Few Clouds

1°C

Kołobrzeg

29 listopada 2022    |    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk
29 listopada 2022    
    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

berło kołobrzeg

W 2019 roku, członkowie Stowarzyszenia Historycznego "Dębosz" z Rymania, znaleźli na terenie dawnego kompleksu pałacowego w Rymaniu zabytek z brązu. Początkowo, nie wiadomo było, że oto światło dzienne ujrzał najstarszy eksponat na wystawie w Muzeum Miasta Kołobrzeg, które jest oddziałem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Analiza formalna wskazała, że trzy metalowe elementy stanowią całość, co więcej, że to berło sztyletowe z wczesnej epoki brązu (ok. 1800-1500 przed naszą erą), będące wytworem czasów kultury unietyckiej. Problem w tym, że na tych terenach nie ma potwierdzenia występowania czegoś takiego, co zaskoczyło badaczy. Dlatego z inicjatywy Muzeum Oręża Polskiego oraz Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej "Parsęta", w Leszczynie przeprowadzono badania sondażowe.

Badania prowadzone były w maju, a poszukiwania powierzchniowe były realizowane jeszcze przez kilka weekendów. Efektem jest m.in. znalezienie chińskiej misy, która po konsultacji z Ambasadą CHRL okazała się być zabytkiem sprzed kilku tysięcy lat. W tej chwili trwają badania nad tym eksponatem, ale powstaje pytanie, co tak stare i wydawać by się mogło egzotyczne przedmioty, robią gminie Rymań? Skąd się tam wzięły, zwłaszcza, że trudno doszukać się między nimi jakiegoś związku? Jeśli idzie o berło sztyletowe, w chwili obecnej, nie jest wykluczone, że faktycznie występowało ono w granicach lub okolicach powiatu kołobrzeskiego. Można wysunąć kilka hipotez w tym zakresie. Raczej bezsporne jest, że miejsce znalezienia zabytku nie jest oryginalnym, w którym przeleżało ono tysiące lat. To raczej miejsce porzucenia tego przedmiotu. Kto i kiedy tego dokonał? Bardziej zasadne wydaje się pytanie: kiedy. W tym miejscu w Leszczynie znajdował się pałac. Szlachta pomorska lub ziemiaństwo, w swoich włościach miała małe sale pamięci, w których przechowywano lokalne zabytki, pewnego rodzaju historyczne trofea bądź skarby, które znaleziono podczas prac ziemnych bądź orki. Nie wyrzucano ich, ale trafiały one właśnie do takich miejsc. Bywało i tak, że o znaleziskach zawiadamiano muzealników - oczywiście w czasach funkcjonowania lokalnych czy regionalnych muzeów, a wtedy takie eksponaty trafiały w fachowe ręce. W Leszczynie ta druga opcja nie została zrealizowana. Po wojnie, kiedy tereny te zostały zasiedlone przez ludność polską, przedmioty o pochodzeniu niemieckim lub jeszcze starszym, lądowały na okolicznych wysypiskach, jeśli nie widziano w nich żadnej wartości, a najczęściej nie widziano. Istnieje wszakże możliwość, że taki zespół zabytków mógł zostać zabezpieczony w ziemi i odkryty. Jest to mniej prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Do ziemi wyrzucono to, co nie przedstawiało dla znalazcy większej wartości. Dlatego wszystko wskazuje na to, że berło sztyletowe znalazło się w ziemi wtórnie i zostało raczej wyrzucone.

Dowodem na to jest także misa, znaleziona w innej części kompleksu, natomiast równie stara. Można nawet przyjąć, że podejrzanie stara, ale znajdujący się na niej napis, który został rozszyfrowany, dowodzi, że pochodzi ona również z czasów przed Chrystusem. Tylko skąd znalazła się pod Rymaniem? Wątpliwe, aby w owym czasie utrzymywano tu kontakty handlowe z Azją. Czy zabytek ten dotarł tu setki lat później? A jeśli tak, to pytanie, czy jako obiekt funkcjonalny, wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, czy jednak już jako eksponat, egzotyczny, ale jednak, powiększający wartość i znaczenie takiej lokalnej kolekcji skarbów? Te pytania są otwarte, ale być może już wkrótce będzie można udzielić bardziej oczywistych odpowiedzi.

Zapraszam na kolejny odcinek audycji "Kwadrans z historią", a także do zobaczenia samego berła sztyletowego, które prezentowane jest w Muzeum Miasta Kołobrzeg w Pałacu Braunschweigów.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama