Light rain

4°C

Kołobrzeg

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
20 kwietnia 2024    
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

korzystno kołobrzeg

Początki Korzystna nikną w zawierusze dziejowej, ale sięgają okresu średniowiecza, co mamy potwierdzone źródłowo. Niemieccy badacze uważają, że wieś ta nie miała słowiańskiego charakteru. Innego jednak zdania jest doktor Andrzej Chludziński, który pod nazwą wsi „Choristino”, wymienianej w dokumentach opublikowanych w „Pommersches Urkundenbuch”, widzi wieś o korzeniach słowiańskich, protoplastę obecnego Korzystna. Jak wskazuje, w okresie późniejszym mogła ona zaginąć, ale mogła też być przejęta przez niemieckich kolonistów. Dowodem na to ma być występowanie wsi o nazwie „Werder” pod datą 1287. Powstała ona w wyniku wytyczenia granic pomiędzy wsiami Borek i Charzyno. W ten sposób miała powstać wyspa wyłaniająca się z bagien, a więc po niemiecku „Werder”. W 1554 roku pojawia się nazwa Wärder, a w 1618 roku na mapie Lubinusa widnieje Warder. Pomimo to, miejscowość ta znika z kart historii, aby pojawić się dopiero w XVII wieku.

Wojna trzydziestoletnia i okupacja Kołobrzegu przez wojska cesarskie spowodowała upadek miasta. Kwaterowanie wojsk kosztowało mieszkańców bardzo dużo pieniędzy. Szerzył się głód. Wykarczowano tutejsze lasy. Korzystno pojawia się w 1628 roku. Wieś została przekazana przez radę miejską burmistrzowi Hermanowi Fretterowi (epitafium burmistrza i jego małżonki znajdowało się przed wojną w kołobrzeskiej kolegiacie, obecnie w Muzeum Okręgowym w Koszalinie). Transakcja kosztowała 1333 talary. Niestety, kołobrzeskie dowództwo wojsk cesarskich spaliło w 1630 roku kilka kołobrzeskich wsi, w tym Korzystno, aby ograniczyć możliwości operacyjne wojsk szwedzkich, które rozpoczęły oblężenie miasta. W ten sposób wieś znowu znika z kart historii. Mamy wzmiankę, że przed wojną siedmioletnią znajdowały się tam 4 gospodarstwa, ale trzy rosyjskie oblężenia spowodowały, że przeszły one do historii w wyniku pożaru powstałego w 1761 roku. Po wojnie, wioskę odbudowano, ale na północ od miejscowości zaczęli osiedlać się rolnicy i tak powstało Korzyścienko (Neu Werder), aczkolwiek podkreślić należy, że proces osadniczy mógł zacząć się wcześniej, gdyż nazwa ta pojawia się w źródłach już 1756 roku, co wskazuje dr Chludziński. Bezwzględnie natomiast uznać należy rozwój północnych terenów na okres końca XVIII i początku XIX wieku. Dla odróżnienia wsi, w 1819 roku pojawia się nazwa Alt Werder – czyli Korzystno. Rozwój miejscowości datujemy na drugą połowę XIX wieku, kiedy powstała droga łącząca tę miejscowość z miastem. Za rozwój miejscowości odpowiada lokalizacja w niej parafii w 1867 roku, a także kolej żelazna, która dotarła tu w 1882 roku wraz z budową stacji na szlaku z Kołobrzegu do Szczecina.

Korzystno znajduje się na południowym krańcu wyspy moreny dennej, wyrastającej na bagnistych nizinach. Od północy sąsiaduje z zamulonymi terenami Jeziora Resko Przymorskie, które w dawnych czasach miało o wiele większy obszar. Tutejsza ziemia jest rolniczo słaba, piaszczysta i gliniasta. Przed II wojną światową, uprawiano tu żyto, owies i ziemniaki, a także prowadzono hodowlę bydła mlecznego, trzymano konie, świnie i drób. Jeśli idzie o większą działalność, to w północno-wschodniej części wsi znajdował się wiatrak. W 1939 roku mieszkało tu 248 osób. W XX wieku nastąpiła duża migracja ludności. Powodem była rosnąca industrializacja (Szczecin), a także rozbudowa gminna (Kołobrzeg). Nie brakowało także wyjazdów w kierunku Berlina. W Korzystnie funkcjonowała szkoła zbudowana w latach 1911-1912.

Osobną kwestią jest struktura kościelna. Do 1867 roku Korzystno należało do Parafii Św. Ducha w Kołobrzegu. Kościół Św. Ducha znajdował się przy skrzyżowaniu obecnej ulicy Budowlanej i Mariackiej. Na marginesie przyznać trzeba, że historia tej świątyni zasługuje na szersze opracowanie, do którego zapewne wkrótce w ramach działań Pracowni Historii Kołobrzegu w Muzeum Oręża Polskiego przystąpię. Jest to kwestia niezwykle interesująca, zwłaszcza wobec faktu, że jest to najstarszy wzmiankowany w źródłach kościół w średniowiecznym mieście nad Parsętą (1282 rok). W czasach katolickich miał on status szpitalnej kaplicy. Natomiast w okresie reformacji wchłonął on wiernych kościoła św. Gertrudy na Przedmieściu Geldern (Przedmieście Radzikowskie), który spłonął w 1675 roku. Do kościoła Ducha Św. należeli także wierni z następujących miejscowości: Borek, Dźwirzyno, Zieleniewo i Korzystno. W drugiej połowie XIX wieku kościół ten popadł w ruinę i został rozebrany w 1865 roku. Nowa siedziba parafii została ulokowana właśnie w Korzystnie, gdzie w 1867 roku zbudowano nowy kościół z materiału pochodzącego właśnie z kościoła kołobrzeskiego. Parafia w Korzystnie obejmowała tereny dawnego kościoła Św. Ducha w Kołobrzegu, a także wspomniane kołobrzeskie wsie, w tym nowe, jak Korzyścienko, Nowy Borek czy Grzybowo. Powrócę jeszcze do samego kościoła w Korzystnie. Budowę w 1866 roku przeprowadziła firma z Dygowa. Jest to forma neogotycka w postaci hali z niewielkim prezbiterium i wieżą o wysokości 37,5 metra. Świątynia posiada empory i może pomieścić nawet 800 osób. Otwarto ją w pierwszą niedzielę adwentu 1867 roku. Podkreślić należy, że do tej świątyni trafiło sporo wyposażenia z historycznego kościoła Ducha Św., w tym srebrne kielichy i dzbany z XVII wieku, kielich z roku 1561, patena z 1688 roku, srebrna skrzynka na komunikanty z 1658 roku, dwa blaszane świeczniki ołtarzowe, srebrna chrzcielnica z 1601 roku z pięcioma mosiężnymi żyrandolami. Do Korzystna trafiły także trzy dzwony. Przy kościele wzniesiono plebanię, a oba budynki w 1905 roku połączono wspólnym systemem centralnego ogrzewania. Niestety, w czasie I wojny światowej dwa największe dzwony i organy zabrano do przetopienia na cele wojenne.

W marcu 1945 roku Korzystno było świadkiem pierwszych działań wojennych pod Kołobrzegiem. To tu dotarły radzieckie czołgi T34-85, które rozpoczęły ostrzał linii kolejowej do Szczecina. W wyniku tego ataku, uszkodzony został parowóz, a ostatni uchodźcy, którym udało się wydostać z miasta ogłoszonego twierdzą, musieli uciekać. W Korzystnie m.in. znajdował się punkt żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, skąd prowadzono w czasie walk o Kołobrzeg ostrzał miasta. Po 1945 roku miejscowość Alt Werder otrzymała polską nazwę Starynow (pochodna dziś nazwa – ulica Starynowska). Później nazwę tę zmieniono na Korzystno.

Robert Dziemba

Na zdjęciach poniżej widoczny jest kościół w Korzystnie przed 1945 r., Korzystno we mgle bagiennej (fot. sprzed 1945 r.), a także współczesnej zdjęcie przystanku kolejowego w Korzystnie.

korzystno kołobrzeg

korzystno kołobrzeg

korzystno kołobrzeg

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama