Light Snow

-1°C

Kołobrzeg

30 listopada 2023    |    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
30 listopada 2023    
    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

ep05 kołobrzeg

Rzadko zdarza się, aby do Kołobrzegu zawitały tak znakomite egzemplarze taboru kolejowego. Dziś jednak zdarzył się wyjątek, co można zaobserwować na profilu Kolei Kołobrzeskich (zobacz). Do naszego miasta ekspres "Posejdon" poprowadziła wyprodukowana w 1961 roku lokomotywa EP05-023 w Czechosłowacji (stąd pieszczotliwa nazwa jednostki tej serii "Czesio"). Pierwotnie prowadziła pociągi jako elektrowóz o charakterystyce uniwersalnej, z prędkością maksymalną 140 km/h. Później, lokomotywa została przebudowana i mogła już rozpędzać się do 160 km/h. Prowadziła najważniejsze składy w Polsce w latach 70-tych i 80-tych, ekspresy i pociągi międzynarodowe. Powód był prosty: były niezawodne i solidne, co dawała rękojmia czechosłowackiego przemysłu. Ich kres nadszedł w latach 90-tych, wraz z wprowadzeniem lokomotyw serii EP09, a następnie EU44.

Lokomotywa EP05-023 jest jednostką powypadkową. W 1992 roku uczestniczyła w kolizji z pozostawionymi na przejeździe kolejowym przyczepami z burakami. Zderzenie pozostawiło ślady w elektrowozie, który ostatecznie został odbudowany i powrócił do służby, a następnie został odbudowany po czasach, gdy EP05 popadły w niełaskę. Po pierwsze, doprowadzono jej wygląd do stanu oryginalnego, nadając jej historyczną malaturę pudła. Po drugie, wyposażono ją w oryginalną aparaturę, którą umożliwiła prowadzenie pociągów o naturalnej dla tej jednostki charakterystyce. Jednocześnie EP05-023 stała się ogólnopolską legendą, a jej przyjazd cieszy się zawsze sporym zainteresowaniem.

Lokomotywa poprowadziła ekspres "Posejdon" relacji Warszawa Zachodnia, a następnie odprowadziła skład w relacji rozkładowej do stolicy. Wjeżdżając do Kołobrzegu dała o sobie znać, dając sygnały "baczność". To dobrze, że historyczne pojazdy kolejowe mogą docierać również do miasta nad Parsętą, będą ciekawą atrakcją historyczną.

Robert Dziemba
Fot. Kolej Kołobrzeskaep05 kołobrzeg
ep05 kołobrzeg
ep05 kołobrzeg

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama