Light rain

14°C

Kołobrzeg

4 października 2023    |    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
4 października 2023    
    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

lwp kołobrzeg

Zlot Zimnowojenny, który odbył się po raz pierwszy w 2014 roku, miał na celu promowanie tradycji Kołobrzegu jako miasta garnizonowego. Szerokie ujęcie tematyki, w zamiarze pomysłodawców, służyło prezentacji różnych rodzajów wojsk nie tylko z krajów Układu Warszawskiego, ale również z państw przeciwników zrzeszonych w Sojuszu Północnoatlantyckim. Niestety, konflikty pomiędzy miastem a dzierżawcą terenu przy ul. Koszalińskiej spowodowały, że impreza nie miała swojego miejsca i przeniosła się do Podborska. Tam jednak zlot zamienił się w piknik. W tej formule przedsięwzięcie to powróciło do Kołobrzegu. Plan na ten rok był o wiele ambitniejszy, ale na przeszkodzie stanęła epidemia.

Tradycje Garnizonu Kołobrzeg są niezwykle bogate (zobacz). To nie tylko wojska lądowe, to także Marynarka Wojenna czy Wojska Ochrony Pogranicza. Okres zimnej wojny był niezwykle ważny dla rozwoju miasta. Odkąd w 1948 roku odeszły wojska radzieckie i przyszło Wojsko Polskie, przybywały tu kolejne jednostki, tworząc z miasta nad Parsętą jeden z największych pomorskich garnizonów. Dość wspomnieć, że w tym roku przypada 50 rocznica rozpoczęcia budowy 19. Baterii Artylerii Stałej. To specjalny obiekt powstały na czas zimnej wojny, podobnie jak magazyn amunicji atomowej w Podborsku. Skupienie takiej ilości wojska i sprzętu wojskowego w północno-zachodniej Polsce, a więc na "Ziemiach Północnych i Zachodnich", nie było przypadkowe i wiązało się ówczesną doktryną wojenną, zwaną obronną.

Wraz z nadejściem okresu transformacji, coraz więcej jednostek było z Kołobrzegu dyslokowanych bądź rozformowywanych. 28. Pułk Zmechanizowany, 32. Pułk Zmechanizowany czy 4. Pułk Artylerii Mieszanej - to najciekawsze przykłady. Odchodzący na emerytury żołnierze, czy też pracownicy wojska tracący pracę, przechodzili do historii zapomniani. Przez wiele lat, nie próbowano nawet zgromadzić w jednym miejscu jakichkolwiek zbiorów, która znajdowały się pośród rodzinnych pamiątek. Wiele z nich trafiło na śmietnik, albo zbiera kurz w piwnicach. Powód? Niepotrzebne, czasami wstydliwe, albo w obecnych czasach niezrozumiałe. Czasami trafiają na aukcje. Tymczasem, jest to historia Kołobrzegu i historia Wojska Polskiego, której nie da się zmienić, bez względu na to, jaką politykę historyczną uprawia akurat funkcjonujący rząd czy sejmowa większość. Efektem I Zlotu Zimnowojennego było powstanie GRH Kołobrzeg w ramach Fundacji Historia Kołobrzegu, która rekonstruuje 28 Pułk Zmechanizowany. Wspólnie z kolegami z GRH Wybrzeże, w całości działalność ta nawiązuje do czasów Wojska Polskiego, zwanego ludowym, na Pomorzu.

Zlot Zimnowojenny, to dobra okazja do promowania historii. W okresie wakacyjnym na teren zlotowiska przybywają rekonstruktorzy. Rekonstruktor, to nie przebieraniec. Nie wchodząc w różnego rodzaju definicje, rekonstruktorzy używają historycznych pojazdów, odrestaurowanych, sprawnych, często zabytkowych - na żółtych tablicach. Już samo to jest ważne, bo ocala zabytki techniki od zezłomowania i pozwala im funkcjonować na bieżąco. Dodatkowo, rekonstruktorzy wykorzystują historyczne mundury i wyposażenie. Jego gromadzenie zajmuje trochę czasu. Najlepiej, jeśli jest to sprzęt oryginalny i sprawny, ale nie zawsze jest to możliwe, z różnych powodów. Część sprzętu, podczas przekazywania do AMW była dekowana. Broń, była pozbawiana cech bojowych. Niestety, obecnie wprowadzone ograniczenia powodują, że broń przeznaczona dla cywilów nie może mieć ruchomych elementów - staje się bezużyteczna. Rekonstruktorzy gromadzą także pamiątki, medale, zdjęcia. I właśnie to wszystko można zobaczyć na zlocie.

Jeszcze jedno. Zlot to także pokazy dynamiczne. W przypadku Ludowego Wojska Polskiego, rekonstruowanie działań wojennych nie jest takie łatwe. Oczywiście, można spróbować zainscenizować wkraczanie LWP do Czechosłowacji (Operacja Dunaj), pacyfikację Wybrzeża czy działania podczas misji zagranicznych. Może to jednak budzić kontrowersje. Wystarczy, że Instytut Pamięci Narodowej uznał w sposób kompletnie niezgodny z rzeczywistością, idąc w sukurs opcji rządzącej, że LWP "symbolizuje okres funkcjonowania jednostek wojska, do których wcielano polskich obywateli, podporządkowując ich w pełni potrzebom politycznym totalitarnego i niesuwerennego państwa oraz doktrynie wojennej ZSRS". Pomijając, że nigdy nie było "Ludowego Wojska Polskiego" i jest to nazwa potoczna, nie mająca źródła w ustawie, należy potraktować stanowisko IPN jako niepoważne, służące do walki z wymyślonymi kategoriami historycznymi. Tym bardziej, odtwarzanie historii LWP należy uznać za pożądane, aby fakty i działalność żołnierzy, przeciwstawić obecnej propagandzie. Oczywiście, nie znaczy to, że Wojsko Polskie ma w okresie PRL karty, którymi może się chlubić, ale nie oznacza to także, że jest organizacją, która musi się swojej historii wstydzić.

Robert Dziemba
Fot. Piotr Rybczyński, Tomasz Łowkiewicz, Dawid Jawdykreklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama