oddawał ducha tego miejsca. Obecny starosta, postawił na utylitaryzm i zwiększył wykorzystanie poszczególnych mebli. Jednakże sam pomysł zarówno wyremontowania Starostwa, jak i jego podświetlenia, należy ocenić pozytywnie. Podświetlić diodami - tanimi w utrzymaniu i eksploatacji - można również Urząd Miasta - gdyby w kasie prezydenta znalazły się środki na remont sypiącego się kolejnego obiektu historycznego, który również nie jest wpisany do rejestru zabytków. Elewacja Urzędu Miasta kruszy się i odpada, widać na niej również duże rysy. Zapowiadana jest również iluminacja obiektów muzealnych: Pałacu Braunschweigów i Kamienicy mieszczańskiej przy ul. Emilii Gierczak. Gdy wyremontowany zostanie ratusz, tego rodzaju obiekty stanowić będą nie lada nocną atrakcję Kołobrzegu. Gdyby ktoś jeszcze wyremontował przed sezonem od lat nieczynne oświetlenie placu przed ratuszem... Takie zwykłe kontrowersje na głos nie zasługują. Nie świeci, to nie ma problemu! A na koniec, może warto by przygotować wystawę, która przypomni mieszkańcom czasy, gdy w Starostwo nazywane było "Domem Partii"? Kto wie, może dla niektórych będzie to "kolejny kontrowersyjny pomysł".

Robert Dziemba
Fotografie: archiwum Jerzego Patana

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama