Few Clouds

1°C

Kołobrzeg

29 listopada 2022    |    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk
29 listopada 2022    
    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

ratusz kołobrzeg

Z naszą redakcją skontaktował się Piotr Elzner, na co dzień sołtys w miejscowości Nowogardek w gminie Kołobrzeg. Jak twierdził, znalazł ruiny kołobrzeskiego ratusza. Sprawa wydawała się nieco dziwna, bo co w Nowogardku miałby robić ratusz miejski? To podkołobrzeska niewielka wieś, w źródłach notowana już w 1320 roku. Jest tam jeden historyczny dom z drugiej połowy XIX wieku, ale ratusz? Umówiłem się z panem Piotrem na spotkanie, a on zaprowadził mnie do celu.

Początkowo, bryła niewiele mówi, bo jej stan zachowania jest słaby. Swoje zrobił czas, a i zapewne osoby, które ten teren przeczesywały. Wystarczy jednak się lepiej przyjrzeć, aby dostrzec relikt wieży zegarowej i przylegające do niej dwa skrzydła: zachodnie i wschodnie. Tak właśnie wygląda obecny ratusz, zbudowany w latach 1829-1832 według projektu słynnego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schienkla. Zachowała się wieża, fragment skrzydła zachodniego bez sali wielkiej, a także skrzydło wschodnie. Dekoracja okien i podział obiektu przesądzają o tym, że to obiekt kołobrzeski.

Można powiedzieć, że to miniatura. Została wykonana w betonu i otynkowana. W zaprawie wykonano rzeźbienia i dekoracje. Powstaje jednak pytanie, po co na przedwojennej posesji w Nowogardku ktoś wykonał sobie takie dzieło? W dokumentacji nie natknąłem się na informację o znajdującym się tam cmentarzu rodowym, co mogłoby świadczyć, że taki obiekt wzniesiono na przykład dla kogoś, kto brał udział przy budowie nowego ratusza miejskiego w Twierdzy Kołobrzeg, na miejscu zniszczonego w wyniku ostrzału artyleryjskiego obiektu średniowiecznego? Mogła to też być dekoracja ogrodowa, choć trzeba przyznać, że o bardzo regionalnym czy nawet lokalnym charakterze. Z drugiej strony, materiał użyty do realizacji tego dzieła może wskazywać, że mogło ono powstać dopiero w XX wieku. Stanowi to wszakże mała lokalną tajemnicę, którą być może wkrótce uda się rozwikłać.

Robert Dziemba

ratusz kołobrzeg
ratusz kołobrzeg
ratusz kołobrzeg
ratusz kołobrzeg

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama