Overcast Clouds

4°C

Kołobrzeg

6 grudnia 2022    |    Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna
6 grudnia 2022    
    Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

pistolet kołobrzeg

Zbiór muzealnego uzbrojenia z czasów II wojny światowej wzbogacił nowy, ciekawy eksponat. Decyzją prokuratora rejonowego w Białogardzie, Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu przekazała Muzeum Oręża Polskiego oryginalny, radziecki pistolet maszynowy PPS wz. 1943. Egzemplarz wyprodukowany został w 1944 r. i zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Broń ta jest dla kołobrzeskich muzealników o tyle cenna, że ten jej rodzaj był wykorzystywany przez Wojsko Polskie w schyłkowym okresie wojny. Po zakonserwowaniu pistolet trafi na wystawę główną Oddziału Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak w Kołobrzegu.

Pistolet maszynowy PPS wz. 1943 kalibru 7,62 mm zaprojektowany został przez Aleksieja Sudajewa w 1942 r. Produkcja uruchomiona w grudniu tamtego roku trwała aż do 1968 r. Pierwotnie broń przeznaczona był dla żołnierzy służących w tzw. broniach ciężkich oraz wchodzących w skład załóg czołgów. W krótkim czasie, ze względu na niewielkie gabaryty, upowszechniła się także w pododdziałach zwiadu oraz wśród dowódców liniowych. Po zakończeniu II wojny światowej PPS wz. 1943 był również licencyjne produkowany w Polsce.

pistolet kołobrzeg

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama